Najlepsza wizualizacja z Polski

i

Autor: Archiwum Architektury Jedna z wizualizacji z nagrodzonego projektu; il. archiwum architekta

Najlepsza wizualizacja z Polski

2018-10-02 13:47

Konkurs CGarchitect Architectural 3D Awards na najlepszą pracę z dziedziny wizualizacji architektonicznej organizowany jest od 15 lat przez portal cgarchitect.com. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie dotyczące tej branży. Nagrody przyznawane są w 9 kategoriach, osobno dla dzieł zawodowców i amatorów, osobno za animację, pojedynczy obraz czy projekt interaktywny.

Cyfrowe wyobrażenie schroniska na wzgórzach Thórsmörk w Islandii architekta Bartosza Domiczka zdobyło jedną z głównych nagród w konkursie CGarchitect Architectural 3D Awards na najlepszą pracę z dziedziny architektonicznej wizualizacji 3D. Organizowany od 15 lat przez portal cgarchitect.com, jest największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem dotyczącym tej branży. Prace mogą zgłaszać zarówno profesjonalne studia, jak i freelancerzy czy studenci. Nagrody przyznawane są w 9 kategoriach, osobno dla dzieł zawodowców i amatorów, osobno za animację, pojedynczy obraz czy projekt interaktywny.

Czytaj też: Wizualizacje 3D: przegląd programów do wizualizacji architektonicznej |

Wizualizacja Bartosza Domiczka zdobyła pierwsze miejsce w kategorii prac, których nie wykonano na zlecenie. Od początku było dla mnie oczywiste, że projekt powinien podkreślać relację między obiektem i otoczeniem. Chciałem zarysować ją poprzez dobitny, wielowarstwowy kontrast. Forma z jednej strony wywodzi się od konstrukcji namiotowych budowanych wokół ogniska, a z drugiej nawiązuje do takich koncepcji, jak czarny monolit z Odysei Kosmicznej: 2001 Kubricka, tj. obiektów, które jawią się jako obce przez swoją oderwaną od rzeczywistości, geometryczną konsekwencję. Oczywiście taka struktura popada w pewną funkcjonalną nieracjonalność, ale to właśnie zaleta wizualizacji, że możemy eksplorować obszary, w których pragmatyczne podejście architektoniczne nie ma racji bytu – tłumaczy autor. Ceremonia rozdania nagród odbywa się co roku w innym mieście. W tej edycji miała miejsce w Wiedniu 24-25 sierpnia, podczas konferencji D2. Pula nagród wynosiła ponad 436 000 USD. Warto przypomnieć, że wcześniej w tym roku praca Polaka zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez Ronena Bekermana, uznanego twórcę wizualizacji 3D i autora bloga na temat renderingów. Jesienią zwycięski projekt zostanie zaprezentowany na wystawie Wireframes w A+D Museum w Los Angeles. Ekspozycja ma pokazać rolę grafiki komputerowej w wizualizacji architektonicznej.

(TŻ)