Architektura MuratorWydarzeniaMBA Kraków 2021: startuje Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie

MBA Kraków 2021: startuje Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie

Hasłem przewodnim Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2021 jest „RE-USE”. Organizatorzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na coraz bardziej naglącą potrzebę zmiany funkcjonowania architektury. Zamiast budować wyłącznie „nowe”, trzeba koniecznie nauczyć się „stare” używać ponownie i wielokrotnie – apelują.

MBA Kraków 2021: startuje Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie
Dziedzictwo przemysłowe Nowej Huty będzie tematem panelu MBA Kraków 2021, którego kuratorem jest Marcin Brataniec; fot. Marcin Kadziolka / GettyImages

Krakowskie biennale architektury po raz pierwszy odbyło się w 1985 roku dzięki zaangażowaniu Romualda Loeglera, którego liczne kontakty z międzynarodowym środowiskiem architektonicznym umożliwiły zaproszenie wielu znakomitych gości. W tamtych czasach impreza była nie tylko przestrzenią wymiany myśli, leczyła też polskie kompleksy, wynosząc architekturę ponad poziom budownictwa spod znaku państwowych biur projektowych. Każdej kolejnej edycji towarzyszyły wystawy, prezentacje, wykłady i ideowe konkursy na zagospodarowanie istotnych przestrzeni Krakowa. Trzeba przyznać, że organizatorów cechowało zawsze doskonałe wyczucie najistotniejszych problemów miasta. Tematy kolejnych edycji znajdowały potem odzwierciedlenie w przeprowadzanych projektach, jak choćby zagospodarowanie bulwarów wiślanych i modernizacja placu Wszystkich Świętych, rewitalizacja pofabrycznych terenów Solvaya czy Nowej Huty, a także budowa Muzeum Tadeusza Kantora. Koncepcja podziemnej przestrzeni ekspozycyjnej pod Rynkiem Głównym, która zdobyła Grand Prix w 1996 roku, stała się z czasem inspiracją dla zrealizowanego podziemnego szlaku turystycznego. Redakcja „Architektury-murator” od samego początku była patronem medialnym biennale i szczegółowo relacjonowała przebieg kolejnych edycji.

Czytaj też: Jaime Lerner: miasto dla ludzi. Wywiad z architektem i urbanistą Jaime Lernerem |

W tym roku impreza odbywać się będzie pod hasłem „RE-USE”. Eksploatacja naturalnych zasobów przekroczyła wydolność w skali globalnej na tyle, że nie ma już wątpliwości co do perspektywy ich rychłego wyczerpania. Poszukiwanie nowych źródeł i redukcja zapotrzebowania – stają się głównymi wytycznymi przemodelowania większości dziedzin życia człowieka. Wszystkie aspekty takiej zmiany dotykają architektury w jej wszelkich przejawach – zwracają uwagę organizatorzy z krakowskiego oddziału SARP. W ramach tegorocznego biennale architektury w Krakowie zaplanowali m.in. panele dyskusyjne, grę miejską na terenie Nowej Huty oraz wystawę niezrealizowanych projektów, którą specjalnie na tę okazję przygotowała Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP.

MBA Kraków 2021 odbywać się będzie w formule hybrydowej. Wykłady i dyskusje tradycyjnie przewidziano w Centrum Kongresowego ICE Kraków, ale wszyscy zainteresowani będą mogli również obejrzeć je online na stronie biennale. Szczegółowe informacje oraz program na: mba2021.sarp.krakow.pl.

Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie MBA Kraków 2021
Kiedy:
26-27 października
Gdzie: Centrum Kongresowego ICE Kraków

MBA Kraków 2019 – laureaci Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie
MBA Kraków 2019 – laureaci Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie Grand Prix XV edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie zdobyły Karolina Chodura i Joanna Rozbrój, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, za pracę wyrażającą konieczność koegzystencji przyrody i architektury. Prezentujemy laureatów MBA Kraków 2019.
Autor: (Red.)
Helle Søholt z Gehl Architects i Jakub Szczęsny o przyszłości naszych miast Fundacja Globalworth i stowarzyszenie Igloo – Habitat and Architecture zapraszaja na pierwsze webinarium z cyklu „2031 NOW”. Spotkanie z udziałem m.in. Helle Søholt z Gehl Architects i Jakuba Szczęsnego z pracowni SZCZ towarzyszy konkursowi 2031 NOW_our cities in 10 years, którego partnerem medialnym jest „Architektura-murator”.
Architektura XXL 2020: rozmowa z Igorem Kaźmierczakiem z S3NS Architektura Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Igora Kaźmierczaka z pracowni S3NS Architektura, autorem Domu Przełamanego we Wrocławiu.
Jak dziś badać Warszawę? Tendencje i plany na przyszłość Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW oraz Pracownia Studiów Miejskich Instytutu Kultury Polskiej zapraszają na Mityng warszawski 2021. W trzydniowym spotkaniu poświęconym tendencjom w badaniach varsavianistycznych udział wezmą m.in. Ewa Kuryłowicz, Ewa P. Porębska, prof. Roch Sulima, Sylwia Chutnik, Anna Cymer, Grzegorz Piątek i Joanna Rajkowska.
Spotkanie z Mistrzem: Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski Krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Spotkanie z Mistrzem”. 25 listopada bohaterami wieczoru będą Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski z poznańskiej pracowni Ultra Architects.
Podziemny Kraków – hydrologia na obszarze historycznego miasta – debata o zagrożeniach i receptach na rozwój miast i ochronę zabytkowego dziedzictwa Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Katedra Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej zapraszają na konferencję „Podziemny Kraków – hydrologia na obszarze historycznego miasta”. Dyskusja odbywać się będzie w formule hybrydowej.
Pracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści Już w najbliższy weekend krakowscy artyści po raz pierwszy wezmą udział w akcji Pracownie do wglądu. Będzie można zwiedzić m.in. pracownie Bogumiła Książka, Cecylii Malik, Bartolomeo Koczenasza czy Alka Janickiego, ale też Tadeusza Kantora oraz Marii i Jerzego Beresiów, o których twórczości opowie ich córka, malarka Bettina Bereś.