Architektura MuratorWydarzeniaKrajobraz warszawski

Krajobraz warszawski

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają na forum dyskusyjne pt. Przestrzeń publiczna, przestrzeń społeczna - Jak ocieplić nasze miasto?

19 czerwca 2009 (piątek) godz. 18.00-20.00
miejsce:
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa

Rozmowa o tym, jak można ożywić przestrzeń publiczną i nadać jej przyjazny wymiar. W dyskusji udział wezmą: Krzysztof Domaradzki, autor projektu przebudowy Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia, Jerzy Porębski, dziekan Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP, Patryk Zaremba z Forum Rozwoju Warszawy oraz przedstawiciele organizacji mieszkańców, m.in. Rady Ulicy Smolnej. Spotkanie poprowadzi Tomasz Jastrun, poeta.

"Jak ocieplić nasze miasto?

Jak ożywić naszą zaniedbaną przestrzeń publiczną, jak ją ocieplić, nadać miejscom taki charakter, tak by miały ludzki i przyjazny, a nawet czasem przytulny wymiar?

Rodzi się w Polsce świadomość, że ładna i przyjazna przestrzeń publicza to dla miasta interes, przyciąga turystów, staje się wizytówką miejsca i przedmiotem dumy mieszkańców...

Wydaje się, że poplatały się języki wspóczesnej architektury, a my mieszkańcy miast, nie jesteśmy już pewni, czego chcemy, izolujemy się, a zarazem pragniemy być z innymi, żądamy przyjaznej przestrzeni publicznej i jednocześnie domagamy się bezpieczeństwa, co zwykle łączy się z zamknięciem, z wyłączeniem z życia miasta przestzreni do tej pory otwartej dla wszystkich...

Architektura zawsze była pomnikiem stanu rzeczy ludzkiej cywilizacji, ta współczesna przypomina o jej kryzysie. I tak polska architektura lat wolności jest nie tylko znakomitym świadectwem naszych ambicji, zapóźninia, skłócenia, zagubienia i niepokoju, ale też wyrazem nowych możliwości oraz wielkiej szansy etycznej i cywilizacyjnej..."

Tomasz Jastrun


Informacje: www.dsh.waw.pl

fotka z /zdjecia/dsh.JPG
Marlena Wolnik o Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku [FILM] W tym projekcie najważniejsza nie jest architektura, ale to, do czego prowokuje. Mam nadzieję, że powstałe budynki będą żyły własnym życiem, w każdej z kilku planowanych lokalizacji w inny sposób. O realizacji Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiada Marlena Wolnik z pracowni MWArchitekci.
Architektura Kryzysu Klimatycznego: dyskusja on-line Kolejne spotkanie z cyklu Architektura Kryzysu Klimatycznego. Koło Zrównoważonej Architektury OW SARP zaprasza na dyskusję Eko-aktywna przestrzeń miejska.
Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego / Jastrzębie-Zdrój Realizacja uwzględnia walory przyrodnicze rewitalizowanego obszaru, dziedzictwo górnicze, a także dawny uzdrowiskowy charakter miasta – pisze Justyna Swoszowska.
Open Air Museum / Cieszyn Realizacja jest unikatowym w skali europejskiej przedsięwzięciem, w wyniku którego powstała ekspozycja muzealna rozlokowana na dwóch brzegach rzeki - polskimi i czeskim – o realizacji biura RS+ Robert Skitek pisze Justyna Swoszowska.
Nowe centrum lokalne w Chałupach: wyniki konkursu na zagospodarowanie przestrzeni nad Zatoką Pucką Karolina Upława i Michał Stangel z Politechniki Śląskiej zwyciężyli w konkursie na zagospodarowanie tzw. Szperku w Chałupach, proponując minimalną ingerencję w krajobraz, ale jednocześnie bogatą ofertę usług, atrakcyjnych zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.
Ogród Jordanowski nr 1, Tu Wolno Grać w Piłkę Ogród Jordanowski nr 1 w Poznaniu przechodzi metamorfozę. W pierwszym etapie zrealizowano część sportową, z boiskami i strefą do ćwiczeń. Projekt zagospodarowania całego terenu opracowało biuro UGO Architecture Hugona Kowalskiego.