Architektura MuratorWydarzeniaNie żyje Helmut Jahn, autor m.in. warszawskiego Cosmopolitana

Nie żyje Helmut Jahn, autor m.in. warszawskiego Cosmopolitana

8 maja 2021 roku w wieku 81 lat odszedł Helmut Jahn, autor jednego z najbardziej znanych warszawskich apartamentowców. Architekt zginął w wypadku drogowym na swoim rowerze.

Makieta wieżowca Cosmopolitan w Warszawie
Makieta wieżowca Cosmopolitan w Warszawie
Fot.: Marcin Czechowicz

Helmut Jahn urodził się w 1940 roku w Norymberdze. Po ukończeniu Technische Hochschule w Monachium, wyemigrował w 1966 roku do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował studia pod okiem Ludwiga Mies van der Rohe na Illinois Institute of Technology. W 1967 rozpoczął pracę w firmie C. F. Murphy Associates, zaś w 1981 stał się wspólnikiem firmy, która zmieniła nazwę na Murphy/Jahn. Od grudnia 2012 biuro nosi nazwę JAHN.

Jego najbardziej znany projekt to berlińskie Sony Center, kompleks biurowo-handlowo- rozrywkowy przy placu Poczdamskim, wzniesiony za sumę 750 milionów euro, oddany do użytku w 2000 roku. Kolejnym szczególnie znanym projektem Helmuta Jahna jest terminal nowego lotniska w Bangkoku – Suvarnabhumi, otwartego w 2006 roku. Inne jego budynki stoją m.in. we Frankfurcie, Monachium, Nowym Jorku, Chicago, Johannesburgu, Filadelfii, Durbanie czy Singapurze. W 2007 roku zaprojektował 160-metrowy wieżowiec Cosmopolitan przy ulicy Twardej w Warszawie, który do użytku oddano w 2013 roku. Budynek ten znalazł się wśród 25 wybitnych obiektów zrealizowanych w Polsce po 1989 roku, które tworzą tzw. Kolekcję „Architektury-murator”, zbiór makiet przekazanych przez naszą redakcję do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w 2014 roku.

Czytaj też: Kolekcja „Architektury-murator” na 20-lecie |

Przestrzeń miejska ma według mnie zasadnicze znaczenie dla architektury. Wszystkie moje budynki reagują na istniejącą przestrzeń miejską, a zarazem tworzą ją poprzez swoją kompozycję i swój rytm. Architektura w XXI wieku musi podążać za zmieniającym się duchem czasu. Tylko wtedy będziemy w stanie tworzyć rzeczy znaczące, oddawać emocje i radość oraz tworzyć znaki wyrażające wartości naszego społeczeństwa, wykorzystując, a nawet zwiększając jego możliwości. Oto właśnie znaki, które budują nowe relacje pomiędzy ludźmi a ich otoczeniem. Przestrzeń miejska dziś to niezwykle ważny element, który łączy architekturę z ludźmi – podkreślał Helmut Jahn.

Cosmopolitan. Amerykański pragmatyzm i europejska kultura
Cosmopolitan. Amerykański pragmatyzm i europejska kultura Wysokościowce Jahna sprawiają wrażenie lekkich i zaawansowanych technicznie. Warszawski wieżowiec, dzięki odważnemu konstrukcyjnie zabiegowi, zdaje się wręcz lewitować. Budynek stanął na granicy zabytkowego placu z wysokościowym centrum. Każde z całkowicie przeszklonych mieszkań ma dzięki temu spektakularny widok na miasto.

Tagi:
Obrazki Dariusza Kozłowskiego Krakowski oddział StowarzyszeniaArchitektów Polskich zaprasza na wystawę rysunków profesora Dariusza Kozłowskiego. Ekspozycję pt. „Obrazki” można oglądać do 26 maja.
Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.