Li Xiaodong, architektura Chin

i

Autor: Archiwum Architektury Biblioteka Liyuan. Zdjęcie dzięki uprzejmości RAIC/Li Xiaodong Studio

Li Xiaodong laureatem pierwszej edycji Moriyama RAIC International Prize

2014-10-13 13:56

11 października 2014 rozstrzygnięto pierwszą edycję Moriyama RAIC International Prize. Nagrodę otrzymał chiński architekt Li Xiaodong za bibliotekę Liyuan pod Pekinem.

Zwycięska realizacja to biblioteka Liyuan w wiosce Jiaojiehe na przedmieściach Pekinu, zaprojektowana przez chińskiego architekta Li Xiaodonga.

Międzynarodowa nagroda Moriama RAIC została zainaugurowana przez kanadyjskiego architekta Raymonda Moriyamę we współpracy z Royal Architectural Institute of Canada (RAIC) oraz Fundacją RAIC. Obejmuje nagrodę pieniężną w wysokości 100.000 CAD oraz statuetkę kanadyjskiego projektanta Wei Yew.

Nagroda honoruje budynki inspirujące i emblematyczne dla humanistycznych wartości. Jest wręczana w uznaniu za jeden obiekt na tle całokształtu osiągnięć architekta. W odróżnieniu od innych wyróżnień przyznawana jest za obiekty zrealizowane i używane od co najmniej dwóch lat. Nominacje mogą pochodzić od architektów bez względu na narodowość. Na pierwszą edycję napłynęły zgłoszenia z Kanady, Chin, Francji, Niemiec, Izraela, Japonii, Korei Południowej Wielkiej Brytanii i Tadżykistanu.

Prace projektowe zostały rozpoczęte zanim zagwarantowano środki finansowe na budowę biblioteki, w nadziei, że obiekt nie tylko podniesie jakość życia w wiosce, lecz przyciągając turystów, wpłynie na poprawę sytuacji materialnej mieszkańców. Ostatecznie biblioteka została ufundowana ze środków Lu Qianshou Trust w Hong Kongu, a budżet obiektu o powierzchni 175 m2 wyniósł 185.000 CAD (około 550 000 PLN).

Li Xiaodong, architektura Chin

i

Autor: Archiwum Architektury Biblioteka Liyuan. Zdjęcie dzięki uprzejmości RAIC/Li Xiaodong Studio

Li Xiaodong definiuje swoje podejście do projektowania jako refleksyjny regionalizm – bardziej niż tworzenie wyjątkowej formy, interesuje go rozpoznawanie oryginalnych warunków, w jakich powstaje architektura. Jak sam mówi „chodzi o połączenie technologii, społeczności, lokalnych materiałów, nowoczesnego myślenia z tradycyjnym poczuciem tożsamości.”

Projekt biblioteki tematyzuje związek pomiędzy budynkiem i otoczeniem. Ważniejsza od wrażenia, jakie reprezentuje wyabstrahowany architektoniczny obiekt, jest tutaj relacja z lokalną społecznością. Budynek wzniesiono w odległości pięciominutowego spaceru od centrum wioski, w malowniczym, górskim krajobrazie.

Przeszklona fasada została w całości ukryta za filtrującymi światło, pokrytymi korą gałęziami. Pomysł na takie rozwiązanie elewacji zrodził się po wizycie w wiosce, gdzie obok każdego z domostw architekci napotkali ułożone w stos patyki i gałęzie, wykorzystywane jako opał w kuchni. Pospolity materiał nadał elewacjom indywidualny, a jednocześnie znajomy mieszkańcom charakter. Budynek emanuje ciepłem i harmonizuje z otaczającym krajobrazem. Wykończone drewnem wnętrza mają sprzyjać skupieniu i kontemplacji.

Li Xiaodong (ur. 1963, Chiny) jest architektem, pedagogiem oraz badaczem architektury. W 1984 roku ukończył Szkołę Architektury na uniwersytecie Tsinghua. W 1993 uzyskał doktorat w Szkole Architektury Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven. W 1997 roku założył Li Xiaodong Atelier. Jest laureatem nagrody Agi Khan za Bridge School w prowincji Fujian, World Architecture Festival Award z 2012 za bibliotekę Liyuan, Architecture of Necessity Award z 2013 roku oraz nagrody jury UNESCO za szkołę podstawową Yuhu.