Architektura MuratorWydarzeniaKrajobraz warszawski

Krajobraz warszawski

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają na forum dyskusyjne pt. Przestrzeń publiczna, przestrzeń społeczna - Jak ocieplić nasze miasto?

19 czerwca 2009 (piątek) godz. 18.00-20.00
miejsce:
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa

Rozmowa o tym, jak można ożywić przestrzeń publiczną i nadać jej przyjazny wymiar. W dyskusji udział wezmą: Krzysztof Domaradzki, autor projektu przebudowy Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia, Jerzy Porębski, dziekan Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP, Patryk Zaremba z Forum Rozwoju Warszawy oraz przedstawiciele organizacji mieszkańców, m.in. Rady Ulicy Smolnej. Spotkanie poprowadzi Tomasz Jastrun, poeta.

"Jak ocieplić nasze miasto?

Jak ożywić naszą zaniedbaną przestrzeń publiczną, jak ją ocieplić, nadać miejscom taki charakter, tak by miały ludzki i przyjazny, a nawet czasem przytulny wymiar?

Rodzi się w Polsce świadomość, że ładna i przyjazna przestrzeń publicza to dla miasta interes, przyciąga turystów, staje się wizytówką miejsca i przedmiotem dumy mieszkańców...

Wydaje się, że poplatały się języki wspóczesnej architektury, a my mieszkańcy miast, nie jesteśmy już pewni, czego chcemy, izolujemy się, a zarazem pragniemy być z innymi, żądamy przyjaznej przestrzeni publicznej i jednocześnie domagamy się bezpieczeństwa, co zwykle łączy się z zamknięciem, z wyłączeniem z życia miasta przestzreni do tej pory otwartej dla wszystkich...

Architektura zawsze była pomnikiem stanu rzeczy ludzkiej cywilizacji, ta współczesna przypomina o jej kryzysie. I tak polska architektura lat wolności jest nie tylko znakomitym świadectwem naszych ambicji, zapóźninia, skłócenia, zagubienia i niepokoju, ale też wyrazem nowych możliwości oraz wielkiej szansy etycznej i cywilizacyjnej..."

Tomasz Jastrun


Informacje: www.dsh.waw.pl

fotka z /zdjecia/dsh.JPG
Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Zielone śródmieście we Włocławku coraz bliżej realizacji Nowy „zielony korytarz” połączy park Łokietka z usytuowanym w samym centrum Włocławka placem Wolności. Projekt ponad 700-metrowego ciągu zieleni i różnych stref aktywności opracowało Małeccy Biuro Projektowe.
Cztery lekcje od Aliny Scholz dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie w wakacje można usmażyć jajko na betonowym rynku Dyskusja nad opacznie rozumianą modernizacją rynków i placów trwa kolejny sezon. Inicjatorki Balu architektek tym razem przygotowały krótki poradnik dla decydentów: „Cztery lekcje od Aliny Scholz, wybitnej, polskiej architektki krajobrazu, dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie można w wakacje usmażyć jajko na betonowym rynku”.
Plac Pięciu Rogów: miejska oaza, betonowa pustynia czy zwornik łączący różne przestrzenie i funkcje miasta? Po sześciu latach od rozstrzygnięcia konkursu oficjalnie otwarto tzw. plac Pięciu Rogów u zbiegu ul. Chmielnej, Zgoda, Szpitalnej i Brackiej w Warszawie. Realizacja pracowni WXCA i Kacpra Ludwiczaka budzi sprzeczne opinie, od pochwał za stworzenie nowego salonu miasta, po krytykę za niewielką ilość zieleni.
Plaża Romantyczna w warszawskim Wawrze Dla projektantów najważniejszą wartością miejsca był jego naturalny charakter. Do przekształceń użyli języka stworzonego przez przyrodę. O nowej realizacji pracowni projektowej Karola Żurawskiego pisze Jerzy S. Majewski.
SORRY: Rajkowska przeciw łamaniu praw migrantów Przy poznańskiej Kaponierze powstał betonowy mur z odłamkami szkła na szczycie. To instalacja SORRY Joanny Rajkowskiej. Rzeźba nawiązuje do muru budowanego na granicy polsko-białoruskiej.