Architektura MuratorWydarzeniaKrajobraz warszawski

Krajobraz warszawski

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają na forum dyskusyjne pt. Przestrzeń publiczna, przestrzeń społeczna - Jak ocieplić nasze miasto?

19 czerwca 2009 (piątek) godz. 18.00-20.00
miejsce:
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa

Rozmowa o tym, jak można ożywić przestrzeń publiczną i nadać jej przyjazny wymiar. W dyskusji udział wezmą: Krzysztof Domaradzki, autor projektu przebudowy Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia, Jerzy Porębski, dziekan Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP, Patryk Zaremba z Forum Rozwoju Warszawy oraz przedstawiciele organizacji mieszkańców, m.in. Rady Ulicy Smolnej. Spotkanie poprowadzi Tomasz Jastrun, poeta.

"Jak ocieplić nasze miasto?

Jak ożywić naszą zaniedbaną przestrzeń publiczną, jak ją ocieplić, nadać miejscom taki charakter, tak by miały ludzki i przyjazny, a nawet czasem przytulny wymiar?

Rodzi się w Polsce świadomość, że ładna i przyjazna przestrzeń publicza to dla miasta interes, przyciąga turystów, staje się wizytówką miejsca i przedmiotem dumy mieszkańców...

Wydaje się, że poplatały się języki wspóczesnej architektury, a my mieszkańcy miast, nie jesteśmy już pewni, czego chcemy, izolujemy się, a zarazem pragniemy być z innymi, żądamy przyjaznej przestrzeni publicznej i jednocześnie domagamy się bezpieczeństwa, co zwykle łączy się z zamknięciem, z wyłączeniem z życia miasta przestzreni do tej pory otwartej dla wszystkich...

Architektura zawsze była pomnikiem stanu rzeczy ludzkiej cywilizacji, ta współczesna przypomina o jej kryzysie. I tak polska architektura lat wolności jest nie tylko znakomitym świadectwem naszych ambicji, zapóźninia, skłócenia, zagubienia i niepokoju, ale też wyrazem nowych możliwości oraz wielkiej szansy etycznej i cywilizacyjnej..."

Tomasz Jastrun


Informacje: www.dsh.waw.pl

fotka z /zdjecia/dsh.JPG
Vjetra®: pierwsza w Polsce kostka brukowa z nagrodą Red Dot Award 2022 Innowacyjne rozwiązanie nawierzchniowe o wyjątkowym kształcie. Prostota formy, która przekłada się na uniwersalność zastosowania. Różnorodność i nieszablonowość wzorów bruku przepuszczającego wodę do gruntu. To m.in. dzięki tym cechom kostka brukowa Vjetra® zdobyła uznanie w prestiżowych konkursach wzorniczych w Polsce i na świecie.
Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño Na plaza del Mercado w Logroño w północnej Hiszpanii pojawiły się meble miejskie projektu polskiej pracowni BudCud. To autorski komentarz na temat procesów pseudorewitalizacji przestrzeni publicznych.
Najlepsze przestrzenie publiczne Europy: znamy wyniki European Prize for Urban Public Space 2022 Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie ogłosiło zwycięzcę European Prize for Urban Public Space 2022: najważniejszego międzynarodowego konkursu honorującego wyjątkowe przestrzenie publiczne w Europie. Grand Prix przypadło odbudowie kolejnego odcinka kanału Catharijnesingel, przez kilkadziesiąt lat ukrytego pod powierzchnią ulic w centrum Utrechtu.
Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta Na jednym z podwórek w centrum Bytomia powstał nietypowy park kieszonkowy. Autorki nawiązały do przemysłowej historii miasta, tworząc wielofunkcyjną przestrzeń o industrialnym charakterze. W projekcie wykorzystały cegłę rozbiórkową, stalowe dwuteowniki i beton architektoniczny, a całość uzupełniły szpalerami brzóz oraz kompozycją krzewów i traw ozdobnych.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz szesnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Jury przyznało w sumie 9 nagród i 11 wyróżnień w sześciu konkursowych kategoriach.
Nowe ławki Pawła Grobelnego w stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja Przed ratuszem miasta Logroño w północnej Hiszpanii stanęły nowe ławki autorstwa polskiego projektanta Pawła Grobelnego. Prosta, minimalistyczna konstrukcja dopełnia architekturę budynku zaprojektowanego w latach 70. przez słynnego hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo.