Architektura MuratorWydarzeniaMiędzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie ma już 30 lat!

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie ma już 30 lat!

W grudniu 1990 roku Jacek Purchla wspólnie z Izabellą Cywińską, Andrzejem Pelczarem, Krzysztofem Skubiszewskim i Jackiem Woźniakowskim podpisali akt założycielski Fundacji Międzynarodowe Centrum Kultury. Dziś to jedna z najważniejszych polskich instytucji.  Nie tylko podejmuje istotny dialog na temat dziedzictwa Europy Środkowej, ale też reprezentuje nasz kraj w organizacjach międzynarodowych takich jak UNESCO, Rada Europy czy Grupa Wyszehradzka.

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie ma już 30 lat!

MCK rozpoczęło działalność 29 maja 1991 roku, podczas Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie poświęconej dziedzictwu kulturowemu — pierwszego takiego spotkania Wschodu i Zachodu po zniesieniu żelaznej kurtyny. Było pierwszą w Polsce narodową instytucją kultury nowej generacji, eksperymentem w otwieraniu się kraju na świat poprzez kulturę. Łącząc kompleksowość podejścia do kwestii dziedzictwa z potrzebą dialogu ponad granicami, MCK nadal pozostaje przedsięwzięciem nowatorskim i jedynym na taką skalę, nie tylko w Polsce – czytamy na stronie placówki.

Twórcą i wieloletnim dyrektorem MCK był prof. dr Jacek Purchla. Od 2018 roku dyrektorką instytucji jest Agata Wąsowska-Pawlik. Siedziba Centrum mieści się w zabytkowej kamienicy „Pod Kruki” przy Rynku Głównym 25. Od początku istnienia specjalizuje się w problematyce kultury i dziedzictwa Europy Środkowej. Reprezentuje Polskę w organizacjach międzynarodowych takich jak UNESCO, Rada Europy czy Grupa Wyszehradzka. Na przestrzeni ostatnich 30 lat Centrum zrealizowało kilkaset projektów badawczych, edukacyjnych, wystawienniczych i wydawniczych, w tym organizowane we współpracy z naszą redakcją warsztaty dla studentów polskich uczelni pod hasłem Udane Przedsięwzięcia / Success Stories, które towarzyszyły biennale architektury w Wenecji w 2016 roku.

Z okazji jubileuszu placówka przygotowała wiele wystaw i dyskusji, także poza granicami Krakowa, by wymienić tylko nowe odsłony ekspozycji „Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy” w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach czy „Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza” w Muzeum Pałacu w Wilanowie. W samym MCK do 1 sierpnia można tymczasem oglądać wystawę „Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy”. O kolejnych wydarzeniach będziemy informować na bieżąco.

Autor: (Red.)
Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca będzie dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.
Spotkanie z Anną Ramos, dyrektorką Fundacji Miesa van der Rohe [FILM] Prezentujemy nagranie wykładu Anny Ramos, dyrektorki Fundacji Miesa van der Rohe, która m.in. organizuje konkurs o nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe: EU Mies van der Rohe Award.