Myślenie modelami. Retrospektywa Frei Otto w Karlsruhe

i

Autor: Archiwum Architektury Frei Otto przy modelu zadaszenia basenu na terenie parku olimpijskiego w Monachium © saai | Südwestdeutsches Archiv für Architektur und Ingenieurbau, Karlsruher Institut für Technologie, Werkarchiv Frei Otto

Myślenie modelami. Retrospektywa Frei Otto w Karlsruhe

2016-11-28 15:46

W ZKM w Karlsruhe trwa wystawa retrospektywna jednego z najsłynniejszych niemieckich architektów i inżynierów XX wieku. Twórczość Frei Otto zaprezentowano wykorzystując ponad 200 modeli oraz 1000 zdjęć, rysunków i planów.

Wystawa w ZKM Karlsruhe jest największą dotychczas prezentacją dzieła projektanta. Zmarły w ubiegłym roku Frei Otto uznawany jest za jednego z najważniejszych niemieckich architektów i inżynierów XX wieku. Jego osiągnięcia uhonorowano architektonicznym Noblem - Nagrodą Pritzkera, którą przyznano mu na krótko przed śmiercią w 2015 roku.

Frei Otto był pionierem nowoczesnych, lekkich konstrukcji i architektury ekologicznej. Zasłynął przede wszystkim dzięki projektom tymczasowych zadaszeń obiektów sportowych i pawilonów: parku olimpijskiego na olimpiadę w Monachium (1972), pawilonu Niemiec na Expo 1967 w Montrealu czy pawilonu Japonii na Expo 2000 w Hanowerze (wraz z Shigeru Banem). Na wystawie znalazła się dokumentacja zarówno tych słynnych, jak i mniej znanych projektów architekta, łącznie ponad 200 modeli i obiektów, ponad 1000 zdjęć, rysunków, szkiców i planów.

Ekspozycję podzielono na cztery, scenograficznie zaaranżowane części. Pierwsza to horyzontalna Wunderkamera – stół o długości 50 metrów, na którym wyeksponowano imponującą liczbę 200 modeli. Kolejna część to otwarte archiwum składające się z 18 wielkoskalowych regałów, gdzie znalazły się plany, książki i zdjęcia, pozwalające na zapoznanie się ze szczegółami biografii Otto. Kolejna część prezentuje zbierane przez niego przedmioty znalezione w naturze - ważne źródła inspiracji i przedmioty badań architekta. Na 18 stołach wyeksponowano też wielkoformatowe zdjęcia pajęczych sieci, struktur powstałych z piasku czy baniek mydlanych. Ostatnia część wystawy – projekcja o długości 25 metrów - ukazuje potencjał interdyscyplinarnego myślenia architekta.

Wystawa została przygotowana przez Archiwum Architektury i Iżynierii Południowozachodnich Niemiec (Südwestdeutsche Archiv für Architektur und Ingenieurbau (saai)) oraz Fundację Wüstenrot we współpracy z ZKM Karlsruhe. Można ją oglądać do 12 marca 2017 roku.

ZKM | Zentrum für Kunst und Medien Lorenzstraße 19 76135 KarlsruheNiemcy