Architektura MuratorWydarzeniaThe Morning Line - Matthew Ritchie

The Morning Line - Matthew Ritchie

Współczesna sztuka na całym świecie zmienia się pod wpływem środków przekazu. Projekt odnosi się do holograficznej zasady potwierdzającej myśl, że wszechświat jest rodzajem obrazu.

22-24.05.2010 Istanbuł

Projekt: The Morning Line - Matthew Ritchie
Architektura we współpracy: Aranda\Lasch, Arup AGU
Dźwięk: Jan Winderen, Peter Zinovieff, Carl Michael von Hausswolff, Yasunao Tone
Kurator: Russell Haswell

Jednym z głównych celów interdyscyplinarnego projektu było stworzenie architektury, gdzie język geometrii przeplata się z artystyczną ekspresją. Aby to osiągnąć, nowojorski duet architektów Aranda \ Lasch i specjalistów z Arup Advanced Geometry Unit zaprojektowli element konstrukcyjny o nazwie „bit”, którego kształt pochodzi od skróconego czworościanu i może być dowolnie skalowany. Projekt powstawał w porozumieniu z Neilem Turokiem (profesorem fizyki kwantowej na Uniwersytecie w Cambridge) i Paulem J. Steinhardtem (profesorem fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Princeton). Wysoka na 8 metrów i długa na 20 metrów, zbudowana z 17 ton aluminium ażurowa struktura została pomyślana jako wyabstrahowana forma, gdzie krzyżują się wpływy artystów, architektów, inżynierów, fizyków i muzyków. Mobilny, trójwymiarowy pawilon ze względu na specyfikę miejsca, w którym powstaje może ulegać radykalnej rekonfiguracji. Projektant Matthew Ritchie odnosi się do holograficznej zasady potwierdzającej myśl, że wszechświat jest rodzajem obrazu. Przy pomocy czujników rejestrowane są ruchy zwiedzających, które przekładają się na emisję niestandardowych dźwięków. Platforma dla muzyki współczesnej została nasycona również obrazem. Otwarty pawilon sztuki został wystawiony podczas 11. Biennale Architektury w Wenecji, a także na 3. Bienalle Sztuki w Sewilli (Biacs3). Wraz z pilotażowym pomysłem fundacji Thyssen-Bornemisza Art Contempora, Your black horizon (David Adjaye i Olafur Eliasson (2005)), The Morning Line należy do tych eksperymentalnych projektów, które przeczą istnieniu pojęć sztuki i architektury. Trwają przygotowania nad trzecim pawilonem, zatytułowanym The Garden of Earthly Delights. Pracę zlecono architektom François Roche i Stephanie Lavaux / R & Sie (n) na wyspie Lopud (Chorwacja). Kolejny, powstanie w Patagonii według pomysłu Hernána Díaza Alonso.


Informacje: Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, http://www.tba21.org/

Krakowiak w pawilonie Miesa! Artystka Katarzyna Krakowiak zaprasza do udziału w projekcie przygotowywanym dla pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie. Ze słów ważnych dla pojedynczych osób powstanie uniwersalna architektoniczno-dźwiękowa instalacja, stanowiąca zapis obecnej sytuacji na świecie.
Makaronowy plac zabaw – celebrowanie rocznic po amerykańsku W 2015 roku 70-tysięczne Muncie w stanie Indiana obchodzi 150 rocznicę nadania praw miejskich. Lokalne władze postanowiły jednak nie upamiętniać jubileuszu kolejnym pomnikiem, ale zrealizować tymczasową instalację, która zachęcałaby mieszkańców do zabawy i interakcji.
Jak śnią się miasta? Instalacja zbudowana z dźwięków i zapachów Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach zaprasza do udziału w projekcie Justyny Gruszczyk Imperium Snu. W sklepach, taksówkach, na dworcu wysłuchać będzie można marzeń sennych mieszkańców Katowic
Szklana pułapka w CIECH-u Wypełniony roślinami szklany kub pomysłu Nicolasa Grospierre'a to ostatni żywy element w budynku, który za chwilę zniknie. Instalacja - podświetlone akwarium - z resztkami zwiędłych roślin w środku została pomyślana jako dopełnienie historii budynku. Mini-ogród będzie stał przez 10 kolejnych dni, aż do momentu zburzenia obiektu.
Światłotrysk Neon, w kształcie wielkiej szklanki z uciekającymi w niebo bąbelkami różowej oranżady ma 17 metrów wysokości i został zaprojektowany przez Maurycego Gomulickiego. Instalacja znajduje się w ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej, na terenie warszawskiego parku Kępa Potocka.
Świątynia handlu mekką dla wielbicieli sztuki nowoczesnej Przy domu handlowym Renoma we Wrocławiu stanęła instalacja Moniki Sosnowskiej, znanej w świecie młodej artystki. Rzeźba nawiązując do tradycji miejsca jest hołdem złożonym polskiemu socmodernizmowi.