Architektura MuratorWydarzeniaMyślenie modelami. Retrospektywa Frei Otto w Karlsruhe

Myślenie modelami. Retrospektywa Frei Otto w Karlsruhe

W ZKM w Karlsruhe trwa wystawa retrospektywna jednego z najsłynniejszych niemieckich architektów i inżynierów XX wieku. Twórczość Frei Otto zaprezentowano wykorzystując ponad 200 modeli oraz 1000 zdjęć, rysunków i planów.

Myślenie modelami. Retrospektywa Frei Otto w Karlsruhe
Frei Otto przy modelu zadaszenia basenu na terenie parku olimpijskiego w Monachium © saai | Südwestdeutsches Archiv für Architektur und Ingenieurbau, Karlsruher Institut für Technologie, Werkarchiv Frei Otto

Wystawa w ZKM Karlsruhe jest największą dotychczas prezentacją dzieła projektanta. Zmarły w ubiegłym roku Frei Otto uznawany jest za jednego z najważniejszych niemieckich architektów i inżynierów XX wieku. Jego osiągnięcia uhonorowano architektonicznym Noblem - Nagrodą Pritzkera, którą przyznano mu na krótko przed śmiercią w 2015 roku.

Frei Otto był pionierem nowoczesnych, lekkich konstrukcji i architektury ekologicznej. Zasłynął przede wszystkim dzięki projektom tymczasowych zadaszeń obiektów sportowych i pawilonów: parku olimpijskiego na olimpiadę w Monachium (1972), pawilonu Niemiec na Expo 1967 w Montrealu czy pawilonu Japonii na Expo 2000 w Hanowerze (wraz z Shigeru Banem). Na wystawie znalazła się dokumentacja zarówno tych słynnych, jak i mniej znanych projektów architekta, łącznie ponad 200 modeli i obiektów, ponad 1000 zdjęć, rysunków, szkiców i planów.

Ekspozycję podzielono na cztery, scenograficznie zaaranżowane części. Pierwsza to horyzontalna Wunderkamera – stół o długości 50 metrów, na którym wyeksponowano imponującą liczbę 200 modeli. Kolejna część to otwarte archiwum składające się z 18 wielkoskalowych regałów, gdzie znalazły się plany, książki i zdjęcia, pozwalające na zapoznanie się ze szczegółami biografii Otto. Kolejna część prezentuje zbierane przez niego przedmioty znalezione w naturze - ważne źródła inspiracji i przedmioty badań architekta. Na 18 stołach wyeksponowano też wielkoformatowe zdjęcia pajęczych sieci, struktur powstałych z piasku czy baniek mydlanych. Ostatnia część wystawy – projekcja o długości 25 metrów - ukazuje potencjał interdyscyplinarnego myślenia architekta.

Wystawa została przygotowana przez Archiwum Architektury i Iżynierii Południowozachodnich Niemiec (Südwestdeutsche Archiv für Architektur und Ingenieurbau (saai)) oraz Fundację Wüstenrot we współpracy z ZKM Karlsruhe. Można ją oglądać do 12 marca 2017 roku.

ZKM | Zentrum für Kunst und Medien
Lorenzstraße 19
76135 Karlsruhe
Niemcy

Tagi:
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.
Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. Koncepcję plastyczną ekspozycji, ukazującej autorskie podejście architekta do modułu, brył i ich wzajemnych relacji, opracowali kuratorzy Łukasz Wojciechowski i Aleksandra Czupkiewicz.