fotka z /zdjecia/1250005867.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Mieszkam więc jestem

2009-08-12 2:00

Wystawa opiera się na wynikach badań społecznych dotyczących różnych form mieszkaniowych dla osób 50+.

13.08.2009 (otwarcie wystawy) WIEDEŃ05.10.2009 (zamknięcie wystawy)

Wystawa Ich wohne, 100 bis ich bin. Red Vienna, Grey Society nawiązuje do projektu badawczego Wohnforum ETH Zurich dotyczącego budownictwa mieszkaniowego dla osób w podeszłym wieku. W wyniku obecnych zmian demograficznych mieszkania dla osób starszych będą kluczowym obszarem pracy architektów i planistów miejskich. Andreas Huber z ETH Wohnforum stanął przed wyzwaniem zbadania innowacyjnych rozowiązań mieszkań dla osób na półmetku życia. Zespół skontrolował 13 istniejących modeli takich domów w Szwajcarii i Niemczech. Spektrum projektowe ewoluuje od osiedli mieszkaniowych poprzez kombinacje placówek opieki połączonych z obiektami komunalnymi. Sprawdzano właściwości budynków, zakres opieki oraz społeczny, organizacyjny i ekonomiczny aspekt tych projektów. Wnioski z badań stanowią podstawę do wystawy Ich wohne, bis ich 100 bin. Red Vienna, Grey Society.

Głównym celem ekspozycji jest informowanie o alternatywnych formach zakwaterowania. Ustalony sztywny obraz pokolenia 50 + już nie istnieje.W międzyczasie nowy styl i rodzaje życia tej grupy, która jest mobilna, pracuje w niepełnym wymiarze czasu i aktywnie wypoczywa uległ zmianie. Scenografowie Miriam Zehnder i Richard Fulton wykonali model przykładowego mieszkania w skali 1:1 koncentrując się na danych typu kontakty społeczne, finanse, niezależność czy bezpieczeństwo. Użytkownicy mają do czynienia z kwestiami, które pomagają im w podejmowaniu decyzji o własnych marzeniach i potrzebach. Odnawialne elementy pozwolą odwiedzającym na projektowanie własnego, idealnego domu na starość. Informacje na temat możliwości zapisane na zewnętrznej ścianie modelu-zakwaterowania są na tyle szczegółowe, aby inspirować do myślenia o sposobach aktywnego życia.

Starsi ludzie stanowią bardzo zróżnicowaną grupę, tak jak ich potrzeby i zainteresowania. Skala obejmuje aktywnych emerytów, którzy podróżują, realizują szereg zajęć rekreacyjnych, do stale rosnącej grupy osób potrzebujących regularnej opieki w pełnym wymiarze godzin. Sposób w jaki żyją obejmuje odpowiedni różnorodności potrzeb. Dlatego konieczne jest odwołanie się od istniejącej oferty zakwaterowania i dodanie do tego nowych wartości. Architektoniczne odpowiedzi leżą w szpitalach, domach opieki. Różne typy mieszkań zostaną zaprezentowane na podstawie 10 wybranych wiedeńskich przykładów.

Zespół projektowy ETH Wohnforum: Dr. Andreas Huber, Sylvia Halm, Regina Walthert-GalliKurator: Cecilia HausheerScenografia: Miriam Zehnder, Richard FultonGrafika: Brigitte LampertKoncepcja i design: Arquitectos (Heidi Pretterhofer, Dieter Spath)Koordyator projektu Az W: Katharina Ritter


Informacje: Architekturzentrum Wien, http://www.azw.at/