Architektura MuratorWydarzeniaMikroapartamenty lekiem na całe zło?

Mikroapartamenty lekiem na całe zło?

Na nowojorskim Manhattanie końca dobiega budowa modułowego budynku mieszkalnego, składającego się wyłącznie z lokali o powierzchni poniżej 37 m2. Aby umożliwić jego realizację, władze miasta zmieniły przepisy dotyczące dopuszczalnej minimalnej wielkości mieszkań oraz maksymalnej gęstości zaludnienia. Za projekt odpowiada pracownia nARCHITECTS.

Modułowy mikroapartamentowiec na Manhattanie
Wizualizacja budynku. Dzięki uprzejmości nARCHITECTS oraz mir.no

Mikroapartamentowce to odpowiedź zapotrzebowanie na mieszkania jedno- i dwuosobowe oraz rosnące ceny kupna i najmu mieszkań. Budynki zawierające bardzo małe lokale stają się coraz popularniejsze, także w Polsce. Przykładem może być wrocławski Starter (proj. AP Szczepaniak). Po sukcesie sprzedażowym inwestor planuje realizację kolejnego budynku, w którym znajdzie się 168 jednostek mieszkalnych o powierzchni od 13 do 37 m2.

Tymczasem przy 27-ej ulicy na Manhattanie końca dobiegają prace nad My Micro NY, pierwszym budynkiem w Nowym Jorku, składającym się w całości z mieszkań o powierzchni poniżej 37 m2. To jednocześnie jeden z pierwszych i najwyższych obiektów mieszkalnych wznoszonych w konstrukcji modułowej.

Obowiązujące przepisy nie dopuszczają lokali o powierzchni mniejszej niż 37,16 m2, ani budynków składających się w całości z mieszkań o minimalnej dozwolonej powierzchni. Aby umożliwić realizację My Micro NY, władze miasta zmieniły regulacje dotyczące wielkości mieszkań i gęstości dla obszaru Kips Bay, w którym powstaje budynek.

Koncepcję architektoniczną wyłoniono w ramach konkursu przeprowadzonego przez NYC Department of Housing Preservation &Development (HPD). Zwycięski projekt opracowany przez nARCHITECTS mieści 55 mikrojednostek mieszkalnych o powierzchni od 23 m2 do 34,4 m2. Do dyspozycji użytkowników oddane zostaną siłownia, niewielki hall, sala wielofunkcyjna, ogólnodostępny taras na dachu, przechowalnia rowerów, przestrzenie magazynowe rozproszone w całym budynku i niewielki ogród. Bogata oferta przestrzeni wspólnych ma wpłynąć na atrakcyjność mikroapartamentowców, kompensując małe przestrzenie mieszkań. Ale najważniejszą zaletą decydującą o popularności tego typu budynków jest możliwość mieszkania na własną rękę.

Budowa My Micro NY ruszyła wiosną 2014 i ma zostać zakończona do grudnia 2015. Mieszkania będą wynajmowane za czynsz w wysokości 2-3 tys. dolarów miesięcznie. Według New York Timesa, w dłuższej perspektywie mikroapartamentowce mogą wpłynąć na obniżenie cen najmu większych mieszkań, podniesionych przez singli, którzy wynajmują kilkupokojowe lokale wspólnymi siłami. Ale jednocześnie mikroapartamenty to odpowiedź na coraz wyższe ceny najmu i kupna mieszkań, którym sprostać może coraz mniejsza liczba mieszkańców miast. Sama nazwa to eufemistyczne - bo ewokujące skojarzenia z luksusem - określenie warunków podobnych do tych, które opisywano niegdyś mianem Existenzminimum. Ale poszukiwania architektów z początku XX wieku i rosnąca popularność coraz mniejszych mieszkań, to dwie zupełnie odmienne historie.

Czy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych? Debata z udziałem Christiana Schantla i Huberta Trammera Muzeum Narodowe w Krakowie i Konsulat Generalny Austrii zapraszają na debatę „Patrząc na Wiedeń. Czy Polska potrzebuje programu mieszkań socjalnych”. Spotkanie z udziałem Huberta Trammera i Christiana Schantla z wydziału urzędu miasta Wiednia odpowiedzialnego za politykę mieszkaniową poprowadzi Łukasz Harat.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa: prezes KZN o programie SIM i mieszkaniach z przystępnym czynszem W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej może powstać nawet 100 tysięcy mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu, twierdzi Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości. Budowa pierwszych rozpocznie się latem 2022 roku. Będzie co najmniej kilkanaście takich inwestycji – zapowiada Urban.
Mieszkanie Plus: Katowice, Łowicz, Toruń, Świdnik, Dębica Rzuty budynków są modelowe i prezentują skromną, ale przemyślaną odpowiedź, jak powinno wyglądać dotowane przez państwo mieszkalnictwo. Program Mieszkanie Plus próbują podsumować dla nas Stanisław Rewski, Grzegorz Stiasny, Hubert Trammer i Agata Twardoch. W numerze także prezentacje pięciu osiedli zrealizowanych w ramach tej rządowej inicjatywy.
PRS: instytucjonalny najem mieszkań. Przewodnik po rynku PRS PRS, czyli Private Rented Sector, na razie skupia w Polsce zaledwie kilka tysięcy mieszkań i apartamentów, ale jego wzrost w najbliższych miesiącach będzie spektakularny – przewidują eksperci. Prezentujemy przewodnik po rynku PRS, czyli mieszkań na wynajem instytucjonalny.
Nowa metoda: o osiedlu Nowe Żerniki Łukasz Pancewicz Odwiedzający Nowe Żerniki urbanista może mieć mieszane uczucia. Z jednej strony pojawia się zachwyt nad efektem pracy architektów, z drugiej rodzi pytanie, dlaczego po tylu latach doświadczeń wrocławski projekt stanowi wyjątek, a nie regułę. O realizacji pierwszego etapu wrocławskiego osiedla Nowe Żerniki pisze Łukasz Pancewicz.
Osiedle społeczne we Włocławku: wyniki konkursu SARP W ramach gminnego programu rewitalizacji władze Włocławka planują przeznaczyć jeden z kwartałów w śródmieściu na potrzeby społecznego budownictwa czynszowego. Projekt nowego zespołu wyłoniły w konkursie zorganizowanym we współpracy z SARP.