Architektura MuratorWydarzeniaKtoś, nie coś: festiwal naturocentryczny

Ktoś, nie coś: festiwal naturocentryczny

Festiwal naturocentryczny ma inspirować do nowego myślenia o relacji człowieka z naturą. Odczarować cywilizacyjne i kulturowe mity o „czynieniu sobie ziemi poddaną". Gośśmi wrocławskiej odsłony wydarzenia będą m.in. Magdalena Środa oraz Lila Krzycka i Rafał Peszko z Menthol Architects.

Ktoś, nie coś: festiwal naturocentryczny
Z lewej: grafika promująca festial naturocentryczny, z prawej: budka dla wróblowatych, proj. Menthol Architects; fot. Norbert Piwowarczyk

Festiwal naturocentryczny to inicjatywa Ewy Mańkowskiej-Grin, malarki i redaktorki, która odpowiada m.in. za serię „Architektura jest najważniejsza” w wydawnictwie EMG oraz Agnieszki Orłowskiej, głównej producentki wydarzeń Fundacji Olgi Tokarczuk, instruktorki szkolenia psów i autorki wielu artykułów na ich temat. Jak tłumaczą, festial nie jest ograniczony ani miejscem, ani czasem. Będzie się składał ze spotkań autorskich, wykładów, dyskusji panelowych, warsztatów, pokazów, a być może także wystaw. Zaczniemy od wydarzeń weekendowych w Beskidzie Niskim, Wrocławiu i  Krakowie – ośrodki te już teraz wykazały zainteresowanie działaniami – ale jesteśmy otwarte także na inne lokalizacje – mówią.

Już 16 września we współpracy z Muzeum Architektury rozpoczyna się wrocławska odsłona festiwalu. W programie m.in. spotkanie z prof. Magdaleną Środą o zwierzętach w aspekcie książki „Obcy, inny, wykluczony” oraz zespołem wrocławskiej pracowni architektonicznej Menthol Architects: Lilianą Krzycką i Rafałem Peszko. Na wszytskie wydarzenia wstęp wolny, dyskusje będą też transmitowane na stronie festiwalu na FB.

Program wrocławskiej odsłony festiwalu naturocentrycznego

16 września
16.45 otwarcie Festiwalu
17.00 „Wojny i zoo” – spotkanie z dr Ewą Zgrabczyńską, prowadzenie: Irek Grin
18.30 „Rzeki jako Ktoś” – spotkanie z Małgorzatą Lebdą i Rafałem Siderskim - wydarzenie w ramach cyklu „Oblicza katastrofy” Wrocławskiego Domu Literatury

17 września
16.00 spotkanie z zespołem wrocławskiej pracowni architektonicznej Menthol Architects
18.00 spotkanie z prof. Magdaleną Środą o zwierzętach w aspekcie książki „Obcy, inny, wykluczony”, prowadzenie: prof. Urszula Glensk

18 września

18.00 spotkanie z Aleksandrą Zawadzką-Glinką, autorką książki „Zamieszka(ł) ze mną kot”, prowadzenie: Olga Szelc

Festiwal naturocentryczny Ktoś, nie coś. Wrocław
Gdzie:
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Kiedy: 16-18 września 2022 roku
Organizator: Wydawnictwo EMG
Partnerzy: Fundacja Olgi Tokarczuk, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ZOO Wrocław, Art Hotel Wrocław, Stary Dom Zdrojowy

Architektura przyjazna ptakom W Stanach Zjednoczonych wskutek zderzeń z szybami, ginie rocznie ok. miliarda ptaków. Dla Polski takie badania nie zostały jeszcze opracowane. Wiemy natomiast, że u nas w wyniku kolizji ze szklanymi wiatami przystankowymi, czyli naprawdę niewielkimi elementami architektury, życie traci w ciągu roku ok. miliona osobników. Ewa Zyśk-Gorczyńska, doktor nauk biologicznych i prezeska Fundacji Szklane Pułapki, opowiada Tomaszowi Żylskiemu o tym, co można zrobić, by architektura była bardziej przyjazna ptakom.
Architektura dla zwierząt Zwierzęta, podobnie jak rośliny, to jeden z ważniejszych elementów miejskiego ekosystemu. Zanieczyszczenie środowiska, termomodernizacje i ograniczenie niskiej roślinności sprawiają jednak, że wiele gatunków rezygnuje z osiedlania się w terenie zabudowanym. Aktywiści i projektanci próbują to zmienić, tworząc dla nich specjalne schronienia. Wśród pracowni, które angażują się w takie projekty są m.in. Arup czy Snøhetta.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.
BUDMA 2023 – wydarzenia dla architektów Kulisy i efekty rozpłytowywania placu Defilad, wykład Alexandra Schwarza z pracowni David Chipperfield Architects oraz Międzynarodowa Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina to tylko niektóre z wydarzeń tegorocznych targów BUDMA 2023.
Wieczór filmowy i dyskusja wokół „Archikolaży” W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Archikolaże” zapraszamy na pokaz trzech filmów zrealizowanych w latach 90. według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej. Spotkanie i dyskusję wokół dokumentów poprowadzi Łukasz Harat.
Spotkanie z Angeliką Fitz, dyrektorką Architekturzentrum Wien (AzW) Zapraszamy na wykład Angeliki Fitz, teoretyczki kultury, kuratorki, autorki wielu publikacji z dziedziny architektury, sztuki i urbanistyki, od 2017 roku dyrektorki Architekturzentrum Wien (AzW).
Ewa P. Porębska oprowadza po wystawie „Archikolaże” Listy Jerzego Sołtana, Andrzeja Wajdy, Bogdana Paczowskiego, archiwalne zdjęcia i fragmenty dawnych programów telewizyjnych, cytaty z wypowiedzi znaczących postaci architektury, a przede wszystkim opowieść o architektonicznych ideałach i pokusach oraz  o postawach projektantów – to wszystko zobaczyć można na wystawie „Archikolaże” w warszawskim Zodiaku. Już 15 stycznia po ekspozycji oprowadzi jej pomysłodawczyni i kuratorka Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura-murator”.
Archikolaże Wystawa #Archikolaże Ewy P. Porębskiej jest krytyczną refleksją nad współczesną architekturą. To także opowieść o ideałach, postawach projektantów i zmianach architektonicznych priorytetów.