Modelowy plac zabaw: wyniki konkursu na wzorcową przestrzeń integracyjną

i

Autor: Archiwum Architektury Integracyjny plac zabaw, proj. Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik i Łukasz Kowalski, I nagroda

Modelowy plac zabaw: wyniki konkursu na wzorcową przestrzeń integracyjną

2022-12-20 15:09

Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik i Łukasz Kowalski zwyciężyli w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.

Konkursu na projekt nowoczesnego placu zabaw, który pełniłby jednocześnie funkcję atrakcyjnego miejsca rekreacji oraz przestrzeni integrującej różne pokolenia oraz użytkowników o różnym stopniu sprawności ruchowej  zorganizowały wspólnie PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja przy wsparciu Fundacji PFR. Z zadaniem mogli się zmierzyć architekci krajobrazu, architekci, absolwenci wzornictwa przemysłowego i multidyscyplinarne zespoły projektowe, przy czym w ich skład musiała wchodzić przynajmniej jedna osoba posiadającą tytuł mgr inż. arch. krajobrazu. Propozycje miały przedstawiać nie tylko nowatorskie elementy wyposażenia, ale również autorskie funkcje zabawowe, rekreacyjne oraz integracyjne.

W 15-osobowym jury znaleźli się: architekt Adam Włodzimierz Wach, audytor dostępności z Fundacja Integracja, Kamil Kowalski, dyrektor Integracja LAB, wykładowca Ergonomii na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie, Katarzyna Rzehak, historyczka designu, specjalistka projektowania uniwersalnego, Tomasz Gradowski, konstruktor, architektka Zuzanna Mielczarek, architektka Edyta Andrejczyk, architekt Marcin Szubski z pracowni Kuryłowicz & Associates, architektka krajobrazu Zofia Grzegorzek, Dominik Berliński, ekspert w zakresie w zakresie bezpieczeństwa na placach zabaw Centrum Kontroli Placów Zabaw, Agnieszka Grinke wraz z synem Arturem (lat 10), Iwona Zięba wraz z córką Zosią (lat 5) oraz Ewa Pawłowska, prezeska Fundacji Integracja oraz Krystyna Wąchała-Malik, członkini Zarządu PFR Nieruchomości.

Modelowy plac zabaw: wyniki konkursu na wzorcową przestrzeń integracyjną

i

Autor: Archiwum Architektury Integracyjny plac zabaw, proj. Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik i Łukasz Kowalski, I nagroda

Główną nagrodę otrzymali architekt krajobrazu Łukasz Kowalski, architektka Milena Trzcińska i architekt Łukasz Stępnik. Jury doceniło ich projekt przede wszystkim za różnorodność pobudzającą wyobraźnię, wykorzystanie naturalnych surowców i dostępność dla osób w różnym wieku, o różnym stopniu sprawności fizycznej i emocjonalnej. Wyszliśmy z założenia, że plac zabaw dla wszystkich nie oznacza, że wszyscy robią to samo. Stąd pomysł na to, by nasz plac zabaw był archipelagiem, gdzie każda z wysp jest oddzielną historią, ma oddzielną narrację. Zbudowaliśmy szkielet strukturalny tego placu zabaw, który polega na tym, że przechodzimy od wyspy do wyspy. Każda opowiada inną historię i budzi inne skojarzenia, stymulując wyobraźnię dzieci udających się w wyimaginowaną ekspedycję – podkreślają laureaci.Autorzy zaproponowali m.in. duże odległości między poszczególnymi urządzeniami, które umożliwiać będą swobodny przejazd wózkiem, kontrasty materiałowe i fakturowe, które ułatwią poruszanie się osobom niedowidzącym, a także ciche i kameralne zaułki, z których korzystać będą mogły np. dzieci w spektrum autyzmu.

Czytaj też: Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño |Place zabaw na współczesnych polskich osiedlach są najczęściej realizowane w wersji minimum. Ten konkurs pokazuje, że można inaczej. Plac zabaw nie musi wyłącznie zestawem gotowych, wystandaryzowanych zabawek w krzykliwych kolorach. Może to być przestrzeń dla wszystkich – dzieci, seniorów, młodych mam, osób z niepełnosprawnościami. Może być miejscem koncentrującym zróżnicowaną osiedlową społeczność. Laureatów wyłoniliśmy wspólnie z Fundacją Integracja, ale także z ekspertami w zakresie bezpieczeństwa placów zabaw oraz rodzicami niepełnosprawnych dzieci. Dzięki temu mamy pewność, że będzie to przestrzeń, która zaprasza i nikogo nie wyklucza – zaznacza Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.Nagrodzony projekt zostanie zrealizowany na powierzchni niemal 400 m² w obrębie osiedla mieszkaniowego powstającego przy ul. Korczaka w Katowicach według konkursowego opracowania biura Kuryłowicz & Associates.Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali: Garden and Pleasure – Pracownia Architektury Krajobrazu i Sztuki Ogrodowej oraz DASTORE – Doradztwo i Projektowanie.

Modelowy plac zabaw: wyniki konkursu na wzorcową przestrzeń integracyjną

i

Autor: Archiwum Architektury Laureaci konkursu na integracyjny plac zabaw: Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik i Łukasz Kowalski

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ