Architektura MuratorWydarzeniaNajlepsza wizualizacja z Polski

Najlepsza wizualizacja z Polski

Konkurs CGarchitect Architectural 3D Awards na najlepszą pracę z dziedziny wizualizacji architektonicznej organizowany jest od 15 lat przez portal cgarchitect.com. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie dotyczące tej branży. Nagrody przyznawane są w 9 kategoriach, osobno dla dzieł zawodowców i amatorów, osobno za animację, pojedynczy obraz czy projekt interaktywny.

Najlepsza wizualizacja z Polski
Jedna z wizualizacji z nagrodzonego projektu' il. archiwum architekta

Cyfrowe wyobrażenie schroniska na wzgórzach Thórsmörk w Islandii architekta Bartosza Domiczka zdobyło jedną z głównych nagród w konkursie CGarchitect Architectural 3D Awards na najlepszą pracę z dziedziny architektonicznej wizualizacji 3D. Organizowany od 15 lat przez portal cgarchitect.com, jest największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem dotyczącym tej branży. Prace mogą zgłaszać zarówno profesjonalne studia, jak i freelancerzy czy studenci. Nagrody przyznawane są w 9 kategoriach, osobno dla dzieł zawodowców i amatorów, osobno za animację, pojedynczy obraz czy projekt interaktywny.

Czytaj też: Wizualizacje 3D: przegląd programów do wizualizacji architektonicznej |

Wizualizacja Bartosza Domiczka zdobyła pierwsze miejsce w kategorii prac, których nie wykonano na zlecenie. Od początku było dla mnie oczywiste, że projekt powinien podkreślać relację między obiektem i otoczeniem. Chciałem zarysować ją poprzez dobitny, wielowarstwowy kontrast. Forma z jednej strony wywodzi się od konstrukcji namiotowych budowanych wokół ogniska, a z drugiej nawiązuje do takich koncepcji, jak czarny monolit z Odysei Kosmicznej: 2001 Kubricka, tj. obiektów, które jawią się jako obce przez swoją oderwaną od rzeczywistości, geometryczną konsekwencję. Oczywiście taka struktura popada w pewną funkcjonalną nieracjonalność, ale to właśnie zaleta wizualizacji, że możemy eksplorować obszary, w których pragmatyczne podejście architektoniczne nie ma racji bytu – tłumaczy autor. Ceremonia rozdania nagród odbywa się co roku w innym mieście. W tej edycji miała miejsce w Wiedniu 24-25 sierpnia, podczas konferencji D2. Pula nagród wynosiła ponad 436 000 USD. Warto przypomnieć, że wcześniej w tym roku praca Polaka zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez Ronena Bekermana, uznanego twórcę wizualizacji 3D i autora bloga na temat renderingów. Jesienią zwycięski projekt zostanie zaprezentowany na wystawie Wireframes w A+D Museum w Los Angeles. Ekspozycja ma pokazać rolę grafiki komputerowej w wizualizacji architektonicznej.

(TŻ)

Tagi:
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Znamy wyniki finału polsko-niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP 2019 Nagrodę główną wygrała Dominika Strzałka z Politechniki Krakowskiej za pracę Miedzianka, the history of disappearing. Ceremonia wręczenia Nagród i wyróżnień odbyła się 16 czerwca 2019 r. w siedzibie ZG SARP w Warszawie.
Nagroda dla dyrektora Muzeum Architektury W ramach Deutscher Preis für Denkmalschutz – jednego z ważniejszych międzynarodowych wyróżnień za ochronę zabytków – Jerzy Ilkosz otrzymał Pierścień Karla Friedricha Schinkla, noszący imię najwybitniejszego niemieckiego architekta XIX wieku i równocześnie pioniera w dziedzinie konserwatorstwa. Jest on drugim Polakiem, po profesorze Janie Zachwatowiczu, który został uhonorowany tą nagrodą.
Medal MERENTIBUS dla redaktor naczelnej „Architektury-murator” Podczas Międzynarodowej Konferencji Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej, która odbyła się w dniach 24-25 listopada 2017 roku na Politechnice Krakowskiej, redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska została uhonorowana medalem MERENTIBUS. Przyznano go za zasługi w odkrywaniu istoty architektury.
Honorowa Nagroda SARP To najważniejsze wyróżnienie przyznawane polskim architektom za całokształt twórczości otrzymał w tym roku Stanisław Deńko, absolwent Politechniki Krakowskiej, wieloletni wykładowca akademicki, od 1993 roku prowadzący pracownię WIZJA. Projektant pełnił również funkcję dyrektora Wydziału Architektury oraz Wydziału Planowania Przestrzennego, a także Głównego Architekta Miasta Krakowa.
Miejsca pełne życia. Nagroda Po raz pierwszy przyznana zostanie nowa europejska nagroda architektoniczna, której patronuje Fundacja im. Miesa van der Rohe – Living Places – Simon Architecture Prize.