Architektura MuratorWydarzeniaNastroje architektów 2021 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych

Nastroje architektów 2021 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych

Aż 61% architektów ocenia sytuację rynkową swojego biura architektonicznego jako dobrą lub bardzo dobrą. To najwyższy odsetek w historii realizowanego przez BCMM badania. Publikujemy wyniki raportu „Nastroje architektów 2021”.

Nastroje architektów 2021 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych
Barometr nastrojów architektów 2021; fot. Getty Images

Instytut BCMM, specjalizujący się w badaniach rynku budowlanego, prowadzi od 2009 roku coroczny barometr nastrojów architektów. Respondenci pytani są o ocenę sytuacji rynkowej, a także o przewidywania co do kształtowania się popytu na usługi architektoniczne oraz o spodziewane zmiany cen usług biur architektonicznych w najbliższym roku. Z najnowszego raportu wynika, że nastroje architektów są na rekordowo wysokim poziomie.

Nastroje architektów 2021: wysoki optymizm

Odsetek respondentów pozytywnie oceniających sytuację rynkową pracowni wynosi 61% i utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie w ostatnim roku – jesienią 2020 roku wskaźnik optymizmu architektów wynosił 60%. Równocześnie jedynie 7% badanych architektów negatywnie ocenia sytuację rynkową (przed rokiem 9%). Optymistyczne nastroje obserwowane są zarówno w mniejszych pracowniach, zatrudniających do 3 architektów, w których wskaźnik optymizmu wynosi 60%, jak i w większych, w których 66% badanych pozytywnie ocenia obecną sytuację rynkową.

Optymistyczne nastroje architektów wynikają m.in. z dobrych perspektyw wzrostu rynku budownictwa mieszkaniowego i niemieszkaniowego. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w  pierwszychtrzech kwartałach 2021 roku zanotowano o 32% więcej pozwoleń i zgłoszeń budowy  mieszkania niż w  analogicznym okresie 2020 roku. Podobnie o 20% wzrosła liczba pozwoleń na budowę nowych budynków niemieszkalnych w pierwszym półroczu bieżącego roku w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Barometr nastrojów architektów 2021: metodologia

Metodologia badawcza: badanie zrealizowano techniką wywiadu telefonicznego CATI na próbie n=350 architektów projektujących budynki mieszkalne i/lub niemieszkalne. Dobór próby prowadzony był metodą warstwowo-losową, kontrolowaną ze względu na lokalizację siedziby biura architektonicznego (region geograficzny). Losowanie firm prowadzono w oparciu o branżowe bazy teleadresowe posiadane przez BCMM.

źródło: raport „Nastroje architektów 2021” firmy BCMM – badanie marketingowe sp. z o.o., listopad 2021 r.

Nastroje architektów 2021 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych
Barometr nastrojów architektów 2021; il. BCMM
Nastroje architektów 2021 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych
Barometr nastrojów architektów 2021; il. BCMM
Jak pandemia zmienia miasto? Pandemia nie kładzie kresu miastom, jakie znaliśmy. Jej szczególny charakter polega na tym, że działa czasami jak dopalacz – akcelerator, a czasami wygaszacz procesów, które dopiero zaczynały się tlić. Wraz z socjolożką profesor Katarzyną Kajdanek, zastanawiamy się, jak pandemia zmienia życie w polskich miastach.
Rynek nieruchomości a pandemia Wbrew początkowym obawom związanym z COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Pandemia, która jest z nami już ponad rok, zaczyna implikować jednak nowe tendencje na rynku nieruchomości. O to, jaki mają one wpływ na projektowanie, pytamy przedstawicieli największych polskich biur architektonicznych.
Hans Poelzig i styl tworzywa Muzeum Architektury zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Hansa Poelziga, architekta, pedagoga i animatora życia artystycznego we Wrocławiu. Ekspozycja „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa” obejmuje projekty i dzieła sztuki użytkowej z okresu, gdy architekt kierował Królewską Szkołą Sztuki i Przemysłu Artystycznego.
Piotr Śmierzewski, kurator tegorocznej edycji Westivalu Architektury w Szczecinie, o głównych założeniach wydarzenia Jednym z głównych kanałów łączących współczesną polską architekturę̨ ze światem są obecni trzydziestolatkowie.
Polscy architekci dla uchodźców W obliczu wojny w Ukrainie polscy architekci, tak jak całe społeczeństwo, zareagowali błyskawicznie, oferując uchodźcom pomoc i wsparcie na różnych polach, od zaangażowania w budowę tymczasowych schronień, przez aranżację przestrzeni dla dzieci, po zatrudnienie w biurach.
Maciej Zuber o ostatniej nowelizacji Prawa budowlanego, cyfryzacji oraz ładzie przestrzennym Ład przestrzenny należy do wszystkich, ale jeśli zabraknie rozsądku, czeka nas urbanistyczny nieład
Carl Bäckstrand z White Arkitekter gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury Katowicki oddział SARP i firma REHAU zapraszają na kolejny wykład z cyklu Mistrzowie Architektury. Tym razem do Katowic przyjedzie architekt Carl Bäckstrand ze szwedzkiego biura White Arkitekter.
SARP U40 we Wrocławiu: Nowa rzeczywistość W dniach 22-23 kwietnia pod hasłem „Nowa rzeczywistość” odbędzie się we Wrocławiu czwarte Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronatem medialnym wydarzenia.