Architektura MuratorWydarzeniaMBA Kraków 2021: startuje Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie

MBA Kraków 2021: startuje Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie

Hasłem przewodnim Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2021 jest „RE-USE”. Organizatorzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na coraz bardziej naglącą potrzebę zmiany funkcjonowania architektury. Zamiast budować wyłącznie „nowe”, trzeba koniecznie nauczyć się „stare” używać ponownie i wielokrotnie – apelują.

MBA Kraków 2021: startuje Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie
Dziedzictwo przemysłowe Nowej Huty będzie tematem panelu MBA Kraków 2021, którego kuratorem jest Marcin Brataniec; fot. Marcin Kadziolka / GettyImages

Krakowskie biennale architektury po raz pierwszy odbyło się w 1985 roku dzięki zaangażowaniu Romualda Loeglera, którego liczne kontakty z międzynarodowym środowiskiem architektonicznym umożliwiły zaproszenie wielu znakomitych gości. W tamtych czasach impreza była nie tylko przestrzenią wymiany myśli, leczyła też polskie kompleksy, wynosząc architekturę ponad poziom budownictwa spod znaku państwowych biur projektowych. Każdej kolejnej edycji towarzyszyły wystawy, prezentacje, wykłady i ideowe konkursy na zagospodarowanie istotnych przestrzeni Krakowa. Trzeba przyznać, że organizatorów cechowało zawsze doskonałe wyczucie najistotniejszych problemów miasta. Tematy kolejnych edycji znajdowały potem odzwierciedlenie w przeprowadzanych projektach, jak choćby zagospodarowanie bulwarów wiślanych i modernizacja placu Wszystkich Świętych, rewitalizacja pofabrycznych terenów Solvaya czy Nowej Huty, a także budowa Muzeum Tadeusza Kantora. Koncepcja podziemnej przestrzeni ekspozycyjnej pod Rynkiem Głównym, która zdobyła Grand Prix w 1996 roku, stała się z czasem inspiracją dla zrealizowanego podziemnego szlaku turystycznego. Redakcja „Architektury-murator” od samego początku była patronem medialnym biennale i szczegółowo relacjonowała przebieg kolejnych edycji.

Czytaj też: Jaime Lerner: miasto dla ludzi. Wywiad z architektem i urbanistą Jaime Lernerem |

W tym roku impreza odbywać się będzie pod hasłem „RE-USE”. Eksploatacja naturalnych zasobów przekroczyła wydolność w skali globalnej na tyle, że nie ma już wątpliwości co do perspektywy ich rychłego wyczerpania. Poszukiwanie nowych źródeł i redukcja zapotrzebowania – stają się głównymi wytycznymi przemodelowania większości dziedzin życia człowieka. Wszystkie aspekty takiej zmiany dotykają architektury w jej wszelkich przejawach – zwracają uwagę organizatorzy z krakowskiego oddziału SARP. W ramach tegorocznego biennale architektury w Krakowie zaplanowali m.in. panele dyskusyjne, grę miejską na terenie Nowej Huty oraz wystawę niezrealizowanych projektów, którą specjalnie na tę okazję przygotowała Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP.

MBA Kraków 2021 odbywać się będzie w formule hybrydowej. Wykłady i dyskusje tradycyjnie przewidziano w Centrum Kongresowego ICE Kraków, ale wszyscy zainteresowani będą mogli również obejrzeć je online na stronie biennale. Szczegółowe informacje oraz program na: mba2021.sarp.krakow.pl.

Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie MBA Kraków 2021
Kiedy:
26-27 października
Gdzie: Centrum Kongresowego ICE Kraków

MBA Kraków 2019 – laureaci Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie
MBA Kraków 2019 – laureaci Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie Grand Prix XV edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie zdobyły Karolina Chodura i Joanna Rozbrój, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, za pracę wyrażającą konieczność koegzystencji przyrody i architektury. Prezentujemy laureatów MBA Kraków 2019.
Autor: (Red.)
Architektura początków transformacji. Pokaz filmów i dyskusja Trzy filmowe dokumenty, zrealizowane w latach 90. według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej dla TVP, staną się punktem wyjścia do dyskusji na temat polskiej architektury początków transformacji. Spotkanie z udziałem Ewy P. Porębskiej i Anny Syski poprowadzi Michał Wiśniewski.
NOB2022: powraca konferencja Nowe Oblicze BIM 2022 W dniach 16-17 listopada 2022 roku w Warszawie po dwóch latach przerwy powraca konferencja Nowe Oblicze BIM 2022 (NOB2022).  Gościem specjalnym 5. edycji będzie Vishu Bhooshan z pracowni Zaha Hadid Architects, który opowie m.in. o wykorzystywaniu wirtualnej rzeczywistości w prezentacji architektonicznej.
Architektura jest najważniejsza: Ingarden, Lewicki, Wróbel Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dyskusję z udziałem krakowskich architektów – Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”.
Walka o ulice: nowa edycja festiwalu Warszawa w Budowie Tematem nadchodzącej edycji festiwalu Warszawa w Budowie będzie funkcjonowanie ulicy w różnych formach i odsłonach. Przyjrzymy się współczesnej rewolucji w budowie miast: sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej i ograniczaniu roli samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej – zapowiada Jan Mencwel, jeden z kuratorów tegorocznej edycji.
Warsztaty projektowe nie tylko dla architektów Jak projektować miasta sprawiedliwe płciowo? Jak powtórnie używać materiałów? Jak tworzyć przestrzenie spotkań różnych użytkowników i różnych gatunków? Wrocławski SARP zaprasza młodych entuzjastów do udziału w warsztatach projektowych w ramach 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA.
A to Polska właśnie: pokaz filmów i dyskusja z udziałem Ewy P. Porębskiej, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Michała Dudy Dwa filmowe dokumenty, „Zawód Architekt” i „Czerwony Pałac”, zrealizowane w 1992 i 1993 roku według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej dla TVP, staną się punktem wyjścia do rozmowy o specyfice polskiego projektowania, którego nieodłącznym elementem wydaje się bardziej lub mniej kontrolowany chaos. W dyskusji moderowanej przez dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu Michała Dudę udział wezmą  Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, oraz Aleksandra Stępień-Dąbrowska, historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka architektury.