Architektura MuratorWydarzeniaModernistyczna architektura Gdyni w obiektywie [ZDJĘCIA]

Modernistyczna architektura Gdyni w obiektywie [ZDJĘCIA]

Znamy wyniki szóstej edycji konkursu fotograficznego "Gdyński Modernizm w Obiektywie". Odbywające się cyklicznie wydarzenie przyciąga amatorów fotografii i architektury modernistycznej z całej Polski.

Modernistyczna architektura Gdyni w obiektywie [ZDJĘCIA]
I miejsce, fot. Monika Michałek

Celem odbywającego się już od sześciu lat konkursu fotograficznego "Gdyński Modernizm w Obiektywie" jest promocja gdyńskiej architektury. Uczestnicy tegorocznej edycji zgłaszali swoje prace w siedmiu kategoriach. Znalazły się wśród nich takie, w których najważniejszym aspektem było uchwycenie cech formalnych i detali gdyńskiego modernizmu. W pozostałych pięciu oczekiwano uwiecznienia niepozowanych scen z miejskiego życia, modernistycznych inspiracji w sztuce czy też ukazania architektury nowoczesnej i postmodernistycznej w jednym kadrze. Ostatnie dwie kategorie objęły zdjęcia wykonane telefonem komórkowym oraz fotografie modernizmu w Europie i na świecie.

Autorka najlepszego zdjęcia - Monika Michałek - otrzymała nagrodę w wysokości tysiąca złotych. Drugą nagrodę - rejs promem dla dwóch osób do Szwecji oraz pamiątki Gdyńskiego Szlaku Modernizmu przyznano Małgorzacie Mielcarskiej. Zdobywca trzeciego miejsca - Michał Witkowski - oraz autorzy prac wyróżnionych, zostali nagrodzeni albumami o modernizmie i fotografii.

Prace nadesłane na konkurs oceniło jury w składzie:
Maurycy Śmierzchalski – zawodowy fotograf, edukator
Marzena Śmierzchalska - zawodowy fotograf, edukator
Przemysław Kozłowski – reportażysta, fotograf, fotoarchiwista gdyńskiego modernizmu
Jacek Debis – z Agencji Rozwoju Gdyni, koordynator Weekendu Architektury

Hala Arena w Poznaniu według CDF Architekci W tym roku ma się rozpocząć długo wyczekiwany remont hali widowiskowo-sportowej Arena w Poznaniu. Projekt modernizacji i rozbudowy obiektu opracowało biuro CDF Architekci.
Spotkania z modernizmem – architektura Mirosława Szabuniewicza i Juliusza Żórawskiego Miasto Gdynia zaprasza na kolejną edycję cyklu Spotkania z modernizmem. Tym razem gośćmi wieczoru będą badacze architektury, autorzy wielu opracowań i publikacji na temat modernistycznego dziedzictwa Grzegorz Rytel oraz Dariusz Błaszczyk.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.
Subiektywny atlas architektury Nicolasa Grospierre’a Najnowsza wystawa Nicolasa Grospierre’a  stanowi podsumowanie jego blisko 20-letniej, fotograficznej fascynacji architekturą modernistyczną. Na ekspozycji po raz pierwszy będzie można zobaczyć zdjęcia z dwóch uzupełniających się cykli: Modern Forms i Modern Spaces, których konfrontacji dokonał kurator Adam Mazur.
Szklany Dom - mit a rzeczywistość 10 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można będzie zwiedzić zabytek, który jest najlepszym w Polsce urzeczywistnieniem pięciu zasad Le Corbusiera – Szklany Dom w Warszawie.
Modernizacja Okrąglaka w Poznaniu W ubiegłym tygodniu publikowaliśmy artykuł poświęcony zagrożonemu wyburzeniem budynkowi Państwowego Domu Towarowego w Lublinie. Dziś prezentujemy przykład pieczołowitej modernizacji innego PDT-u - poznańskiego Okrąglaka, awangardowego dzieła Marka Leykama z lat 50.