fotka z /zdjecia/DAZ_M8_in_China_06.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

M8 IN CHINA

2010-02-19 1:00

Ekspozycja poświęcona wybranym biurom w Chinach, które koncentrują się na regionalnej typologii poszukując nowych dróg dla architektury "made in China".

21.02 (zamknięcie wystwy) Frankfurt nad MenemDeutsches Architekturmuseum DAM

Wystawa pokazuje nowe trendy we współczesnej chińskiej architekturze. Ekspozycja poświęcona jest małym, elastycznym i niezależnym biurom w Chinach, które koncentrują się na regionalnej typologii i tradycyjnych technikach rzemieślniczych ze zwróceniem uwagi na specyfikę lokalnego kontekstu. W czasach globalizacji pracownie te charakteryzują się poszukiwaniem nowych dróg dla architektury "made in China".

Czytaj też: IKEA Museum w Älmhult |

Współczesny obraz Chin gwałtownie zmienił się w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci. Zwrot gospodarczy w 1980 roku spowodował wciąż rosnący booom budowlany. Obecnie chiński rynek jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się na świecie. Przeszło 10 tys. państwowych instytucji projektowych, każda z ponad 1.5 tys. pracowników, dominuje na scenie architektonicznej, a wśród nich najbardziej znane ECADI (East China Architectural Design & Research) czy SIADR (Shanghai Institute of Architectural Design and Research).

Przy złożonej sytuacji społeczno-gospodarczej, prywatne firmy architektoniczne w Chinach zaczęły otwierać się dopiero od 1994 roku. Obecnie, coraz więcej relizacji powstaje poza dużymi miastami dla indywidualnych klientów. Poszukujące indywidualnego stylu, ale też komercyjnie zorientowane, młode biura stały się wylęgarnią niezależnej sceny architektonicznej, której prace zdobywają uznanie również za granicą.

Założycielami pracowni są młodzi architekci, większość z nich studiowała w krajach zachodnich, głównie USA. Nadal utrzymują się z pracy w międzynarodowych biurach i z powodzeniem uczestniczą w konkursach architektonicznych. Architekci jak LIU Jiakun (Jiakun Architects) czy Tong Ming Wang Shu (Amateur Architecture Studio), którzy studiowali na początku 1980 roku, nie byli w stanie opuścić Chin. Obecnie jest prawie nieuniknione, by międzynarodowa praktyka nie stanowiła podstawy do utworzenia własnej pracowni z partnerami z innych krajów, która jest zarejestrowana zarówno w Chinach, jak i za granicą. Choć architekci wykształceni w Chinach najczęściej poszukują rozwiązań z wykorzystaniem dostępnych środków, opracowania koncepcyjne powstają wyraźnie pod wpływem międzynarodowego dyskursu.

To, co odróżnia pracę wszystkich ośmiu architektów, których prace wybrano na wystawę, od opracowań skoncentrowanych głównie na wznoszeniu budynków w gigantycznych metropoliach Chin, jest uwaga, jaką przywiązują do regionalnych rozwiązań, do wyjątkowości konkretnych uwarunkowań lokalnych, powrotu do tradycyjnych technik rzemieślniczych. Młodzi architekci pracujący niezależnie stanowią niewielki procent, a ich działalność - niczym w innowacyjnych laboratoriach współczesnej chińskiej architektury - w kontekście globalizacji jest poszukiwaniem nowych dróg dla architektury "made in China".

W wystawie udział biorą: Amateur Architecture Studio (WANG Shu, LU Wenyu), Atelier Z+ (ZHANG Bin, ZHOU Wei), DnA_Design and Architecture (XU Tiantian), Jiakun Architects (LIU Jiakun), MADA s.p.a.m. (MA Qingyun), Standardarchitecture (ZHANG Ke, ZHANG Hong, HOU Zhenghua, Claudia Taborda), Studio Pei-Zhu (ZHU Pei, WU Tong), TM Studio (TONG Ming).


Informacje: www.daz.de