Architektura MuratorWydarzeniaMendini we Wrocławiu

Mendini we Wrocławiu

Ekspozycja w Muzeum Architektury we Wrocławiu podsumowuje całokształt wieloletniej pracy Alessandro Mendiniego. Wystawa stwarza również okazję do zapoznania się z twórczością Francesco Mendiniego, z którym włoski dizajner współpracuje od 1998 roku pod szyldem Atelier Mendini.

Alessandro Mendini
Wystawa Alessandro Mendiniego w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Fot. Ewa P. Porębska

Wystawa Alessandro Mendiniego stanowi część programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016, którą Wrocław stanie się za niecały rok. Związana jest również z nadaniem projektantowi przez wrocławską ASP tytułu Doctora Honoris Causa.

Ekspozycja podumowuje całokształt wieloletniej pracy włoskiego dizajnera, architekta, ale też krytyka i redaktora, skupiając się głównie na realizacjach powstałych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Pośród wielu instalacji przestrzennych, makiet i projektów dla przemysłu, można zobaczyć również model plenerowej rzeźby autorstwa Mendiniego, która ma stanąć we Wrocławiu. Wystawa stwarza również okazję do zapoznania się z twórczością Francesco Mendiniego, z którym włoski dizajner współpracuje od 1998 roku pod szyldem Atelier Mendini.

Alessandro Mendini - architekt urodzony w 1931 roku w Mediolanie. Kierował pismami z dziedziny architektury, projektowania i sztuki Casabella, Modo oraz Domus. Na temat jego działaności opublikowano wiele książek w różnych językach. Był twórcą Grupy Alchimia, która zrewolucjonizowała myślenie o współczesnym designie.

Zajmuje się architekturą, projektowaniem i sztuką. Współpracuje ze słynnymi w dziedzinie designu firmami, w których często pełnił rolę dyrektora artystycznego i konsultanta. Należą do nich: Alessi, Philips, Cartier, Bisazza, Swatch, Hermés, Venini,Trend, Abet Laminati. Występuje także w roli konsultanta i dyrektora artystycznego wielu marek branż przemysłowych, także na Dalekim Wschodzie, gdzie w ostatnich latach zajmuje się tworzeniem wizerunku i ukierunkowaniem wzornictwa.

W 1998 otworzył wraz z bratem architektem Francesco Mendinim, Atelier Mendini w Mediolanie. Wśród wybranych projektów architektonicznych pracowni znajdujemy: fabrykę Alessi oraz Museo del Casalingo w Omegni (Włochy), rewitalizację i projekty nowych linii metra w Neapolu, rewitalizację dworca głównego w Rzymie Stazione Termini, Byblos Art & Design Hotel Villa Amista w Weronie, nowe biura dla firmy Trend w Vicenzy, Torre Paradiso w Hiroshimie, Museum Groningen w Holandii, dzielnicę Maghetti w Lugano (Szwajcaria), biurowiec Madstack w Hannowerze (Niemcy), nową siedzibę Triennale w Mediolanie, Muzeum Ceramiki i kompleks targowy w Icheon (Korea) oraz wiele innych projektów w Europie i USA. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych i prywatnych na całym świecie.

Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Muzeum Architektury we Wrocławiu (we współpracy z „Interni Magazine”). Kurator i dyrektor artystyczny: Dorota Koziara

MENDINI
Maestro del Design
2.12.2014-15.03.2015
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Galeria Neon Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu