Architektura MuratorWydarzeniaLe siècle de Le Corbusier. Pokaz filmu

Le siècle de Le Corbusier. Pokaz filmu

Jutro w warszawskiej Zachęcie dokument poświęcony największemu moderniście. Wydarzenie towarzyszy wystawie Przestrzeń niewysłowiona.

Le siècle de Le Corbusier. Pokaz filmu
Budynek Sądu Najwyższego w Chandigarh (Indie), projektu Le Corbusiera. Fot. GB Pandey CC/SA 2.0/Wikimedia Commons

Le siècle de Le Corbusier w reżyserii Juliette Cazanave to dokument poświęcony szwajcarskiemu architektowi, "Papieżowi modernizmu", który wywarł ogromny wpływ na architekturę i urbanistykę XX wieku. Film przybliża jego zrealizowane projekty z różnych stron świata, pokazuje również plany, szkice architektoniczne i inne prace. Narrację stanowią fragmenty wywiadów oraz tekstów teoretycznych. Pokaz odbędzie się we wtorek 5 czerwca w warszawskiej Zachęcie.

Pokaz towarzyszy wystawie Przestrzeń niewysłowiona, o której pisaliśmy w maju, będącej retrospektywą twórczości trzech polskich projektantów: Jerzego Sołtana, Lecha Tomaszewskiego i Andrzeja Jana Wróblewskiego. Tytuł wystawy jest tłumaczeniem Corbusierowskiego terminu l’espace indicible, odwołującego się do nowoczesnej przestrzeń sztuki

Tagi:
Plac Małachowskiego w rękach artystów. Jak zmieni się okolica Zachęty? Do końca września plac przed Zachętą – Narodową Galerią Sztuki w Warszawie pełni funkcję dodatkowej przestrzeni działań artystycznych. Kilkunastu twórców próbuje wskazać potencjał tego miejsca, inicjując dyskusję na temat przyszłości gmachu i jego najbliższego otoczenia.
Wokół wyników konkursu na Pawilon Polski - spotkanie W piątek 8 grudnia warszawska Zachęta zaprasza na wydarzenie poświęcone „Amplifikacji natury” kuratorki Anny Ptak - zwycięskiemu projektowi polskiej wystawy na przyszłoroczne Biennale Architektury w Wenecji.
"Radość nowych konstrukcji. (Po)wojenne utopie Mariana Bogusza" - wystawa W dniach 7 listopada 2017 - 2 luty 2018 warszawska Zachęta przybliży sylwetkę Mariana Bogusza, artysty, którego śmiałe powojenne projekty godziły idee udostępniania sztuki z architektoniczną wrażliwością.
Ciemna strona postępu – wystawa w Zachęcie Wystawa Postęp i higiena, przygotowana przez Andę Rottenberg, poświęcona jest relacjom między eugeniką a ideą modernizacji. To gęsta i wielowątkowa ekspozycja, jedna z tych, które koniecznie należy zobaczyć. Narracja zaczyna się przy końcu XIX wieku – w momencie ukucia terminu eugenika – i sięga aż po współczesność, pokazując za pomocą sztuki jej echa w toczących się konfliktach, zjawiskach kreowania tożsamości i wizerunku – recenzja Agnieszki Skolimowskiej.
Elastyczny sześcian Autorzy rozbudowy Zachęty o kilkanaście lat wyprzedzili projektantów paryskiego Centrum Pompidou. Ruchome elementy miały zapewnić elastyczność i zmienność przestrzeni.
O Biennale Architektury: debata w Zachęcie Zachęta Narodowa Galeria Sztuki zaprasza do udziału w debacie wokół idei przyszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji – Fundamenty