Architektura MuratorWydarzeniaMiasto-ogród. II Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie

Miasto-ogród. II Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie

8 marca 2012 roku rozpocznie się w krakowskim Bunkrze Sztuki drugie  Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz.

II Biennale Architektury Wnętrz
Fot.: materiały prasowe, Bunkier Sztuki

Miasto-ogród
Wydana 1898 roku książka brytyjskiego urbanisty, Ebenezera Howarda, wpłynęła na pokolenia europejskich urbanistów. Garden Cities of Tomorrow była głosem sprzeciwu wobec warunków panujących w zatłoczonych miastach XIX wieku. Jako rozwiązanie autor proponował syntezę miasta i wsi, łączącą zalety obu i dającą mieszkańcom lepsze warunki do życia oraz kontakt z natura. Idee te znalazły entuzjastów zarówno w samej wielkiej Brytanii, jak i poza nią.  Jednym z wyrazów tego zainteresowania stała się „Wystawa Architektury i Wnętrz w otoczeniu ogrodowem”. Ekspozycja zorganizowana przed wiekiem, w 1912 roku na krakowskich Oleandrach przedstawiała wzorcowe domy dla rodzin o różnych dochodach i statusie społecznym. Obok planów i rysunków pokazano wówczas przykładowe realizacje - domy z pełnym wyposażeniem i umeblowaniem, a także zestawienie najlepszych materiałów budowlanych. Postawione sto lat temu pytania dotyczące kształtowania przestrzeni pozostają aktualne. Druga edycja krakowskiego biennale nawiązuje zatem do koncepcji miasta-ogrodu. Dwa lata temu Biennale zorganizowane zostało po raz pierwszy. W 2010 roku pisaliśmy o założeniach projektu i towarzyszących mu wydarzeniach.

Konferencja
Konferencja “MIASTA - OGRODY PRZYSZŁOŚCI” skierowana jest do twórców, naukowców oraz instytucji naukowych. Gospodarzem konferencji jest  Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. Do udziału zaproszono przedstawiciel uczelni artystycznych z Polski, Włoch, Francji, Holandii oraz Niemiec. 

Wystawa prac konkursowych „W + mieszkanie”
Współczesne dylematy architektonicznych wnętrz miejskich są również przedmiotem konkursowych projektów studenckich. Najlepsze prace zgłoszone do konkursu zaprezentowane zostaną podczas dwutygodniowej wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, którą otworzy wernisaż 8 marca 2012 roku. Plansze z projektami, jak i pokazy multimedialne oglądać będzie można do 25 marca.

Informacje
II Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz pod hasłem "Miasto-ogród"
Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”
pl. Szczepański 3a w Krakowie.
konferencja naukowa: 9 marca 2012 r.10.00-18.00 (piątek)
wernisaż wystawy: 8 marca 2012, 18.00 (czwartek)
wystawa pokonkursowa: 9-25 marca 2012 r

więcej informacji na stronie organizatora

Biennale Wnętrz w Krakowie
Architekt Wnętrz – pobierz nowe wydanie! W najnowszym wydaniu magazynu „Architekt Wnętrz” m.in. prezentacja niecodziennej adaptacji XIV-wiecznego kościoła w Gironelli, rozmowa z projektantką Mają Ganszyniec, trendy w projektowaniu przestrzeni komercyjnych.
Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio Szkoła dla dzieci z Ukrainy urządzona w biurowcu myhive Mokotów Two według projektu xystudio funkcjonuje już ponad miesiąc. Prezentujemy pierwsze zdjęcia realizacji.
Wnętrze Roku SAW 2022: startuje II edycja konkursu na najlepsze projekty wnętrzarskie Rusza II edycja konkursu Wnętrze Roku SAW. Jurorzy wyłonią najlepsze wnętrza prywatne i publiczne z lat 2019-2022. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym konkursu.
Projekt WYWIAD: Roland Stańczyk o istocie zawodu architekta wnętrz Rolą architekta jest stworzenie ramy, którą mieszkańcy będą wypełniać swoimi pragnieniami, swoją osobowością, swoimi zainteresowaniami. Jeżeli podejmuje się decyzje za innych, trzeba to robić niezwykle odpowiedzialnie – przestrzega Roland Stańczyk. Prezentujemy nowy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt WYWIAD”. Tym razem bohaterem materiału jest architekt Roland Stańczyk, założyciel pracowni RS Studio Projektowe.
Pierogarnia Syrena Irena: nowa realizacja biura Projekt Praga Syrena Irena to nowy warszawski lokal z pierogami i... wódką. Ton eklektycznym wnętrzom nadają minimalistyczne grafiki od Mamastudio. Ta nawiązująca do stylistyki lat 60. identyfikacja stała się inspiracją dla architektów z pracowni Projekt Praga.
Mieszkanie Kos w Poznaniu: apartament z przestrzenią do pracy Apartament zlokalizowany na trzecim piętrze budynku w centrum Poznania powstał w wyniku połączenia dwóch mieszkań. Projekt zakładał zaprojektowanie wnętrza w taki sposób, by możliwe było połączenie funkcji mieszkalnej z przestrzenią do pracy.