Architektura MuratorWydarzeniaMistrzowie Architektury w Pradze

Mistrzowie Architektury w Pradze

Mieszkańcy Pragi będą mieli okazję zobaczyć wystawę podsumowującą dotychczasową historię cyklu Mistrzowie Architektury organizowanego przez katowicki SARP od 2004 roku. Podczas wernisażu odbędzie się też polsko-czeska dyskusja na temat realiów projektowania w obu krajach z udziałem m.in. Małgorzaty Pilinkiewicz, Tomasza Studniarka i Olega Hamana, prezesa Stowarzyszenia Czeskich Architektów.

Mistrzowie Architektury w Pradze
Katowicka odsłona wystawy Mistrzowie Architektury, która była prezentowana w Rondzie Sztuki na przełomie 2019 i 2020 roku; fot. Kinga Gołąbek

Wystawa powstała z okazji jubileuszu cyklu Mistrzowie Architektury, który przypadał w 2019 roku. Pokazano na niej twórczość kilkudziesięciu architektów, którzy na przestrzeni 15 lat gościli w Katowicach z wykładami. Wśród nich byli m.in. Eduardo Souto de Moura, Hans Ibelings, Odile Decq, Jette Hopp ze Snøhetty, Andy Bow z Foster+Partners czy Jacob Kurek z Henning Larsen Architects. W ramach ekspozycji zaprezentowano także opinie Mistrzów na temat samych Katowic oraz tego, jak zmieniało się postrzeganie miasta wraz z jego rozwojem w ostatnich latach.

Teraz wystawę będą mogli zobaczyć mieszkańcy Pragi. Wernisaż w holu głównym Narodowej Biblioteki Technicznej (NTK) w Pradze zaplanowano na piątek 17 września o godz. 18.00. Towarzyszyć mu będzie dyskusja na temat realiów projektowania w Polsce i Czechach, w której udział wezmą: Oleg Haman, prezes Stowarzyszenia Czeskich Architektów (Obec Architektů), Jan Kasl z Czeskiej Izby Architektów (Česká Komora Architektů), w latach 1998-2002 prezydent Pragi, Małgorzata Pilinkiewicz, prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP, Paulina Adamczyk, kuratorka cyklu Mistrzowie Architektury w latach 2014-2017 oraz Tomasz Studniarek. Spotkanie poprowadzą Justyna Boduch i Wojciech Fudala z zarządu katowickiego oddziału SARP.

Cykl Mistrzowie Architektury powstał w 2004 roku i według pierwotnych założeń miał być serią pięciu wykładów, wygłoszonych przez architektów reprezentujących pięć największych europejskich stolic. Spotkały się one jednak z tak ogromnym zainteresowaniem, że jedyną możliwą decyzją była kontynuacja cyklu w kolejnych latach. Wykłady zagranicznych architektów organizowane są w Katowicach aż do dziś i wpłynęły na edukację wielu roczników studentów, którzy mieli dostęp do zupełnie innej wiedzy niż ich poprzednicy jeszcze kilka lat wcześniej.

Wystawę w Pradze można oglądać do 29 października. Autorami projektu ekspozycji są młodzi śląscy architekci – Kinga Gołąbek i Wojciech Lesiak. Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Wystawa Mistrzowie Architektury w Pradze
Kiedy:
17 września – 23 października
Gdzie: Narodowa Biblioteka Techniczna, Praga, ul. Technická 2710/6

Terminal Autobusowy Zvonarka w Brnie: czeski brutal od nowa Ten projekt to wynik kampanii mającej na celu zachowanie brutalistycznego dziedzictwa czeskiej architektury. W ratowanie budynku dworca w Brnie zaangażowali się architekci z biura CHYBIK + KRISTOF.
Nowe wiaty w Karkonoszach Wiosną w czeskich Karkonoszach stanie sześć turystycznych wiat, które zaprojektowali i samodzielnie wykonali studenci politechniki w Pradze.
Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca jest dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.