Architektura MuratorWydarzeniaMiliony euro na finansowanie Nowego Europejskiego Bauhausu

Miliony euro na finansowanie Nowego Europejskiego Bauhausu

Na finansowanie projektów w ramach Nowego Europejskiego Bauhausu Komisja Europejska przeznaczy 85 mln euro z różnych programów unijnych. Powstanie też laboratorium Nowego Europejskiego Bauhausu: ośrodek analityczno-projektowy, którego zadaniem będzie tworzenie prototypów i testowanie innowacyjnych rozwiązań dla różnych sektorów gospodarki, w tym budownictwa i architektury.

Miliony euro na finansowanie Nowego Europejskiego Bauhausu
Nowy Europejski Bauhaus ma wesprzeć realizację strategii tzw. Europejskiego Zielonego Ładu oraz pomóc państwom wspólnoty w odbudowie gospodarczej po pandemii koronawirusa SARS-CoV-2; fot. © European Union, 2021

15 września Komisja Europejska przyjęła dokument określający szczegółową koncepcję Nowego Europejskiego Bauhausu. Projekt ten obejmuje szereg działań politycznych i możliwości finansowania, a jego celem ma być przyspieszenie zielonej transformacji różnych sektorów gospodarki, od budownictwa po przemysł włókienniczy.

Nowy Europejski Bauhaus łączy wielką wizję Europejskiego Zielonego Ładu z namacalnymi zmianami w naszym otoczeniu. Chodzi o konkretne, odczuwalne zmiany, które mają korzystny wpływ na nasze życie codzienne – w budownictwie i przestrzeniach publicznych, ale także w takich dziedzinach jak moda czy projektowanie mebli. Nowy Europejski Bauhaus ma na celu stworzenie nowego stylu życia, zakładającego zgodność wzornictwa z zasadami zrównoważonego rozwoju, wymagającego mniejszych emisji dwutlenku węgla, sprzyjającego włączeniu społecznemu i przystępnego cenowo dla wszystkich – tłumaczy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Laboratorium Nowego Europejskiego Bauhausu

Na finansowanie Nowego Europejskiego Bauhausu w latach 2021-2022 przeznaczono 85 mln euro. Środki te będą pochodzić z licznych programów UE, takich jak Horyzont Europa, wspierający badania i innowacje na naszym kontynencie, LIFE promujący działania na rzecz środowiska i klimatu czy Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Komisja zwróci się również do państw członkowskich, by te uwzględniły podstawowe wartości Nowego Bauhausu w strategiach rozwoju oraz ustanowi laboratorium Nowego Europejskiego Bauhausu. Ma to być ośrodek analityczno-projektowy, którego zadaniem będzie tworzenie prototypów i testowanie nowych rozwiązań dla różnych dziedzin gospodarki.

Przyjęty dokument opiera się na pomysłach, które udało się zebrać od stycznia do lipca bieżącego roku podczas tzw. fazy projektowej. W tym czasie Komisja otrzymała ponad 2000 propozycji, które mają pomóc w realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i osiągnięciu do 2050 roku neutralności klimatycznej na starym kontynencie. 

Łącząc naukę i innowacje ze sztuką i kulturą, nowy europejski Bauhaus stworzy rozwiązania, które będą nie tylko zrównoważone i innowacyjne, ale również dostępne i przystępne cenowo, co przyczyni się do poprawy jakości życia nas wszystkich – zwraca uwagę Marija Gabriel, komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.

Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2021: znamy finalistów!
Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2021: znamy finalistów! Poznaliśmy finalistów konursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Wśród 60 najlepszych projektów znalazły się dwa z Polski!
Autor: (Red.)
Nagrody Nowego Bauhausu 2022 także dla projektów z Polski Poznaliśmy wyniki konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2022. Wśród zwycięzców znalazły się aż dwa projekty z Polski!
Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2021: znamy finalistów! Poznaliśmy finalistów konursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Wśród 60 najlepszych projektów znalazły się dwa z Polski!
Konferencja „Nowy Europejski Bauhaus” z udziałem Ursuli von der Leyen, Shigeru Bana i Bjarke Ingelsa Komisja Europejska i przewodnicząca Ursula von der Leyen zapraszają na pierwszą międzynarodową konferencję zapowiadającą Nowy Bauhaus. W spotkaniu udział wezmą m.in. architekci Shigeru Ban i Bjarke Ingels oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.
Hubert Trammer wśród ambasadorów Nowego Europejskiego Bauhausu Hubert Trammer, architekt, nauczyciel akademicki, wieloletni współpracownik „Architektury-murator”, został jednym z 18 ambasadorów Nowego Europejskiego Bauhausu obok Shigeru Bana, Bjarke Ingelsa i Olafura Eliassona.
Nowy Europejski Bauhaus: zaproszenie do współpracy i konkurs na zielone realizacje przyszłości Nowy Europejski Bauhaus ma pozwolić na odbudowanie po pandemii gospodarki starego kontynentu w duchu zrównoważonego rozwoju. W ramach tej nowej inicjatywy Komisji Europejskiej zaplanowano m.in. warsztaty, pilotażowe realizacje, a także ustanowienie specjalnej nagrody New European Bauhaus Prize.
Nowy Bauhaus: odpowiedź UE na kryzys klimatyczny Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła powołanie nowego ogólnoeuropejskiego ruchu wzorowanego na słynnej szkole z Dessau, który pomoże Unii walczyć z kryzysem klimatycznym. Stworzymy nowy europejski Bauhaus – przestrzeń współpracy architektów, artystów, studentów i inżynierów – mówiła podczas swojego pierwszego orędzia o stanie Unii Europejskiej.