Nowe Piętro

Młoda architektura, grafika i wzornictwo. Cykl spotkań 2010 „Architektury-murator’ w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Gośćmi wieczoru będą: BudCud, Wzorowo i Kuba Sowiński. Spotkajmy się 24 marca!

„Nowe Piętro” to organizowany przez „Architekturę-murator” i Muzeum Sztuki Nowoczesnej cykl comiesięcznych spotkań z młodymi architektami, dizajnerami i grafikami z różnych środowisk. Dla twórców to okazja, by zaprezentować swoje prace i plany, dla publiczności – szansa na spojrzenie w przyszłość, w której dzisiejsze projekty wywierać będą realny wpływ na rzeczywistość.

Spotkanie odbyło się w środę 24 marca 2010 do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Gośćmi wieczoru byli: BudCud, Wzorowo i Kuba Sowiński.

Nowe Piętro 1. duet AzeDesign, Homework i reprezentujący studio WXCA Szczepan Wroński. ZOBACZ WIDEO!!
Nowe Piętro 2. Temperówka, LaPolka i pracownia jojko+nawrocki. ZOBACZ!!

ARCHITEKTURA
BudCud – czyli studio założone przez Mateusza Adamczyka i Michała Paleja – działa od 2006 roku w Krakowie. Młodzi architekci zdobyli główną nagrodę w dziewiątej edycji urbanistycznego konkursu European (2008). Zwycięski projekt prezentował modyfikacje poprzemysłowych terenów warszawskiej Woli. Celem było stworzenie żyjącej, atrakcyjnej dla mieszkańców dzielnicy. Architekci zajmują się także grafiką projektową i architekturą wnętrz. Wizualizacje ich prac wyróżnia kolorystyka, daleka od konwencjonalnego wyglądu makiet.

GRAFIKA
Kuba Sowiński
, absolwent i pracownik ASP w Krakowie uprawia różne dziedziny grafiki użytkowej, zdobywając nagrody – m.in. nagrodę główną w konkursie na najpiękniejszą książkę roku Edycja 2006, brązowy medal na XX Biennale Plakatu w Warszawie (2006). Ma w dorobku obok plakatów także rysunki satyryczne i ilustracje. Wraz z Wojciechem Kubieną jest założycielem pracowni „Biuro Szeryfy”, działającej od 2004 roku. Współtworzył w roku 2001 kwartalnik projektowy „2+3D grafika plus produkt”, zajmuje się w nim opracowaniem graficznym i redakcją.

DIZAJN
Grupa Wzorowo
istnieje od grudnia 2008 roku. Stworzyły ją trzy absolwentki Wydziału Wzornictwa wrocławskiej ASP, Agnieszka Bar, Agnieszka Kajper i Karina Marusińska. Projektantki na różne sposoby używają surowca, jakim są przedmioty uszkodzone czy zdeformowane, odrzucone w fabrykach. Stłuczone szkło wypełnia słój – lampę, kawałki porcelanowych naczyń przekształcone zostają w biżuterię (kolczyki z uszek filiżanek) albo uchwyty naczyń. Karina Marusińska łączy kontrastowo fragmenty białej, zdobionej złoceniami zastawy z gładkim szkłem, albo chropowatym. Kawałki naczyń tworzą skomplikowane wzory w instalacji wideo „Kalejdoskop”, przygotowanej przez Agnieszkę Kajper.

MIEJSC
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, 24.03.2010, godz. 18.00-20.00
ul. Pańska 3, Warszawa
www.artmuseum.pl

kontakt: architektura_org@murator.com.pl

Za przygotowanie poczęstunku dziękujemy cukierniom Sweet Home.

Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku Co wydarzy się w architekturze w 2021 roku? Jakie wyzwania stoją przed polską architekturą w ciągu nadchodzących miesięcy? Kto odniesie sukces, kto poniesie porażkę i jakie tematy zdominują architektoniczne dyskusje. Przepowiednie na 2021 rok.
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.