Architektura MuratorWydarzeniaModernizacje 1918-1939. Czas przyszły dokonany

Modernizacje 1918-1939. Czas przyszły dokonany

Analizie poddany zostanie problem zależności między architekturą modernistyczną, a radykalnymi programami reform politycznych. Archiwalne fotografie i plany architektoniczne przypomną znaczenie modernistycznego eksperymentu ukształtowania nowego oblicza Europy Środkowej.

Czy w międzywojennej Europie Środkowej udało się zrealizować marzenia o przyszłości? Czy dwudziestolecie było „czasem przyszłym dokonanym”? Oryginalność i odrębność środkowoeuropejskiego modernizmu zweryfikuje wystawa Modernizacje 1918-1939. Czas przyszły dokonany.

11.03-31.05 Łódź
Miejsce:
ms2, Ogrodowa 19

Wystawa poświęcona będzie najważniejszym przykładom modernizacji w dziedzinach sztuk wizualnych, architektury i wzornictwa, które łączyły się z programem reform politycznych i zmian społecznych w nowych państwach środkowoeuropejskich. Pierwsza część ekspozycji dotyczyć będzie udziału artystów i teoretyków sztuki w rewolucji węgierskiej w 1919 roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy wykorzystano sztukę nowoczesną w celach propagandowych. Kolejna część zaprezentuje działalność radykalnej awangardy jugosłowiańskiej, która chciała odrodzić Europę zniszczoną przez I wojnę światową przez jej „bałkanizację”. Wystawa przybliży też, jak ważne znaczenie miała budowa nowych miast, traktowanych jako wzorzec nowoczesności dla całego kraju. Gdynia – duma II RP – była symbolem modernizacji Polski i jej ambitnych celów. W Czechosłowacji spektakularnym przykładem modernistycznego miasta był Zlin, zawdzięczający rozkwit działającej tam fabryce butów Tomasza Baty. W stolicy Baty modernizowano nie tylko przestrzeń publiczną, ale i propagowano nowoczesny model życia prywatnego i własnego domu. Na wystawie zaprezentowany zostanie także dynamiczny rozwój architektury modernistycznej w krajach nadbałtyckich. W Estonii modernizm stał się symbolem aspiracji młodego kraju, w stolicy Łotwy Rydze powstawały modernistyczne kamienice i dzielnice, a centrum nowej architektury na Litwie było Kowno. Międzywojenna „nowoczesność” okazywała się zarówno inspiracją dla artystów, jak i elementem codzienności, o czym świadczyć będą pokazane na wystawie prace o rozmaitym charakterze.

W muzeum zaprezentowane zostanie ponad 300 obiektów: obrazy, rysunki, grafika, plakaty, fotografie, fotomontaże, rzeźby, ale też filmy reklamowe i… buty. Obiekty architektoniczne pokazane zostaną w postaci zdjęć archiwalnych i modeli. Eksponaty na wystawę pochodzić będą z muzeów i kolekcji prywatnych w Estonii, Łotwie, Litwie, Polsce, Czechach, Węgrzech, Słowenii, Chorwacji i Serbii; większość z nich nie była dotąd pokazywana polskiej publiczności. Wystawie towarzyszyć będzie cykl wykładów oraz publikacja książkowa autorstwa kuratora wystawy, dr Andrzeja Szczerskiego.


fot. Brzeski J.M., Miasto i port, którego wczoraj nie było

Hala Arena w Poznaniu według CDF Architekci W tym roku ma się rozpocząć długo wyczekiwany remont hali widowiskowo-sportowej Arena w Poznaniu. Projekt modernizacji i rozbudowy obiektu opracowało biuro CDF Architekci.
Spotkania z modernizmem – architektura Mirosława Szabuniewicza i Juliusza Żórawskiego Miasto Gdynia zaprasza na kolejną edycję cyklu Spotkania z modernizmem. Tym razem gośćmi wieczoru będą badacze architektury, autorzy wielu opracowań i publikacji na temat modernistycznego dziedzictwa Grzegorz Rytel oraz Dariusz Błaszczyk.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.
Subiektywny atlas architektury Nicolasa Grospierre’a Najnowsza wystawa Nicolasa Grospierre’a  stanowi podsumowanie jego blisko 20-letniej, fotograficznej fascynacji architekturą modernistyczną. Na ekspozycji po raz pierwszy będzie można zobaczyć zdjęcia z dwóch uzupełniających się cykli: Modern Forms i Modern Spaces, których konfrontacji dokonał kurator Adam Mazur.
Szklany Dom - mit a rzeczywistość 10 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można będzie zwiedzić zabytek, który jest najlepszym w Polsce urzeczywistnieniem pięciu zasad Le Corbusiera – Szklany Dom w Warszawie.
Modernistyczna architektura Gdyni w obiektywie [ZDJĘCIA] Znamy wyniki szóstej edycji konkursu fotograficznego "Gdyński Modernizm w Obiektywie". Odbywające się cyklicznie wydarzenie przyciąga amatorów fotografii i architektury modernistycznej z całej Polski.