Architektura MuratorWydarzeniaNastroje architektów 2021 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych

Nastroje architektów 2021 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych

Aż 61% architektów ocenia sytuację rynkową swojego biura architektonicznego jako dobrą lub bardzo dobrą. To najwyższy odsetek w historii realizowanego przez BCMM badania. Publikujemy wyniki raportu „Nastroje architektów 2021”.

Nastroje architektów 2021 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych
Barometr nastrojów architektów 2021; fot. Getty Images

Instytut BCMM, specjalizujący się w badaniach rynku budowlanego, prowadzi od 2009 roku coroczny barometr nastrojów architektów. Respondenci pytani są o ocenę sytuacji rynkowej, a także o przewidywania co do kształtowania się popytu na usługi architektoniczne oraz o spodziewane zmiany cen usług biur architektonicznych w najbliższym roku. Z najnowszego raportu wynika, że nastroje architektów są na rekordowo wysokim poziomie.

Nastroje architektów 2021: wysoki optymizm

Odsetek respondentów pozytywnie oceniających sytuację rynkową pracowni wynosi 61% i utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie w ostatnim roku – jesienią 2020 roku wskaźnik optymizmu architektów wynosił 60%. Równocześnie jedynie 7% badanych architektów negatywnie ocenia sytuację rynkową (przed rokiem 9%). Optymistyczne nastroje obserwowane są zarówno w mniejszych pracowniach, zatrudniających do 3 architektów, w których wskaźnik optymizmu wynosi 60%, jak i w większych, w których 66% badanych pozytywnie ocenia obecną sytuację rynkową.

Optymistyczne nastroje architektów wynikają m.in. z dobrych perspektyw wzrostu rynku budownictwa mieszkaniowego i niemieszkaniowego. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w  pierwszychtrzech kwartałach 2021 roku zanotowano o 32% więcej pozwoleń i zgłoszeń budowy  mieszkania niż w  analogicznym okresie 2020 roku. Podobnie o 20% wzrosła liczba pozwoleń na budowę nowych budynków niemieszkalnych w pierwszym półroczu bieżącego roku w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Barometr nastrojów architektów 2021: metodologia

Metodologia badawcza: badanie zrealizowano techniką wywiadu telefonicznego CATI na próbie n=350 architektów projektujących budynki mieszkalne i/lub niemieszkalne. Dobór próby prowadzony był metodą warstwowo-losową, kontrolowaną ze względu na lokalizację siedziby biura architektonicznego (region geograficzny). Losowanie firm prowadzono w oparciu o branżowe bazy teleadresowe posiadane przez BCMM.

źródło: raport „Nastroje architektów 2021” firmy BCMM – badanie marketingowe sp. z o.o., listopad 2021 r.

Nastroje architektów 2021 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych
Barometr nastrojów architektów 2021; il. BCMM
Nastroje architektów 2021 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych
Barometr nastrojów architektów 2021; il. BCMM
Jak pandemia zmienia miasto? Pandemia nie kładzie kresu miastom, jakie znaliśmy. Jej szczególny charakter polega na tym, że działa czasami jak dopalacz – akcelerator, a czasami wygaszacz procesów, które dopiero zaczynały się tlić. Wraz z socjolożką profesor Katarzyną Kajdanek, zastanawiamy się, jak pandemia zmienia życie w polskich miastach.
Rynek nieruchomości a pandemia Wbrew początkowym obawom związanym z COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Pandemia, która jest z nami już ponad rok, zaczyna implikować jednak nowe tendencje na rynku nieruchomości. O to, jaki mają one wpływ na projektowanie, pytamy przedstawicieli największych polskich biur architektonicznych.
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz piąty! 29 stycznia 2023 roku odbędzie się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz piąty „Architecture Snob” włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla WOŚP”. W poprzednich latach udało się zebrać ponad 300 tysięcy złotych!
Aukcja na rzecz Tomasza Głowackiego Wrocławski architekt Tomasz Głowacki zmaga się z chorobą nowotworową. Leczenie, któremu  się poddaje nie jest niestety w całości refundowane, dlatego środowisko organizuje dla niego aukcję  charytatywną.
Lev Stern: między Wrocławiem i Jerozolimą We Wrocławiu można już oglądać wystawę „Lev Stern. Architektura czasu”. Ekspozycja, zestawiając ze sobą dzieła architekta  z różnych obszarów sztuki, pozwala prześledzić dynamikę zmian, jakim ulega twórczość artysty. Jednocześnie ma otworzyć przed widzem ścieżki prowadzące do odpowiedzi na pytania o wzajemne zależności między architekturą, malarstwem i rzeźbą, Wrocławiem i Jerozolimą, osobistym doświadczeniem i wielką historią.
Shitty Architecture Men List Uwaga! To prawdopodobnie pierwszy tekst po polsku o Shitty Architecture Men List! Na początku przedstawimy tło historyczne, a potem wytłumaczymy, o co chodzi w „gównianej liście”. Inicjatorki Balu architektek tym razem o nadużyciach w branży architektonicznej.
Obrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego Rząd planuje nowelizację Prawa Budowlanego. Jeśli zmiany wejdą w życie w proponowanej obecnie formie, absolwenci techników budowlanych i inżynierowie budownictwa będą mogli projektować wszystkie rodzaje budynków o kubaturze do 1000 m³.
Dark Arkitekter otwiera biuro w Polsce. To pierwszy zagraniczny oddział tej renomowanej norweskiej pracowni Norweska pracownia Dark Arkitekter otworzyła swoje pierwsze studio za granicą. Sebastian Grzesiak, nowo powołany CEO oddziału w Gdańsku, cieszy się na możliwość popularyzowania skandynawskiej architektury na nowym rynku.