Architektura MuratorWydarzeniaMiędzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie – podsumowanie i fotorelacja

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie – podsumowanie i fotorelacja

Tematem tegorocznej, piątej już edycji Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie była redefinicja funkcji i rozwiązań przestrzennych Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Organizatorzy wspólnie z uczestnikami poszukiwali nowych pomysłów dla budynku i jego roli w strukturze miasta.

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie – relacja
Instalacja Pchły (proj. Magdalena Pińczyńska i Patrycja Ochman z udziałem studentów I roku WAW ASP w Krakowie: Justyny Skalskiej, Aleksandry Jędryki, Justyny Kopacz i Balbiny Świątek). Jedna z prac reprezentujących poszczególne wydziały projektowe podczas tegorocznego biennale; fot. Patrycja Ochman

Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie ma już 6 lat. Budynek, według projektu Ingarden & Ewý Architekci, mieści nowoczesne centrum kultury zarządzane przez Teatr im. Juliusza Słowackiego. Odbywają się tu jednak nie tylko spektakle, ale też koncerty, wystawy, pokazy filmów i warsztaty dla różnych użytkowników. Dzięki temu przemieszaniu funkcji, obiekt stał się jednym z popularniejszych miejsc na kulturalnej mapie miasta, przyciągając mieszkańców właściwie o każdej porze dnia. Nic dziwnego, że doczekał się także swojego święta. Budynkowi poświęcono bowiem tegoroczną edycję Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz, które od 2010 roku organizuje krakowska ASP. W ramach wydarzenia, odbywającego się w dniach 7-25 marca pod hasłem MOS-space re/in/venting, rozstrzygnięto m.in. konkurs studencki na projekt nowej aranżacji przestrzeni gmachu.

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie – relacja
Instalacja Pchły (proj. Magdalena Pińczyńska i Patrycja Ochman z udziałem studentów I roku WAW ASP w Krakowie: Justyny Skalskiej, Aleksandry Jędryki, Justyny Kopacz i Balbiny Świątek). Jedna z prac reprezentujących poszczególne wydziały projektowe podczas tegorocznego biennale; fot. Patrycja Ochman

Pretekstem do przeprowadzenia tego rodzaju poszukiwań było zakończenie tzw. okresu trwałości projektu, czyli pięciu lat od moment realizacji, podczas których, według unijnych regulacji, nie można dokonywać zmian sposobu użytkowania obiektów publicznych współfinansowanych ze środków UE. Idea tego miejsca od początku nie była jasno sprecyzowana. To częsty przypadek w Polsce, że budujemy siedzibę dla instytucji kultury, nie do końca wiedząc, jak ma ona później funkcjonować. Wspólnie z uczestnikami biennale postanowiliśmy więc poszukać nowych pomysłów dla przestrzeni MOS-umówił Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego podczas rozpoczynającej biennale konferencji. Jak tłumaczył, instytucja powinna w jeszcze większym stopniu otwierać się na młodych ludzi, w planach jest więc wydzielenie stref coworkingowych, a także przeniesienie i powiększenie kawiarni.

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie – relacja
Instalacja Silhouette, w której ruch człowieka transformowany był na dźwięk i kolor (proj. Patrycja Ochman, Magdalena Pińczyńska WAW ASP Kraków); fot. Aleksander Hordziej

Współautor budynku, Krzysztof Ingarden, nie tylko dał przyzwolenie na ingerencje studentów w ramach konkursu, ale przewodniczył też naszemu jury i obiecał pomoc przy ewentualnej realizacji wybranych rozwiązań w przyszłości. To wielka odwaga z jego strony. Współczesna architektura musi być jednak zmienna, by odpowiadać na stale zmieniające się potrzeby użytkownikówmówiła Beata Gibała-Kapecka, dziekan Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych. Oprócz niej, Krzysztofa Głuchowskiego i Krzysztofa Ingardena, w jury znaleźli się jeszcze Stanisław Tabisz, rektor krakowskiej ASP, Agnieszka Łakomy, plastyk miejski Krakowa, Bohdan Lisowski, prezes lokalnego oddziału SARP, włoski architekt i wykładowca Mauro Afro Borella oraz dizajner Marco Bonetto. Grand Prix sędziowie jednogłośnie przyznali Magdalenie Czuj, studentce III roku Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie. Autorka zaproponowała przestrzeń dla cyfrowych nomadów – nowego typu pracowników, którzy mogą wykonywać swoje obowiązki zdalnie, z dowolnego miejsca na świecie. Strefę do pracy podkreśliła ogromną drewnianą instalacją w formie kokonu, symbolizującego tymczasowe schronienie. Od razu wiedzieliśmy, że to zwycięska praca. Koncepcji nie można zrealizować, bo drewniana struktura w zbyt dużym stopniu zdominowałaby przestrzeń, ale ten pomysł nie liczy się z ograniczeniami, jest w nim pewne szaleństwo – uzasadniał Krzysztof Głuchowski.

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie – relacja
Wyróżnienie honorowe V Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz, proj. Justyna Jasek i Maria Anweiler, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie; il. serwis prasowy

Własną, oddzielną nagrodę przyznał Annie Sosnal z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, która zaprojektowała podwieszany do sufitu lekki system ekspozycyjny. Z kolei Beata Gibała-Kapecka, dziekan Wydziału Architektury Wnętrz, nagrodziła Magdalenę Jankowską z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie za modułowe regały na książki, wydzielające jednocześnie przestrzenie do pracy. W konkursie przyznano też trzy honorowe wyróżnienia, wszystkie otrzymały studentki krakowskiej ASP: Edyta Ptasznik, Magdalena Krzyżak oraz Justyna Jasek i Maria Anweiler. Cieszę się z samego faktu, że nadesłano ponad 80 prac. Ponieważ budynek pomyślany był jako obiekt prowadzący dialog z historią, staraliśmy się wybrać takie, które ten dialog kontynuują i idą krok dalej, wprowadzając nowe funkcje i nowe rozwiązania – mówił podczas ogłoszenia wyników Krzysztof Ingarden.

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie – relacja
Projekt TytanoSpace Re/in/venting zrealizowany w jednej z hal budynku Tytano przy ul. Dolnych Młynów w Krakowie przez studentów Wydziału Architektury Wnętrz i Wydziału Rzeźby krakowskiej ASP oraz studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku pod opieką kuratorską Joanny Łapińskiej, Patrycji Ochman i Małgorzaty Zbroińskiej-Piątek (studenci: Maria Talaga, Barbara Rosół, Karina Milczina, Paulina Pasztaleniec, Patrycja Krzanowska, Dominika Sokół, Dominika Nikiel, Zuzanna Kaproń, Marcin Ciszewski, Barbara Śrutwa, Kasia Rajca, Karolina Kusz, Alicja Korbut, Joanna Szatkowska); fot. Tymoteusz Tarka

W ramach biennale odbyło się wiele dodatkowych wydarzeń, w tym konferencja naukowa Publicspace re/in/venting, z udziałem m.in. portugalskiego architekta Samuela Gonçalvesa, który opowiedział o opracowanym przez siebie systemie prefabrykacji Gomos, a także ogólnopolska konferencja dziekanów wydziałów architektury wnętrz. Imprezie towarzyszyła też wystawa Showroom interior design images, prezentująca manifesty wydziałów projektowych z całej Polski. Celem tegorocznej edycji – jak tłumaczyła dziekan Beata Gibała-Kapecka – była bowiem również integracja całego środowiska. Biennale to próba połączenia sił wszystkich wydziałów architektury wnętrz, co jest szczególnie istotne w kontekście projektu tzw. Ustawy 2.0 – mówiła w trakcie inauguracji wydarzenia. Planowana Ustawa, nazywana też Konstytucją dla Nauki, zakłada m.in. nowy model zarządzania uczelniami, zniesienie obowiązku habilitacji czy utworzenie nowej ścieżki kształcenia doktorantów. Pod koniec marca dokument przyjęła Rada Ministrów, pod głosowanie w sejmie ma on zostać przedłożony w maju.Tegoroczne biennale otwiera obchody jubileuszu 200-lecia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, którego główne wydarzenia zaplanowano na jesień.

Balans – przestrzeń aktywnego wypoczynku. Adaptacja wyłączonego z użytku wiaduktu kolejowego w Szczecinie. Prezentujemy projekt rewitalizacji przestrzeni wyłączonego z użytku wiaduktu kolejowego absolwentki Wydziału Architektury Wnętrz i Przestrzeni Wirtualnej Akademii Sztuki w Szczecinie - Natalii Grzywacz.
Nowe gabinety terapeutyczne Warszawskiego Szpitala dla Dzieci Dwa gabinety terapeutyczne przychodni dla dzieci i młodzieży przy alei Wyzwolenia w Warszawie zyskały całkowicie nowy wystrój. Projekt aranżacji i remont przestrzeni wykonała pro bono pracownia Decoroom.
Projekt kompleksu stymulacyjno-relaksacyjnego w przestrzeni modelowej inspirowany żwyiołami Prezentujemy projekt inspirowany żywiołami oraz indonezyjską wyspą Bali, który powstal w ramach dyplomu licencjackiego studentki Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuki w Szczecinie - Patrycji Ilcewicz
Postpandemiczna przestrzeń co-workingowa Prezentujemy projekt wnętrza użyteczności publicznej do pracy zdalnej przy Bramie Portowej 1 w Szczecinie. Projekt powstał w ramach pracy dyplomowej Wiktorii Urbańskiej – absolwentki Akademii Sztuki w Szczecinie.
Przebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach autorstwa biura Dyrda Fikus Architekci To jedna z najnowszych realizacji pracowni Dyrda Fikus Architekci. Zastosowane przez autorów materiały, kolory i faktury miały jedynie stanowić tło dla istniejącej konstrukcji dachu. Projekt zdobył jedną z głównych nagród w tegorocznej odsłonie konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego.
Architekt Wnętrz – pobierz nowe wydanie! W najnowszym wydaniu magazynu „Architekt Wnętrz” m.in. prezentacja niecodziennej adaptacji XIV-wiecznego kościoła w Gironelli, rozmowa z projektantką Mają Ganszyniec, trendy w projektowaniu przestrzeni komercyjnych.