Architektura MuratorWydarzeniaNajlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro

Najlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro

Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2022! W 24. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła Pracownia Projektowa J.P. Woźny z ekspozycją reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim. Wyróżnienia przypadły biurom Ultra Architects za kamienicę przy rynku Wildeckim  i medusa group za Nowy Rynek D.

Najlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro
Od lewej: Nowy Rynek D (fot. Skanska), instalacja na Ostrowie Tumskim (fot. ARCHIGLASS), Rynek Wildecki (fot. Przemysław Turlej)

Konkurs o Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro 2022

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro została ustanowiona przez władze miasta w 1999 roku. Zgłoszeń do konkursu dokonują sami mieszkańcy, jedyny warunek – dana realizacja musi być ukończona w roku poprzedzającym przyznanie nagrody i znajdować się w granicach miasta. Wyboru finalistów i laureatów dokonuje jury, w którego skład wchodzą tradycyjnie zastępca prezydenta odpowiedzialny za architekturę, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej, trzech przedstawicieli SARP-u i jeden przedstawiciel Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

W tym roku byli to: Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania  (przewodniczący), Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki, Łukasz Mikuła z Komisji Polityki Przestrzennej, Małgorzata Puchyła, prezeska UWI Inwestycje, Krzysztof Frąckowiak, wiceprzewodniczący Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów, Wojciech Krawczuk, prezes poznańskiego SARP-u, a także Bartosz Jarosz i Piotr Śmierzewski.

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2022: nominacje

W tym roku na konkurs zgłoszono łącznie 15 projektów. Po ich weryfikacji do finału Nagrody Quadro 2022 jury nominowano 5 realizacji:

• zespół mieszkaniowy Jeżycka 39, autorzy: Habitat Architekci

Najlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro
Zespół mieszkaniowy Jeżycka 39 w Poznaniu, proj. Habitat Architekci; fot. dzięki uprzejmości pracowni

• Biały Dom POZ_5, autorzy: PL.architekci

Najlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro
Biały Dom w Poznaniu, proj. PL.architekci; fot. Tom Kurek

• budynek mieszkalny Rynek Wildecki 3, autorzy: Ultra Architects

Najlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro
Budynek Rynek Wildecki 3 w Poznaniu, proj. Ultra Architects; fot. Tomasz Hejna, dzięki uprzejmości Okre Development

• budynek D w kompleksie Nowy Rynek, autorzy: medusa group
więcej o realizacji...

Najlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro
Budynek D w kompleksie Nowy Rynek w Poznaniu, proj. medusa group; fot. SKANSKA

• ekspozycja reliktów palatium na Ostrowie Tumskim, autorzy: Pracownia Projektowa J. P. Woźny
więcej o realizacji...

Najlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro
Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim, proj. Pracownia Projektowa J. P. Woźny; fot. ARCHIGLASS

Nagroda Quadro 2022: laureaci

Laureatów Nagrody Quadro 2022 poznaliśmy 18 października podczas gali na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zwyciężyła Pracownia Projektowa J. P. Woźny za realizację ekspozycji reliktów palatium na Ostrowie Tumskim. To przestrzenna instalacja upamiętniającą pierwszy pałac Mieszka I. Założenie architektoniczne budowniczych z X wieku odwzorowano w formie odlewów ze szkła artystycznego. Obiekt został nagrodzony za harmonijne powiązanie współczesnej formy z historycznym kontekstem, których to synergia tworzy wyważony nastrój miejsca. Architektura kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo uzyskała w ten sposób nowy, dyskretny blask, stała się na powrót zauważana. Szklana struktura jest także nośnikiem informacji, przypomnienia o ciągłości historii. Odbiór nowej formy zmienia się wraz z porami roku i dnia, i za każdym razem pozytywnie zaskakuje. Obecność tego obiektu w tej przestrzeni przywraca na nowo należną jej pamięć o miejscu sacrum i profanum – czytamy w uzasadnieniu.

Tegoroczne zgłoszenia rozłożyły się mniej więcej po równo pomiędzy budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, wielorodzinnymi, a także obiektami użyteczności publicznej. W każdej z tych grup członkowie jury „wydyskutowali” swoistego lidera. Wśród nominowanych znalazły się obiekty o różnej skali, sposobie myślenia czy wreszcie zaangażowanym budżecie. Ostatecznie o przyznaniu nagrody dla nieoczywistej budowli zadecydowały takie względy, jak jej powściągliwość czy szacunek do zastanego kontekstu – tłumaczy Wojciech Krawczuk, prezes poznańskiego oddziału SARP.

Najlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro
Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim, proj. Pracownia Projektowa J. P. Woźny; fot. ARCHIGLASS

Jury Nagrody Quadro 2022 przyznało także dwa wyróżnienia. Jedno z nich trafiło do Marcina Kościucha i  Tomasz Osięgłowskiego z zespołem pracowni Ultra Architects za projekt budynku mieszkalnego przy rynku Wildeckim 3. Sędziowie docenili twórczą interpretację tradycyjnej kamienicy, w której zrezygnowano z podziału na część cokołową, środkową i dachową, łącząc te dwie ostatnie w subtelną całość. Obiekt w udany sposób zamyka ostatnią niezabudowaną pierzeję rynku Wildeckiego, wprowadzając współczesną formę, która nawiązuje swoją geometrią do istniejącej zabudowy. Przestrzeń placu zyskała w ten sposób swoje urbanistyczne zakończenie, nie zmieniając hierarchii zabudowy, którą kiedyś wyznaczył kościół pod wezwaniem Maryi Królowej, a tylko lekko ją korygując – uzasadniało jury.

Najlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro
Budynek Rynek Wildecki 3 w Poznaniu, proj. Ultra Architects; fot. Tomasz Hejna, dzięki uprzejmości Okre Development

Równorzędne wyróżnienie otrzymali też Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z zespołem pracowni medusa group za projekt budynku D w kompleksie biurowym Nowy Rynek u zbiegu ul. Wierzbięcice i ks. Wujka. Sędziowie podkreślili, że obiekt ten, pomimo niemałej skali, doskonale wpisuje się w miejsce i stanowi architektoniczno-urbanistyczne przejście z dzielnicy mieszkaniowej Wildy ku biurowemu centrum Poznania. Wypiętrzające się struktury, podcienia i tarasy rozbijają bryłę na wiele mniejszych, nadając całości lekkość i subtelność. Niebanalne zestawienie niebanalnych materiałów, ich kolorystyka oraz forma budynku wraz z dziedzińcem w formie oculusa stanowi spójną całość, niczym rzeźba miejska – czytamy w uzasadnieniu. Jury zwróciło też uwagę na wykończenie wnętrz.

Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz szesnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Jury przyznało w sumie 9 nagród i 11 wyróżnień w sześciu konkursowych kategoriach.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: znamy laureatów Poznaliśmy laureatów 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix dla Browarów Warszawskich projektu Jemsów, ale wśród najlepszych stołecznych realizacji także kameralna plaża w Wawrze, targowisko Bakalarska czy Dom Ronalda McDonalda. Jury przyznało też dwie nagrody specjalne: za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.
Autor: Piotr Prus
Znamy zwycięzców polskiej edycji Wienerberger Brick Award 2023 Poznaliśmy wyniki polskiej odsłony konkursu Wienerberger Brick Award 2023 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Grand Prix dla Szkoły Podstawowej nr 400 w Warszawie autorstwa pracowni Bujnowski Architekci. W pozostałych kategoriach jurorzy przyznali cztery nagrody i aż jedenaście wyróżnień.
Nagroda im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy: nowa edycja Stowarzyszenie ŁADna Kępa ogłosiło drugą edycję konkursu o Nagrodę im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy. Tym razem oceniane będą realizacje z lat 2016-2022.
Trwa ogólnopolski konkurs na najlepszą prośrodowiskową pracę dyplomową Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza do udziału w pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu dla absolwentek i absolwentów wydziałów architektury na najlepszy prośrodowiskowy projekt dyplomowy. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 kwietnia.
Make me! Trwa 16. edycja konkursu dla młodych designerek i designerów Make me! to jeden z najważniejszych konkursów dla projektantek i projektantów stawiających pierwsze kroki w zawodzie. Tegoroczne zgłoszenia oceni jury, w skład którego wchodzą m.in. Ingrid van der Wacht, Maja Ganszyniec, Joanna Krokosz i Tomek Rygalik.
David Chipperfield z nagrodą Pritzkera 2023. Zobacz jego najważniejsze realizacje Nagrodę Pritzkera 2023 otrzymał brytyjski architekt David Chipperfield, autor między innymi renowacji Neues Museum w Berlinie, Muzeum Historii i Sztuki Anchorage na Alasce, Miasta Sprawiedliwości w Barcelonie czy dzielnicy mieszkalnej Ninetree Village w Hangzhou w Chinach.
Nagroda Roku SARP 2023: architekci wybiorą najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku w konkursie pojawiły się nowe kategorie: architektura wnętrz, architektura krajobrazu oraz zróżnicowany rozwój i budynki certyfikowane.