MSN w budowie: najnowsze zdjęcia z realizacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, grudzień 2020; fot. Marta Ejsmont

MSN w budowie: najnowsze zdjęcia z realizacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej

2021-01-28 19:19

Jest już prawomocne pozwolenie na budowę nowej siedziby teatru TR Warszawa według projektu biura Thomas Phifer and Partners. Tymczasem po sąsiedzku trwa realizacja gmachu  Muzeum Sztuki Nowoczesnej autorstwa tej samej pracowni. Prezentujemy najnowsze zdjęcia z placu budowy.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku prezydent Rafał Trzaskowski wydał pozwolenie na budowę nowego budynku teatru TR Warszawa. 13 stycznia dokument stał się prawomocny. Co prawda odpowiedzialna za kulturę wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” przyznała ostatnio, że ogłoszenie w tym roku przetargu na realizację nie jest możliwe, ale to kolejny krok w długiej drodze do zakończenia inwestycji na placu Defilad. Od półtora roku po sąsiedzku trwa zresztą budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Obecnie wykonano już komplet obudów słupów zewnętrznych parteru wyznaczający obrys obiektu oraz większość betonowych ścian wewnętrznych na parterze, wkrótce wylanie pierwszej części stropu nad parterem.

Czytaj też: „To muzeum musiało wyrąbać sobie własną przestrzeń”. Thomas Phifer i Joanna Mytkowska o nowym MSN | Nowe siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa zaprojektowało studio Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku w partnerstwie z polską pracownią APA Wojciechowski Architekci oraz Buro Happold. Muzeum powstanie na planie prostokąta, którego dłuższy bok przylegać będzie do ulicy Marszałkowskiej. Jego jasna elewacja zostanie wykonana z częściowo przejrzystego materiału. Teatr na planie kwadratu stanie bliżej Pałacu Kultury. Jest ciemniejszy, z zewnątrz pokryty odlewanym metalem. Oba budynki wypełnią narożnik placu i choć nie wejdą ze sobą w bezpośredni kontakt, można porównać je do dnia i nocy – odrębnych, ale uzupełniających się wzajemnie części większej całości -pisała na naszych łamach w 2015 roku Agnieszka Skolimowska. Powierzchnia całkowita muzeum wyniesie ok. 20 tys. m2, teatru – ok. 15 tys. m2. Budowa MSN finansowana jest przez władze m.st. Warszawy. Przewidywany termin zakończenia realizacji muzeum to grudzień 2022 roku.

ZAPISZ SIĘ