Nowe Piętro

Młoda architektura, grafika i wzornictwo. Cykl spotkań 2010 „Architektury-murator’ w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Gośćmi wieczoru będą: Temperówka, LaPolka i pracownia jojko+nawrocki. Spotkajmy się 17 lutego!

„Nowe Piętro” to organizowany przez „Architekturę-murator” i Muzeum Sztuki Nowoczesnej cykl comiesięcznych spotkań z młodymi architektami, dizajnerami i grafikami z różnych środowisk. Dla twórców to okazja, by zaprezentować swoje prace i plany, dla publiczności – szansa na spojrzenie w przyszłość, w której dzisiejsze projekty wywierać będą realny wpływ na rzeczywistość.

Na najbliższe spotkanie zapraszamy w środę 17 lutego 2010 do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Gośćmi wieczoru będą: Temperówka, LaPolka i pracownia jojko+nawrocki. Kolejne w każdą przedostatnią środę miesiąca.

ARCHITEKTURA
Pracownia jojko+nawrocki architekci działa od roku 2004. Jej twórcy, Marcin Jojko i Bartłomiej Nawrocki, ukończyli Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Praktykowali w wielu biurach w kraju i za granicą, m.in. u Dicka van Gamerena. Obecnie dzielą czas między pracę w Paryżu, Amsterdamie i Katowicach. Wkrótce ukończona zostanie budowa domów w Rybniku ich autorstwa. Są zwycięzcami międzynarodowego konkursu studenckiego Eklektyzm dzisiaj – willa miejska (2003) oraz konkursu na osiedle mieszkaniowe TBS w Częstochowie (2004). Otrzymali też II nagrodę za projekt zagospodarowania placu Wolnica w Krakowie (2009).

GRAFIKA
Studio Temperówka powstało w 2003 roku. Jego założycielkami są Maria Bukowska i Justyna Kosińska, absolwentki Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Studio specjalizuje się w grafice wydawniczej. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi, przygotowując m.in. oprawę graficzną organizowanych przez nie wydarzeń. Projekt katalogu Young Polish Cinema dla Instytutu Adama Mickiewicza zdobył wyróżnienie w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2006. Wśród klientów Temperówki są firmy związane z mediami i sztuką, jak również branżą spożywczą, farmaceutyczną i finansową. Studio swobodnie operuje różnymi stylami, najchętniej wykorzystując proste, wyraziste formy i śmiało łącząc tekst z obrazem.

DIZAJN
LaPolka to grupa założona w 2004 roku przez dwie absolwentki Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP, Annę Piwowar i Martę Białecką. Artystki zajmują się dizajnem, grafiką użytkową oraz projektowaniem małej architektury i scenografii. Są autorkami kilkudziesięciu okładek książkowych, logotypów i systemów identyfikacji wizualnych dla firm. Najszerzej znana jest jednak ich działalność w zakresie wzornictwa. Stolik Konjak, z nogami zrobionymi z butelek, lekkie kolumny-siedziska z pianki czy lampa w kształcie psa to zabawa z formą, ale też przedmioty w pełni użytkowe.

Pierwsze spotkanie odbyło się w środę 20 stycznia 2010 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Gośćmi wieczoru byli: duet AzeDesign, Homework i reprezentujący studio WXCA Szczepan Wroński. ZOBACZ!!

MIEJSCE

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, 17.02.2010, godzina 18.00-20.00
ul. Pańska 3, Warszawa
http://www.artmuseum.pl/


kontakt: architektura_org@murator.com.pl

Za przygotowanie poczęstunku dziękujemy cukierniom Sweet Home.

Maria Jeglińska-Adamczewska dla PURO Hotels Legendarna norweska marka Røros Tweed oraz młoda polska projektantka Maria Jeglińska-Adamczewska połączyły siły z PURO Hotels w niezwykłym projekcie. Tak powstała kolekcja wełnianych koców KARI, ODA oraz LOTTA.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
10 kolekcji mebli projektu młodych polskich dizajnerów Już na początku października kolejna edycja Warsaw Home. Publikujemy 10 projektów młodych dizajnerów, które zobaczymy podczas targów.
Design that Educates Awards 2019 Design that Educates Awards to międzynarodowy konkurs, który wskazywać ma na edukacyjny potencjał architektury i wzornictwa. Jego celem jest popularyzowanie najlepszych realizacji i produktów, które oprócz funkcji czysto użytkowych mogą też uczyć.
Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.