Architektura MuratorWydarzeniaMieszkam więc jestem

Mieszkam więc jestem

Wystawa opiera się na wynikach badań społecznych dotyczących różnych form mieszkaniowych dla osób 50+.

13.08.2009 (otwarcie wystawy) WIEDEŃ
05.10.2009 (zamknięcie wystawy)

Wystawa Ich wohne, 100 bis ich bin. Red Vienna, Grey Society nawiązuje do projektu badawczego Wohnforum ETH Zurich dotyczącego budownictwa mieszkaniowego dla osób w podeszłym wieku. W wyniku obecnych zmian demograficznych mieszkania dla osób starszych będą kluczowym obszarem pracy architektów i planistów miejskich. Andreas Huber z ETH Wohnforum stanął przed wyzwaniem zbadania innowacyjnych rozowiązań mieszkań dla osób na półmetku życia. Zespół skontrolował 13 istniejących modeli takich domów w Szwajcarii i Niemczech. Spektrum projektowe ewoluuje od osiedli mieszkaniowych poprzez kombinacje placówek opieki połączonych z obiektami komunalnymi. Sprawdzano właściwości budynków, zakres opieki oraz społeczny, organizacyjny i ekonomiczny aspekt tych projektów. Wnioski z badań stanowią podstawę do wystawy Ich wohne, bis ich 100 bin. Red Vienna, Grey Society.

Głównym celem ekspozycji jest informowanie o alternatywnych formach zakwaterowania. Ustalony sztywny obraz pokolenia 50 + już nie istnieje.
W międzyczasie nowy styl i rodzaje życia tej grupy, która jest mobilna, pracuje w niepełnym wymiarze czasu i aktywnie wypoczywa uległ zmianie. Scenografowie Miriam Zehnder i Richard Fulton wykonali model przykładowego mieszkania w skali 1:1 koncentrując się na danych typu kontakty społeczne, finanse, niezależność czy bezpieczeństwo. Użytkownicy mają do czynienia z kwestiami, które pomagają im w podejmowaniu decyzji o własnych marzeniach i potrzebach. Odnawialne elementy pozwolą odwiedzającym na projektowanie własnego, idealnego domu na starość. Informacje na temat możliwości zapisane na zewnętrznej ścianie modelu-zakwaterowania są na tyle szczegółowe, aby inspirować do myślenia o sposobach aktywnego życia.

Starsi ludzie stanowią bardzo zróżnicowaną grupę, tak jak ich potrzeby i zainteresowania. Skala obejmuje aktywnych emerytów, którzy podróżują, realizują szereg zajęć rekreacyjnych, do stale rosnącej grupy osób potrzebujących regularnej opieki w pełnym wymiarze godzin. Sposób w jaki żyją obejmuje odpowiedni różnorodności potrzeb. Dlatego konieczne jest odwołanie się od istniejącej oferty zakwaterowania i dodanie do tego nowych wartości. Architektoniczne odpowiedzi leżą w szpitalach, domach opieki. Różne typy mieszkań zostaną zaprezentowane na podstawie 10 wybranych wiedeńskich przykładów.

Zespół projektowy ETH Wohnforum: Dr. Andreas Huber, Sylvia Halm, Regina Walthert-Galli
Kurator: Cecilia Hausheer
Scenografia: Miriam Zehnder, Richard Fulton
Grafika: Brigitte Lampert
Koncepcja i design: Arquitectos (Heidi Pretterhofer, Dieter Spath)
Koordyator projektu Az W: Katharina Ritter


Informacje: Architekturzentrum Wien, http://www.azw.at/

Autor: Mm
Czesława Frejlich, Dominik Lisik, Zaprojektowane. Polski dizajn 2000-2013 Być może o rodzimym wzornictwie nie było dotąd głośno właśnie dlatego, że brakowało takich książek? Subiektywny wybór autorów albumu pokazuje, że w polskim dizajnie – zarówno jeśli rozważamy go jako dziedzinę sztuki, jak i gospodarki – drzemie coraz większy potencjał – recenzja Mirosława Nizia.
Made in Poland. Cudze chwalicie, własnego nie znacie. Wystawa w Gdyni W Centrum Informacji Miejskiej w Gdyni do końca lipca oglądać można przykłady polskiego wzornictwa przemysłowego – funkcjonalne i piękne przedmioty, które cieszą się zainteresowaniem zagranicznych nabywców
Electrolux design lab 2012. Konkurs na projekt sprzętu AGD Projektowanie dla zmysłów to hasło ogłoszonego przez Electrolux konkursu na projekt urządzenia gospodarstwa domowego. Do udziału w dziesiątej już edycji konkursu zaproszeni są studenci i tegoroczni absolwenci wydziałów wzornictwa przemysłowego.
The Spirit Of Poland - wystawa polskiego dizajnu w Londynie Wybrane projekty marek Puff-Buff Design, Kafti Design, Emandes i Studio Beton o dużym potencjale rynkowym, cechuje doskonałość formy, nowoczesne technologie oraz niekonwencjonalne rozwiązania.
W laboratorium mebla Wśród wielu wystaw towarzyszących tegorocznej edycji Arena DESIGN, uwagę przykuła ekspozycja Laboratorium Mebla, przygotowana przez grupę studentów i absolwentów wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP tworzących PG13, pod przewodnictwem Tomka Rygalika.
D.O.M.E.K. Dowcipne, soczyście kolorowe rysunki i zwięzłe, przystępne opisy prezentują 35 niezwykłych domów stworzonych przez najwybitniejszych architektów świata, między innymi dom firankę Shigeru Bana, dom windę Rema Koolhaasa czy dom bąblowiec Anttiego Lovaga.