Kwartał społeczno-kulturalny Emilii Plater 29-31

i

Autor: serwis prasowy Jedna z koncepcji wypracowanych podczas warsztatów na temat zagospodarowania kwartału Emilii Plater 29-31

Nowe Centrum Warszawy

Kwartał społeczno-kulturalny w miejscu dawnego liceum Hoffmanowej przy Emilii Plater

2023-11-17 11:56

Komuna Warszawa i Fundacja Bęc Zmiana zapraszają na prezentację koncepcji „Kwartału społeczno-kulturalnego Emilii Plater 29-31”. W dyskusji o założeniach projektu udział wezmą architekci Maciej Czeredys i Maciej Siuda oraz Bogna Świątkowska.

W budynkach dawnego liceum im. Klementyny Hoffmanowej u zbiegu ulic Emilii Plater i Nowogrodzkiej mieszczą się dziś tymczasowe siedziby kilku progresywnych instytucji kultury, w tym Komuny Warszawa. Wobec planów potencjalnego zabudowania tego miejsca wieżowcami, obecni użytkownicy przygotowali propozycję zagospodarowania przestrzeni na cele społeczne. Prezentacja założeń już w sobotę 18 listopada o godz. 12.00. W spotkaniu udział wezmą Alina Gałązka i Grzegorz Laszuk z Komuny Warszawa, architekci Maciej Czeredys i Maciej Siuda oraz Bogna Świątkowska, fundatorka i prezeska Fundacji Bęc Zmiana.

Budynek dawnej szkoły okazał się znakomitą przestrzenią dla wielu inicjatyw z dziedziny architektury, urbanistyki, sztuk wizualnych, badań społecznych, inicjatyw równościowych. Zrealizowane projekty ujawniły potencjał tego miejsca jako unikalnego założenia urbanistyczno-architektonicznego odpowiadającego na wyzwania kryzysu klimatycznego i wpisującego się w założenia flagowego warszawskiego projektu rozwoju miasta, czyli Nowego Centrum Warszawy. Duża ilość zieleni, ogólnodostępna strefa sportowa, której remont przeprowadzony został z budżetu obywatelskiego dzięki inicjatywie Komuny Warszawa, wydarzenia społeczno-kulturalne, koncerty czy kino letnie, przyciągały tu w ubiegłych latach tysiące osób – opowiadają organizatorzy.

W trakcie wydarzenia studenci i studentki wydziału wzornictwa School of Form zbudują gigantyczną makietę fragmentu Warszawy, w którym znajduje się budynek szkoły. Do jej stworzenia wykorzystają elementy starych scenografii używanych w spektaklach realizowanych przez Komunę Warszawę. Makieta będzie wykorzystywana podczas warsztatów i spotkań z lokalną społecznością na temat roli instytucji kultury w tej części miasta – zapowiadają organizatorzy. Na miejscu czeka również klubokawiarnia pop up BAZA INCLUSIVE, a o 18.00 odbędzie się speedfriending. Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronie: komuna.warszawa.pl.

Czytaj też: W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny. Budowa właśnie się rozpoczęła |