Architektura MuratorWydarzeniaNowa architektura Szwajcarii

Nowa architektura Szwajcarii

"Szwajcarska architektura nie istnieje" twierdzą organizatorzy wystawy "Schweizweit. Resent architecture in Switzerland". Ekspozycja polemizuje z minimalistycznym stereotypem, ukazując zróżnicowanie realizacji powstałych w przeciągu ostatnich dwóch dekad.

Nowa architektura Szwajcarii
Unithèque - rozbudowa biblioteki kantonalnej i uniwersyteckiej w Lozannie, projekt: Fruehauf Henry & Viladoms, 2015-2020 © Maaars

W ramach pierwszej wystawy po objęciu stanowiska dyrektora muzeum SAM, Andreas Ruby przygląda się nowej architekturze Szwajcarii, polemizując jednocześnie z jej obrazem ukształtowanym w latach 90. To właśnie wtedy, za sprawą działalności takich pracowni jak Herzog & de Meuron, Diener & Diener, Peter Zumthor czy Peter Märkli, szwajcarska architektura zyskała uznanie na świecie oraz stała się międzynarodowym wzorem minimalizmu. Biura prezentowane na wystawie wyłoniono w ramach otwartego naboru. Na wysłane do 300 projektantów zaproszenie z prośbą o przesłanie zdjęcia jednej realizacji wraz z podpisem, odpowiedziały 162 pracownie. Wybrane w ten sposób projekty, tworzą atlas szwajcarskiej architektury ostatnich dwóch dekad. Wystawę zaaranżowano w taki sposób, by podkreślić podobieństwa, różnice oraz strategie formalne, a jednocześnie wskazać na potencjał jaki stanowią zróżnicowana historia, kultura i geografia poszczególnych regionów kraju.

Schweizweit. Recent Architecture in Switzerland
19 listopada - 7 maja 2016
Szwajcarskie Muzeum Architektury (SAM)
Steinenberg 7, CH-4051 Basel

Tagi:
Szpital psychiatryczny w Szwajcarii Konkurs na nowy budynek w kompleksie szpitala psychiatrycznego z lat 80. XX wieku wygrali młodzi polscy architekci, Ewa Janik i Błażej Janik. Jury było pod wrażeniem ich koncepcji, ponieważ jako jedyna spełniła wszystkie wymagania funkcjonalne – pisze Werner Huber.
Drodzy dla mnie. Peter Zumthor zaprasza Wystawa, którą szwajcarski architekt przygotował na 20-lecie Kunsthaus Bregenz będzie równie niekonwencjonalna jak wszystko, co robił do tej pory.
House 2 - eksperymentalny pawilon zbudowany przez studentów Na terenie kampusu Zuryskiego Uniwersytetu Artystycznego stanął eksperymentalny pawilon, zaprojektowany i zbudowany przez studentów. To już drugie wcielenie tej nietypowej konstrukcji.
Pływający pawilon w Zurychu Tymczasowy pawilon na Jeziorze Zuryskim oferuje m.in. kino, audytorium, basen i taras słoneczny. Obiekt został zaprojektowany i zrealizowany przez trzydziestu studentów ETH w Zurychu pod kierunkiem Studio Tom Emerson.
Jeden budynek, dwa muzea. Aires Mateus projektuje dla Lozanny Aires Mateus, jedna z najbardziej znanych portugalskich pracowni architektonicznych, zaprojektuje nowe siedziby dwóch instytucji sztuki w centrum Lozanny. Przestrzenie wystawowe muzeów zostaną zamknięte w obrębie jednego budynku i przedzielone wspólnym forum.
Wiel Arets Architects: nowy biurowiec firmy Allianz w Zurychu Biurowiec firmy Allianz w Zurychu to najnowsza realizacja pracowni architektonicznej Wiel Arets Architects. Abstrakcyjny wzór marmuru zastosowany na szklanej fasadzie, to odwołanie do słynnego pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie