fotka z /zdjecia/CARTUJA_2.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

The Morning Line - Matthew Ritchie

2010-02-10 1:00

Współczesna sztuka na całym świecie zmienia się pod wpływem środków przekazu. Projekt odnosi się do holograficznej zasady potwierdzającej myśl, że wszechświat jest rodzajem obrazu.

22-24.05.2010 Istanbuł

Projekt: The Morning Line - Matthew RitchieArchitektura we współpracy: Aranda\Lasch, Arup AGUDźwięk: Jan Winderen, Peter Zinovieff, Carl Michael von Hausswolff, Yasunao ToneKurator: Russell Haswell

Jednym z głównych celów interdyscyplinarnego projektu było stworzenie architektury, gdzie język geometrii przeplata się z artystyczną ekspresją. Aby to osiągnąć, nowojorski duet architektów Aranda \ Lasch i specjalistów z Arup Advanced Geometry Unit zaprojektowli element konstrukcyjny o nazwie „bit”, którego kształt pochodzi od skróconego czworościanu i może być dowolnie skalowany. Projekt powstawał w porozumieniu z Neilem Turokiem (profesorem fizyki kwantowej na Uniwersytecie w Cambridge) i Paulem J. Steinhardtem (profesorem fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Princeton). Wysoka na 8 metrów i długa na 20 metrów, zbudowana z 17 ton aluminium ażurowa struktura została pomyślana jako wyabstrahowana forma, gdzie krzyżują się wpływy artystów, architektów, inżynierów, fizyków i muzyków. Mobilny, trójwymiarowy pawilon ze względu na specyfikę miejsca, w którym powstaje może ulegać radykalnej rekonfiguracji. Projektant Matthew Ritchie odnosi się do holograficznej zasady potwierdzającej myśl, że wszechświat jest rodzajem obrazu. Przy pomocy czujników rejestrowane są ruchy zwiedzających, które przekładają się na emisję niestandardowych dźwięków. Platforma dla muzyki współczesnej została nasycona również obrazem. Otwarty pawilon sztuki został wystawiony podczas 11. Biennale Architektury w Wenecji, a także na 3. Bienalle Sztuki w Sewilli (Biacs3). Wraz z pilotażowym pomysłem fundacji Thyssen-Bornemisza Art Contempora, Your black horizon (David Adjaye i Olafur Eliasson (2005)), The Morning Line należy do tych eksperymentalnych projektów, które przeczą istnieniu pojęć sztuki i architektury. Trwają przygotowania nad trzecim pawilonem, zatytułowanym The Garden of Earthly Delights. Pracę zlecono architektom François Roche i Stephanie Lavaux / R & Sie (n) na wyspie Lopud (Chorwacja). Kolejny, powstanie w Patagonii według pomysłu Hernána Díaza Alonso.


Informacje: Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, http://www.tba21.org/