Makieta wieżowca Cosmopolitan w Warszawie

i

Autor: Marcin Czechowicz Makieta wieżowca Cosmopolitan w Warszawie

Nie żyje Helmut Jahn, autor m.in. warszawskiego Cosmopolitana

2021-05-10 15:51

8 maja 2021 roku w wieku 81 lat odszedł Helmut Jahn, autor jednego z najbardziej znanych warszawskich apartamentowców. Architekt zginął w wypadku drogowym na swoim rowerze.

Helmut Jahn urodził się w 1940 roku w Norymberdze. Po ukończeniu Technische Hochschule w Monachium, wyemigrował w 1966 roku do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował studia pod okiem Ludwiga Mies van der Rohe na Illinois Institute of Technology. W 1967 rozpoczął pracę w firmie C. F. Murphy Associates, zaś w 1981 stał się wspólnikiem firmy, która zmieniła nazwę na Murphy/Jahn. Od grudnia 2012 biuro nosi nazwę JAHN.Jego najbardziej znany projekt to berlińskie Sony Center, kompleks biurowo-handlowo- rozrywkowy przy placu Poczdamskim, wzniesiony za sumę 750 milionów euro, oddany do użytku w 2000 roku. Kolejnym szczególnie znanym projektem Helmuta Jahna jest terminal nowego lotniska w Bangkoku – Suvarnabhumi, otwartego w 2006 roku. Inne jego budynki stoją m.in. we Frankfurcie, Monachium, Nowym Jorku, Chicago, Johannesburgu, Filadelfii, Durbanie czy Singapurze. W 2007 roku zaprojektował 160-metrowy wieżowiec Cosmopolitan przy ulicy Twardej w Warszawie, który do użytku oddano w 2013 roku. Budynek ten znalazł się wśród 25 wybitnych obiektów zrealizowanych w Polsce po 1989 roku, które tworzą tzw. Kolekcję „Architektury-murator”, zbiór makiet przekazanych przez naszą redakcję do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w 2014 roku.Czytaj też: Kolekcja „Architektury-murator” na 20-lecie |

Przestrzeń miejska ma według mnie zasadnicze znaczenie dla architektury. Wszystkie moje budynki reagują na istniejącą przestrzeń miejską, a zarazem tworzą ją poprzez swoją kompozycję i swój rytm. Architektura w XXI wieku musi podążać za zmieniającym się duchem czasu. Tylko wtedy będziemy w stanie tworzyć rzeczy znaczące, oddawać emocje i radość oraz tworzyć znaki wyrażające wartości naszego społeczeństwa, wykorzystując, a nawet zwiększając jego możliwości. Oto właśnie znaki, które budują nowe relacje pomiędzy ludźmi a ich otoczeniem. Przestrzeń miejska dziś to niezwykle ważny element, który łączy architekturę z ludźmi – podkreślał Helmut Jahn.

ZAPISZ SIĘ