Architektura MuratorWydarzeniaLi Xiaodong laureatem pierwszej edycji Moriyama RAIC International Prize

Li Xiaodong laureatem pierwszej edycji Moriyama RAIC International Prize

11 października 2014 rozstrzygnięto pierwszą edycję Moriyama RAIC International Prize. Nagrodę otrzymał chiński architekt Li Xiaodong za bibliotekę Liyuan pod Pekinem.

Li Xiaodong, architektura Chin
Biblioteka Liyuan. Zdjęcie dzięki uprzejmości RAIC/Li Xiaodong Studio

Zwycięska realizacja to biblioteka Liyuan w wiosce Jiaojiehe na przedmieściach Pekinu, zaprojektowana przez chińskiego architekta Li Xiaodonga.

Międzynarodowa nagroda Moriama RAIC została zainaugurowana przez kanadyjskiego architekta Raymonda Moriyamę we współpracy z Royal Architectural Institute of Canada (RAIC) oraz Fundacją RAIC. Obejmuje nagrodę pieniężną w wysokości 100.000 CAD oraz statuetkę kanadyjskiego projektanta Wei Yew.

Nagroda honoruje budynki inspirujące i emblematyczne dla humanistycznych wartości. Jest wręczana w uznaniu za jeden obiekt na tle całokształtu osiągnięć architekta. W odróżnieniu od innych wyróżnień przyznawana jest za obiekty zrealizowane i używane od co najmniej dwóch lat. Nominacje mogą pochodzić od architektów bez względu na narodowość. Na pierwszą edycję napłynęły zgłoszenia z Kanady, Chin, Francji, Niemiec, Izraela, Japonii, Korei Południowej Wielkiej Brytanii i Tadżykistanu.

Prace projektowe zostały rozpoczęte zanim zagwarantowano środki finansowe na budowę biblioteki, w nadziei, że obiekt nie tylko podniesie jakość życia w wiosce, lecz przyciągając turystów, wpłynie na poprawę sytuacji materialnej mieszkańców. Ostatecznie biblioteka została ufundowana ze środków Lu Qianshou Trust w Hong Kongu, a budżet obiektu o powierzchni 175 m2 wyniósł 185.000 CAD (około 550 000 PLN).

Li Xiaodong, architektura Chin
Biblioteka Liyuan. Zdjęcie dzięki uprzejmości RAIC/Li Xiaodong Studio

Li Xiaodong definiuje swoje podejście do projektowania jako refleksyjny regionalizm – bardziej niż tworzenie wyjątkowej formy, interesuje go rozpoznawanie oryginalnych warunków, w jakich powstaje architektura. Jak sam mówi „chodzi o połączenie technologii, społeczności, lokalnych materiałów, nowoczesnego myślenia z tradycyjnym poczuciem tożsamości.”

Projekt biblioteki tematyzuje związek pomiędzy budynkiem i otoczeniem. Ważniejsza od wrażenia, jakie reprezentuje wyabstrahowany architektoniczny obiekt, jest tutaj relacja z lokalną społecznością. Budynek wzniesiono w odległości pięciominutowego spaceru od centrum wioski, w malowniczym, górskim krajobrazie.

Przeszklona fasada została w całości ukryta za filtrującymi światło, pokrytymi korą gałęziami. Pomysł na takie rozwiązanie elewacji zrodził się po wizycie w wiosce, gdzie obok każdego z domostw architekci napotkali ułożone w stos patyki i gałęzie, wykorzystywane jako opał w kuchni. Pospolity materiał nadał elewacjom indywidualny, a jednocześnie znajomy mieszkańcom charakter. Budynek emanuje ciepłem i harmonizuje z otaczającym krajobrazem. Wykończone drewnem wnętrza mają sprzyjać skupieniu i kontemplacji.

Li Xiaodong (ur. 1963, Chiny) jest architektem, pedagogiem oraz badaczem architektury. W 1984 roku ukończył Szkołę Architektury na uniwersytecie Tsinghua. W 1993 uzyskał doktorat w Szkole Architektury Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven. W 1997 roku założył Li Xiaodong Atelier. Jest laureatem nagrody Agi Khan za Bridge School w prowincji Fujian, World Architecture Festival Award z 2012 za bibliotekę Liyuan, Architecture of Necessity Award z 2013 roku oraz nagrody jury UNESCO za szkołę podstawową Yuhu.

OBEL AWARD po raz pierwszy Pierwszym laureatem nowej międzynarodowej nagrody architektonicznej został Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono jego projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi.
Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego: przyjmowanie zgłoszeń Rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń do pierwszej edycji Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego. Nagroda uhonorować ma najlepsze realizacje regionu w takich kategoriach jak obiekt architektoniczny, dom, wnętrze, przestrzeń wspólna czy dzieło eksportowe wielkopolskich architektów. „Architektura murator” jest patronem medialnym konkursu.
Nowogrodzka Square z Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy Poznaliśmy laureatów piątej edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Zwycięzców wszystkich kategorii ogłoszono podczas uroczystości w Teatrze Studio. Po raz pierwszy w historii jury przyznało też specjalne nagrody za rozwiązania proekologiczne i uwzględniające potrzeby osób o ograniczonej mobilności lub percepcji.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2019 – startuje plebiscyt mieszkańców Jury 5. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy nominowało w konkursie 17 realizacji. Teraz głos mają mieszkańcy. Swoich faworytów można wybierać do 12 listopada.
Nagroda Architektoniczna POLITYKI Po raz ósmy wręczona została Nagroda Architektoniczna POLITYKI. Otrzymało ją Biuro Projektów Lewicki Łatak za Halę KS Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie.
Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy 2019 – przyjmowanie zgłoszeń Do 21 czerwca można przesyłać zgłoszenia do 5. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Podpowiadamy, jakie realizacje ukończono i jakie wydarzenie architektoniczne miały miejsce w stolicy w 2018 roku.