Architektura MuratorWydarzeniaMBA Kraków 2021: startuje Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie

MBA Kraków 2021: startuje Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie

Hasłem przewodnim Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2021 jest „RE-USE”. Organizatorzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na coraz bardziej naglącą potrzebę zmiany funkcjonowania architektury. Zamiast budować wyłącznie „nowe”, trzeba koniecznie nauczyć się „stare” używać ponownie i wielokrotnie – apelują.

MBA Kraków 2021: startuje Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie
Dziedzictwo przemysłowe Nowej Huty będzie tematem panelu MBA Kraków 2021, którego kuratorem jest Marcin Brataniec; fot. Marcin Kadziolka / GettyImages

Krakowskie biennale architektury po raz pierwszy odbyło się w 1985 roku dzięki zaangażowaniu Romualda Loeglera, którego liczne kontakty z międzynarodowym środowiskiem architektonicznym umożliwiły zaproszenie wielu znakomitych gości. W tamtych czasach impreza była nie tylko przestrzenią wymiany myśli, leczyła też polskie kompleksy, wynosząc architekturę ponad poziom budownictwa spod znaku państwowych biur projektowych. Każdej kolejnej edycji towarzyszyły wystawy, prezentacje, wykłady i ideowe konkursy na zagospodarowanie istotnych przestrzeni Krakowa. Trzeba przyznać, że organizatorów cechowało zawsze doskonałe wyczucie najistotniejszych problemów miasta. Tematy kolejnych edycji znajdowały potem odzwierciedlenie w przeprowadzanych projektach, jak choćby zagospodarowanie bulwarów wiślanych i modernizacja placu Wszystkich Świętych, rewitalizacja pofabrycznych terenów Solvaya czy Nowej Huty, a także budowa Muzeum Tadeusza Kantora. Koncepcja podziemnej przestrzeni ekspozycyjnej pod Rynkiem Głównym, która zdobyła Grand Prix w 1996 roku, stała się z czasem inspiracją dla zrealizowanego podziemnego szlaku turystycznego. Redakcja „Architektury-murator” od samego początku była patronem medialnym biennale i szczegółowo relacjonowała przebieg kolejnych edycji.

Czytaj też: Jaime Lerner: miasto dla ludzi. Wywiad z architektem i urbanistą Jaime Lernerem |

W tym roku impreza odbywać się będzie pod hasłem „RE-USE”. Eksploatacja naturalnych zasobów przekroczyła wydolność w skali globalnej na tyle, że nie ma już wątpliwości co do perspektywy ich rychłego wyczerpania. Poszukiwanie nowych źródeł i redukcja zapotrzebowania – stają się głównymi wytycznymi przemodelowania większości dziedzin życia człowieka. Wszystkie aspekty takiej zmiany dotykają architektury w jej wszelkich przejawach – zwracają uwagę organizatorzy z krakowskiego oddziału SARP. W ramach tegorocznego biennale architektury w Krakowie zaplanowali m.in. panele dyskusyjne, grę miejską na terenie Nowej Huty oraz wystawę niezrealizowanych projektów, którą specjalnie na tę okazję przygotowała Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP.

MBA Kraków 2021 odbywać się będzie w formule hybrydowej. Wykłady i dyskusje tradycyjnie przewidziano w Centrum Kongresowego ICE Kraków, ale wszyscy zainteresowani będą mogli również obejrzeć je online na stronie biennale. Szczegółowe informacje oraz program na: mba2021.sarp.krakow.pl.

Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie MBA Kraków 2021
Kiedy:
26-27 października
Gdzie: Centrum Kongresowego ICE Kraków

MBA Kraków 2019 – laureaci Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie
MBA Kraków 2019 – laureaci Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie Grand Prix XV edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie zdobyły Karolina Chodura i Joanna Rozbrój, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, za pracę wyrażającą konieczność koegzystencji przyrody i architektury. Prezentujemy laureatów MBA Kraków 2019.
Autor: (Red.)
Hans Poelzig i styl tworzywa Muzeum Architektury zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Hansa Poelziga, architekta, pedagoga i animatora życia artystycznego we Wrocławiu. Ekspozycja „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa” obejmuje projekty i dzieła sztuki użytkowej z okresu, gdy architekt kierował Królewską Szkołą Sztuki i Przemysłu Artystycznego.
ProtoLAB design & build 2022: nowa odsłona Letniej Szkoły Architektury 22 lipca startuje ProtoLAB design & build 2022 – warsztaty projektowo-realizacyjne kontynuujące tradycję  Letnich Szkół Architektury organizowanych na Politechnice Wrocławskiej od 2016 roku. Zgłoszenia do 5 czerwca!
Polski program do analizy chłonności działek Konsorcjum firm Designbotic i Roark Studio pracuje nad programem komputerowym, który będzie samodzielnie wykonywał analizę chłonności działek w wielorodzinnej zabudowie mieszkaniowej. Oprogramowanie oparte jest na optymalizacji z zastosowaniem algorytmów genetycznych oraz algorytmów sztucznej inteligencji.
Nocny BAZARCH w Muzeum Architektury we Wrocławiu Najnowsza edycja BAZARCHU odbędzie się podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu. W malowniczych krużgankach dawnego klasztoru bernardynów, a obecnie Muzeum Architektury, znajdą się stoiska wydawców książek o architekturze i mieście, wsi, krajobrazie, dziedzictwie architektonicznym, zabytkach i sztuce w przestrzeni publicznej.
NANO-inspiracje w architekturze: konferencja Uniwersytet Śląski w Katowicach zaprasza na Forum Biznes–Nauka. NANO-inspiracje w branży budowlano-architektonicznej. Celem spotkania jest popularyzacja wiedzy na temat możliwości wykorzystania nanotechnologii oraz nanomateriałów w architekturze i zainicjowanie współpracy jednostek badawczo-naukowych z przedsiębiorcami.
Festiwal Otwarte Mieszkania 2022: Warszawy Każdemu pokazuje inne oblicze, a wszystkie są prawdziwe i równie cenne. Warszawa – a właściwie Warszawy, bo miast jest tyle, ilu mieszkańców – to prawdziwy tygiel narodowościowy, religijny, klasowy. Czy da się poznać takie miasto? W dwa ostatnie weekendy maja odbędzie się jubileuszowa, X edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania.