Architektura MuratorWydarzeniaMichał Duda nowym dyrektorem Muzeum Architektury we Wrocławiu

Michał Duda nowym dyrektorem Muzeum Architektury we Wrocławiu

Michał Duda, badacz i krytyk architektury, wygrał dwuetapowy konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jak pisze w koncepcji programowej, placówka pod jego wodzą  będzie współpracować z architektami, artystami, badaczami i naukowcami, aby rozszerzać i pogłębiać wspólną dyskusję na temat najszerzej pojętej architektury.

Michał Duda nowym dyrektorem Muzeum Architektury we Wrocławiu
Michał Duda; fot. Jerzy Wypych / Muzeum Architektury we Wrocławiu

4 lipca rozstrzygnięto konkurs na stanowisko nowego dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu. Komisja powołana przez prezydenta Jacka Sutryka jednogłośnie wybrała Michała Dudę, historyka sztuki, badacza i krytyka architektury. Muzeum Architektury we Wrocławiu powstaje na styku zespołu, kolekcji, miejsca i odbiorców. Pielęgnuje ciągłość, podlegając nieustannym metamorfozom. Będąc muzeum tema tycznym, widzi swoją rolę jako lidera opinii, samoświadomego uczestnika debaty publicznej, rzecznika dobrej architektury, badacza i popularyzatora, dla którego trudne i nieoczywiste zagadnienia stanowią punkt wyjścia rzetelnej i przystępnej dyskusji na temat wspólnej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości – pisze w zgłoszonej na konkurs koncepcji programowej.

Jak tłumaczy, placówka pod jego wodzą ma ambicję stać się jedną z najbardziej rozpoznawalnych instytucji muzealnych w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Muzeum odchodzi od wizji „muzeum dla  architektów” na rzecz  postawy pozornie tylko przeciwnej – „muzeum od  architektów”, aby współpracując z architektami, artystami, badaczami i naukowcami, rozszerzać i pogłębiać wspólną dyskusję na  temat najszerzej pojętej architektury. (…) Jako instytucja ekspercka, ale inkluzywna i przyjazna, pragnie odgrywać rolę mądrego przewodnika, taktownego prowokatora i odpowiedzialnego mediatora między kreatorami a użytkownikami i przestrzeni. Chce zadawać pytania, aby wspólnie z publicznością poszukiwać na nie odpowiedzi – zapowiada nowy dyrektor.

Michał Duda jest absolwentem historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Muzeum Architektury pracuje od 2006 roku: najpierw jako asystent w Dziale Architektury Współczesnej, następnie kierownik Działu Współpracy z Zagranicą i Organizacji Wystaw, a przez ostatnie trzy lata jako zastępca dyrektora ds. programowych.

Do ogłoszonego w marcu tego roku konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu zgłosiło się dwoje kandydatów: Beata Lejman i Michał Duda. W skład komisji oceniającej założenia programowe i wizję rozwoju placówki weszli: Daria Kieżun, przedstawicielka wrocławskiego oddziału SARP, Małgorzata Korżel-Kraśna, przedstawicielka Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Zbigniew Maćków, przedstawiciel Rady Muzeum Architektury, Joanna Majczyk i Daria Dorota Pikulska, przedstawicielki Komisji Zakładowej OZZ „Inicjatywa Pracownicza” przy Muzeum Architektury, Aleksandra Mańczyńska, dr hab. Piotr Oszczanowski i Jerzy Pietraszek, przedstawiciele prezydenta Wrocławia; przedstawiciel Prezydenta Wrocławia, przewodniczący komisji, Bolesław Stelmach, przedstawiciel Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Andrzej Szczerski, przedstawiciel Ministra Kultury i Dziedzictwa  Narodowego oraz Jadwiga Urbanik, przedstawicielka Rady Muzeum Architektury. Ostatecznie Michał Duda otrzymał 9 głosów, Beata Lejman – 0.

Na stanowisku dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu Michał Duda zastąpi Jerzego Ilkosza, który pełnił tę funkcję od 2000 roku.

Łódź Design Festival. Nadchodzi „Future Perfect”! Czy zamiast przepowiadać przyszłość możemy ją wspólnie zaprojektować? I jak nasze wyobrażenia przyszłości zmieniają teraźniejszość? Między innymi na te pytania spróbuje odpowiedzieć tegoroczna edycja Łódź Design Festival, która odbędzie się pod hasłem „Future Perfect”.
Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca jest dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.