Architektura MuratorWydarzeniaModlin: twierdza na sprzedaż. Zwiedzanie fortyfikacji z FOPA

Modlin: twierdza na sprzedaż. Zwiedzanie fortyfikacji z FOPA

W Twierdzy Modlin Forum Obywatelskie Piękna Architektura dla Warszawy (FOPA) i Dom Spotkań z Historią organizują kolejny wspólny spacer. W sobotę 6 kwietnia odbędzie się ósme z kolei spotkanie, a jego celem będize zwiedzanie wielkiego, XIX-wiecznego systemu fortyfikacji – Twierdzy Modlin

Twierdza Modlin jest jedną z najlepiej zachowanych, a równocześnie największych twierdz w Polsce. Wielokrotnie rozbudowywana i przekształcana, tworzy skomplkowany zespół fortyfikacji - obejmujący potężną cytadelę, umocnione przedmościa i dwa pierścienie fortów.

Program spotkania obejmuje zwiedzanie centralnej części twierdzy, czyli wewnętrznego obwodu fortyfikacji wraz z  imponującej długości budynkiem koszar (2250 metrów). Spotkanie poprowadzą Stefan Fuglewicz, zajmujący się fortyfikacjami w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków, oraz  przewodniczka po twierdzy Elżbieta Wiercińska. Prowadzący  przedstawią historię twierdzy, współczesne problemy i możliwości zagospodarowania fortecznych zabudowań. Zabudowania twierdzy po raz kolejny wystawione zostały na sprzedaż. W 2008 roku wewnętrzny obwód obronny Cytadeli wraz z koszarami obronnym, wpisane do rejestru zabytków województwa mazowieckiego zostały wystawione na sprzedaż przez Agencję Mienia Wojskowego. Cena wywoławcza w wysokości 220 mln złotych (z bonifikatą 50% wylicytowanej przy zakupie ceny, z tytułu wpisania nieruchomości do rejestru zabytków) okazała się zbyt wysoka. Kolejny przetarg odbył się rok później. Mimo obniżenia ceny do 160 mln złotych nie znalazł się inwestor zainteresowany zakupem.

Początek spotkania w sobotę 6 kwietnia o 10.15 przed dworcem PKP w Modlinie.  Na miejsce zbiórki dojechać można pociągiem ze stacji Warszawa Centralna. Uczestnicy spaceru powinni koniecznie zabrać ze sobą latarki i buty turystyczne. Więcej wkrótce na www.fopa.org.pl.