Architektura MuratorWydarzeniaKtoś, nie coś: festiwal naturocentryczny

Ktoś, nie coś: festiwal naturocentryczny

Festiwal naturocentryczny ma inspirować do nowego myślenia o relacji człowieka z naturą. Odczarować cywilizacyjne i kulturowe mity o „czynieniu sobie ziemi poddaną". Gośśmi wrocławskiej odsłony wydarzenia będą m.in. Magdalena Środa oraz Lila Krzycka i Rafał Peszko z Menthol Architects.

Ktoś, nie coś: festiwal naturocentryczny
Z lewej: grafika promująca festial naturocentryczny, z prawej: budka dla wróblowatych, proj. Menthol Architects; fot. Norbert Piwowarczyk

Festiwal naturocentryczny to inicjatywa Ewy Mańkowskiej-Grin, malarki i redaktorki, która odpowiada m.in. za serię „Architektura jest najważniejsza” w wydawnictwie EMG oraz Agnieszki Orłowskiej, głównej producentki wydarzeń Fundacji Olgi Tokarczuk, instruktorki szkolenia psów i autorki wielu artykułów na ich temat. Jak tłumaczą, festial nie jest ograniczony ani miejscem, ani czasem. Będzie się składał ze spotkań autorskich, wykładów, dyskusji panelowych, warsztatów, pokazów, a być może także wystaw. Zaczniemy od wydarzeń weekendowych w Beskidzie Niskim, Wrocławiu i  Krakowie – ośrodki te już teraz wykazały zainteresowanie działaniami – ale jesteśmy otwarte także na inne lokalizacje – mówią.

Już 16 września we współpracy z Muzeum Architektury rozpoczyna się wrocławska odsłona festiwalu. W programie m.in. spotkanie z prof. Magdaleną Środą o zwierzętach w aspekcie książki „Obcy, inny, wykluczony” oraz zespołem wrocławskiej pracowni architektonicznej Menthol Architects: Lilianą Krzycką i Rafałem Peszko. Na wszytskie wydarzenia wstęp wolny, dyskusje będą też transmitowane na stronie festiwalu na FB.

Program wrocławskiej odsłony festiwalu naturocentrycznego

16 września
16.45 otwarcie Festiwalu
17.00 „Wojny i zoo” – spotkanie z dr Ewą Zgrabczyńską, prowadzenie: Irek Grin
18.30 „Rzeki jako Ktoś” – spotkanie z Małgorzatą Lebdą i Rafałem Siderskim - wydarzenie w ramach cyklu „Oblicza katastrofy” Wrocławskiego Domu Literatury

17 września
16.00 spotkanie z zespołem wrocławskiej pracowni architektonicznej Menthol Architects
18.00 spotkanie z prof. Magdaleną Środą o zwierzętach w aspekcie książki „Obcy, inny, wykluczony”, prowadzenie: prof. Urszula Glensk

18 września

18.00 spotkanie z Aleksandrą Zawadzką-Glinką, autorką książki „Zamieszka(ł) ze mną kot”, prowadzenie: Olga Szelc

Festiwal naturocentryczny Ktoś, nie coś. Wrocław
Gdzie:
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Kiedy: 16-18 września 2022 roku
Organizator: Wydawnictwo EMG
Partnerzy: Fundacja Olgi Tokarczuk, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ZOO Wrocław, Art Hotel Wrocław, Stary Dom Zdrojowy

Architektura przyjazna ptakom W Stanach Zjednoczonych wskutek zderzeń z szybami, ginie rocznie ok. miliarda ptaków. Dla Polski takie badania nie zostały jeszcze opracowane. Wiemy natomiast, że u nas w wyniku kolizji ze szklanymi wiatami przystankowymi, czyli naprawdę niewielkimi elementami architektury, życie traci w ciągu roku ok. miliona osobników. Ewa Zyśk-Gorczyńska, doktor nauk biologicznych i prezeska Fundacji Szklane Pułapki, opowiada Tomaszowi Żylskiemu o tym, co można zrobić, by architektura była bardziej przyjazna ptakom.
Architektura dla zwierząt Zwierzęta, podobnie jak rośliny, to jeden z ważniejszych elementów miejskiego ekosystemu. Zanieczyszczenie środowiska, termomodernizacje i ograniczenie niskiej roślinności sprawiają jednak, że wiele gatunków rezygnuje z osiedlania się w terenie zabudowanym. Aktywiści i projektanci próbują to zmienić, tworząc dla nich specjalne schronienia. Wśród pracowni, które angażują się w takie projekty są m.in. Arup czy Snøhetta.
Warszawa w rękach najmłodszych! Rusza cykl rodzinnych warsztatów architektonicznych 24 września startuje cykl warsztatów architektonicznych dla dzieci „Moje Miasto Warszawa”. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest ekologiczny aspekt funkcjonowania miasta.
Living Contrats by Trilux Jak zaprojektować i wybrać oświetlenie, które nie tylko spełni wymagające normy, ale również we właściwy sposób zdefiniuje wizualny odbiór przestrzeni? Jak sprostać wymaganiom rynku, użytkowników i środowiska, które milczy w najbardziej wymowny sposób? Już 22 września w Warszawie odbędzie się Living Contrats by Trilux: spotkanie inwestorów, architektów, instalatorów i projektantów oświetlenia.
Muzeum Hołodomoru w budowie. Wystawa o realizacji największego obiektu muzealnego w Europie Środkowo-Wschodniej Budowa gmachu Muzeum Hołodomoru w Kijowie według projektu Nizio Design International dobiegła końca. Niestety, prace nad ekspozycją i wykończeniem obiektu przerwał atak Rosji na Ukrainę. Projekt muzeum prezentowany jest tymczasem w Galerii Nizio. Ekspozycję, przygotowaną z okazji przypadającej w tym roku 90. rocznicy Hołodomoru w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, można oglądać do 14 października.
Akademia Miasta: trwa nabór do 7. edycji bezpłatnego kursu miejskiego Do 21 września można nadsyłać zgłoszenia do 7. edycji Akademii Miasta – interdyscyplinarnego kursu dla wszystkich zainteresowanych teorią i praktyką tworzenia miast wrażliwych. W tym roku warsztaty poprowadzą m.in. przedstawiciele Fundacji Agro-Perma-Lab, Centrala, Wojciech Kłosowski, Joanna Krukowska i Karolina Thakker.
Architektura przetrwania: Kryjówki Natalii Romik w Trafostacji Sztuki w Szczecinie W szczecińskiej Trafostacji można oglądać wystawę „Kryjówki. Architektura przetrwania” podejmującą temat doświadczeń Żydów ukrywających się podczas niemieckiej okupacji. Ekspozycja stanowi podsumowanie dotychczasowych badań architektki Natalii Romik i antropolożki Aleksandry Janus na terenach Polski i dzisiejszej Ukrainy.
Za nami XII edycja Weekendu Architektury w Gdyni: fotoreportaż Tegoroczna odsłona Weekendu Architektury w Gdyni odbyła się pod hasłem Iluzja. W ramach festiwalu zorganizowano m.in. 13 spacerów, 7 wystaw i 6 pokazów filmowych, a wszystkie prelekcje, debaty i dyskusje zajęły łącznie ponad 17 godzin.