Plotka o tym, że szefowa stołecznego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego żegna się ze stanowiskiem krążyła w kuluarach jeszcze przed rozpoczęciem gali. Happach wystąpiła na niej w podwójnej roli – zasiadała w jury (jako jedna z dwóch osób jest w nim obecna od samego początku, a więc już po raz dziesiąty) i współprowadziła zrealizowaną według oscarowego schematu imprezę.
Informacja została zresztą potwierdzona w iście filmowy sposób. Oto bowiem wręczający jedną z nagród wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski wyłamał się ze scenariusza i zapowiedział, że zamierza wręczyć dodatkową nagrodę, którą przyznał „jednomyślnie i jednosobowo”. Jak się okazało – chodziło o podziękowanie za blisko 8 lat pracy na stanowisku Architektki Miasta Warszawy i dyrektorki BAiPP za każdy dzień poświęcony Warszawie, jej zarządzaniu i urządzaniu, za udział mieszkańców w planowaniu miasta, za warsztaty, konkursy, konsultacje, za wieczne poszukiwanie genotypu miasta, za jego zazielenianie.
Olszewski dziękował - w imieniu wszystkich warszawianek i warszawiaków - Happach także za nowe place, w tym plac Centralny, za most pieszy i rewitalizację Pragi oraz za drobne zmiany o wielkim wymiarze i za te wielkie.
Wyraźnie wzruszonej Architektce Miasta Warszawy publiczność zgotowała stojącą owację. Już po zakończeniu gali Happach potwierdziła, że żegna się z ratuszem, ale nie żegna się ani z pracą dla miasta, ani z architekturą – jak się dowiedzieliśmy przechodzi do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, gdzie będzie odpowiadać za inwestycje.
CZYTAJ WIĘCEJ: Park Akcji Burza z Grand Prix Nagrody Architektonicznej. Gala bez prezydenta Warszawy
Marlena Happach: ekspertka od rewitalizacji i partycypacji
Marlena Happach urodziła się w 1977 roku. W 2004 ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracowała w pracowni urbanistycznej Krzysztofa Domaradzkiego, specjalizującej się w projektach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz w Berlinie, gdzie zajmowała się rewitalizacją blokowisk. Była prezeską stowarzyszenia Odblokuj, które promowało partycypację mieszkańców w procesach planistycznych na długo, zanim stało się to powszechnym standardem.
W latach 2012 – 15 była wiceprezeską, a od 2015 do 2016 prezeską Oddziału Warszawskiego SARP. Jest odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Pod koniec 2016 roku dostała podwójne stanowisko w ratuszu - została dyrektorką BAiPP oraz Architektką Miasta Warszawy. Stanowisko to ówczesna prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz przywróciła po 10-letniej przerwie. Decyzja o jego likwidacji była jedną z pierwszych, jakie podjęła, gdy została prezydentką Warszawy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jaka Warszawa – dziś i jutro? Rozmowa z Marleną Happach
Happach była w ostatnich latach odpowiedzialna między innymi za przygotowanie projektu nowego studium zagospodarowania miasta. Wzbudziło ono wiele kontrowersji – w założeniu dokument miał przyczynić się do ograniczenia rozlewania miasta, co wzbudziło jednak protesty właścicieli gruntów na peryferiach, które zgodnie z dokumentem nie mogłyby być zabudowane. W sierpniu zeszłego roku ratusz wycofał się z prac nad dokumentem. Było to następstwem wejścia w życie nowelizacji ustawy o planowani przestrzennym, która zniosła studium (zamiast niego, do końca 2025 roku samorządy mają obowiązek uchwalić tzw. plan ogólny).