Architektura MuratorWydarzeniaRok w architekturze – najważniejsze wydarzenia 2018

Rok w architekturze – najważniejsze wydarzenia 2018

Dzień po dniu, tydzień po tygodniu relacjonujemy dla Was najważniejsze wydarzenia architektoniczne, recenzujemy wystawy, podsumowujemy dyskusje i spotkania. Z morza informacji wybieramy tylko te najistotniejsze, mające największe znaczenie dla polskiej architektury. Dziś Best of the Best – najważniejsze wydarzenia całego 2018 roku.

Najważniejsze wydarzenia 2018 – rok w architekturze
Fragment okładki "A-m" 08/2018 projektu Jakuba Zasady

Solpol na liście Dóbr Kultury Współczesnej

W uchwalonym w styczniu Studium Wrocławia zaprojektowany przez Wojciecha Jarząbka dom towarowy Solpol, uznawany za jedno ze sztandarowych dzieł polskiego postmodernizmu, wraz z 34 innymi obiektami został uznany za dobro kultury współczesnej. Na liście znalazł się także Trzonolinowiec przy ul. Kościuszki oraz dwie realizacje Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Czytaj więcej.

Najważniejsze wydarzenia 2018 – rok w architekturze

Architektura i Media – pierwsza europejska konferencja o przyszłości mediów architektonicznych

„Financial Times”, „The Architectural Review”, „Detail” i „Architektura-murator” to tylko niektóre tytuły, których przedstawiciele dyskutowali w maju w Barcelonie nad rolą architektury w mediach i przyszłością branżowych magazynów i portali. Ogólnoeuropejskie spotkanie zainicjowała redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska. Czytaj więcej.

Najważniejsze wydarzenia 2018 – rok w architekturze

Młodzi do Łodzi – czwarte ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów

Pięć lat to w architektonicznej rzeczywistości okres szczególnie długi. Nie tylko dlatego, że pojawiają się zupełnie nowe trendy i zjawiska, ale też z uwagi na fakt, że uczelniane mury opuszcza kolejne pokolenie architektów, zwykle negujące zastany porządek i obowiązujące reguły gry. Tegoroczne konfrontacje Młodzi do Łodzi doskonale ilustrowały tę tezę. Czytaj więcej.

Najważniejsze wydarzenia 2018 – rok w architekturze

UE Mies Award w Warszawie

W tym roku słynna podróżująca ekspozycja podsumowująca każdą edycję UE Mies Award, po raz pierwszy pokazywana była w Warszawie. Obecny na wernisażu Ivan Blasi, kurator wystawy i koordynator nagrody, zwrócił uwagę, że finałowe realizacje przypominają najważniejsze aspekty naszej wspólnej historii – konsekwencje drugiej wojny światowej i modernizmu, które totalnie odmieniły europejskie miasta. Jego zdaniem zebrane razem pokazują, że od ponad 70 lat wciąż poszukujemy europejskiej tożsamości. Czytaj więcej.

Najważniejsze wydarzenia 2018 – rok w architekturze

Polska architektura w Chinach

Przygotowana przez „A-m” i MSZ podróżująca wystawa Polska. Architecture tym razem odwiedziła 30-milionowe Chongqing w centralnej części Chin. Otwarciu ekspozycji towarzyszyło polsko-chińskie forum architektów zorganizowane przez Konsulat RP w Czengdu we współpracy z Chongqing Survey & Designing Association, w którym ze strony polskiej wzięli udział m.in. Piotr Kuczyński z Kuryłowicz & Associates, Jan Belina-Brzozowski i Wojciech Kotecki z BBGK Architekci, Wojciech Młynarczyk z Młynarczyk Architekt oraz Marcin Szczelina. Czytaj więcej.

Najważniejsze wydarzenia 2018 – rok w architekturze

Honorowa Nagroda SARP 2018 dla Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka

Bieżący rok należał bez wątpienia do krakowskiego Biura Projektów Lewicki, Łatak. Pracownia, obchodząca w tym roku jubileusz 30-lecia, została już nagrodzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sierpniu najwyższe wyróżnienie przyznało jej środowisko architektów. Czytaj więcej.

Najważniejsze wydarzenia 2018 – rok w architekturze

VI Kongres Urbanistyki Polskiej

W czerwcu 2018 roku urbaniści zjechali do Gdyni na kolejny, odbywający się co trzy lata Kongres Urbanistyki Polskiej zorganizowany przez Towarzystwo Urbanistów Polskich we współpracy z miastem Gdynia, tym razem pod hasłem Jutro Miasta. Dyskutowano, co należy zrobić, aby miasta funkcjonowały lepiej. Czytaj więcej.

Najważniejsze wydarzenia 2018 – rok w architekturze

16. Biennale Architektury w Wenecji

Mocne wypowiedzi były na tegorocznym biennale rzadkością, bowiem temat Freespace i manifest kuratorek nie stwarzały solidnej podstawy do odkrywczych interpretacji. Ich wybór miał jednak niezaprzeczalną zaletę – wszystkie prezentowane pracownie, wszystkie zanalizowane w ramach wystawy głównej dzieła, były znaczące i stanowiły ważny głos mistrzów architektury. Czytaj więcej.

Najważniejsze wydarzenia 2018 – rok w architekturze

KoKA 2018, czyli konferencja o konkursach architektonicznych

Liczba konkursów architektonicznych w Polsce stale rośnie. Według ostatnich badań Rady Architektów Europy jesteśmy pod tym względem liderem na Starym Kontynencie. Ale czy ilość przekłada się też na jakość procedur konkursowych i samych realizacji? Czy mamy już w Polsce kulturę konkursową? I czy wygrany konkurs przynosi autorowi satysfakcję? Próbą zdiagnozowania sytuacji była wrześniowa konferencja w Chęcinach zorganizowana w ramach programu Competition Culture in Europe. Czytaj więcej.

Najważniejsze wydarzenia 2018 – rok w architekturze

UE Mies Award 2019 – polskie nominacje

Wśród 383 realizacji nominowanych do UE Mies van der Rohe Award 2019 znalazło się aż 18 budynków z Polski. W każdym kraju najlepsze obiekty typują organizacje zawodowe oraz powołani przez fundację eksperci. W Polsce to Stowarzyszenie Architektów Polskich, reaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska, krytycy architektury Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina oraz architekt i nauczyciel akademicki Hubert Trammer. Czytaj więcej.

Najważniejsze wydarzenia 2018 – rok w architekturze

Wąż w służbie rewitalizacji – polski projekt w Madrycie!

Artystka Iza Rutkowska inicjuje w Madrycie nowy miejski program, polegający na rewitalizacji wybranych przestrzeni poprzez działania skierowane głównie do najmłodszych użytkowników. Pierwsza odsłona projektu miała miejsce 5 listopada podczas Światowego Forum Urbanistycznego UN-Habitat dotyczącego walki z przemocą oraz edukacji na rzecz tolerancji i pokoju. Czytaj więcej.

Najważniejsze wydarzenia 2018 – rok w architekturze