Nowe Piętro

Młoda architektura, grafika i wzornictwo. Cykl spotkań 2010 „Architektury-murator’ w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Gośćmi wieczoru będą: BudCud, Wzorowo i Kuba Sowiński. Spotkajmy się 24 marca!

„Nowe Piętro” to organizowany przez „Architekturę-murator” i Muzeum Sztuki Nowoczesnej cykl comiesięcznych spotkań z młodymi architektami, dizajnerami i grafikami z różnych środowisk. Dla twórców to okazja, by zaprezentować swoje prace i plany, dla publiczności – szansa na spojrzenie w przyszłość, w której dzisiejsze projekty wywierać będą realny wpływ na rzeczywistość.

Spotkanie odbyło się w środę 24 marca 2010 do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Gośćmi wieczoru byli: BudCud, Wzorowo i Kuba Sowiński.

Nowe Piętro 1. duet AzeDesign, Homework i reprezentujący studio WXCA Szczepan Wroński. ZOBACZ WIDEO!!
Nowe Piętro 2. Temperówka, LaPolka i pracownia jojko+nawrocki. ZOBACZ!!

ARCHITEKTURA
BudCud – czyli studio założone przez Mateusza Adamczyka i Michała Paleja – działa od 2006 roku w Krakowie. Młodzi architekci zdobyli główną nagrodę w dziewiątej edycji urbanistycznego konkursu European (2008). Zwycięski projekt prezentował modyfikacje poprzemysłowych terenów warszawskiej Woli. Celem było stworzenie żyjącej, atrakcyjnej dla mieszkańców dzielnicy. Architekci zajmują się także grafiką projektową i architekturą wnętrz. Wizualizacje ich prac wyróżnia kolorystyka, daleka od konwencjonalnego wyglądu makiet.

GRAFIKA
Kuba Sowiński
, absolwent i pracownik ASP w Krakowie uprawia różne dziedziny grafiki użytkowej, zdobywając nagrody – m.in. nagrodę główną w konkursie na najpiękniejszą książkę roku Edycja 2006, brązowy medal na XX Biennale Plakatu w Warszawie (2006). Ma w dorobku obok plakatów także rysunki satyryczne i ilustracje. Wraz z Wojciechem Kubieną jest założycielem pracowni „Biuro Szeryfy”, działającej od 2004 roku. Współtworzył w roku 2001 kwartalnik projektowy „2+3D grafika plus produkt”, zajmuje się w nim opracowaniem graficznym i redakcją.

DIZAJN
Grupa Wzorowo
istnieje od grudnia 2008 roku. Stworzyły ją trzy absolwentki Wydziału Wzornictwa wrocławskiej ASP, Agnieszka Bar, Agnieszka Kajper i Karina Marusińska. Projektantki na różne sposoby używają surowca, jakim są przedmioty uszkodzone czy zdeformowane, odrzucone w fabrykach. Stłuczone szkło wypełnia słój – lampę, kawałki porcelanowych naczyń przekształcone zostają w biżuterię (kolczyki z uszek filiżanek) albo uchwyty naczyń. Karina Marusińska łączy kontrastowo fragmenty białej, zdobionej złoceniami zastawy z gładkim szkłem, albo chropowatym. Kawałki naczyń tworzą skomplikowane wzory w instalacji wideo „Kalejdoskop”, przygotowanej przez Agnieszkę Kajper.

MIEJSC
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, 24.03.2010, godz. 18.00-20.00
ul. Pańska 3, Warszawa
www.artmuseum.pl

kontakt: architektura_org@murator.com.pl

Za przygotowanie poczęstunku dziękujemy cukierniom Sweet Home.

Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.
Laboratorium Dostępności po raz pierwszy Punktem wyjścia do dyskusji stały się smutne statystyki. W latach 2015-2019 Integracja przeprowadziła 185 audytów dostępności architektonicznej budynków. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową dostępnych było zaledwie 49 proc. z nich.
Świadomość architektoniczna Polaków – raport Narodowego Centrum Kultury Pod koniec listopada 2018 roku Narodowe Centrum Kultury sporządziło raport W dialogu z otoczeniem? Społeczne postrzeganie przestrzeni publicznej i architektury w Polsce. Okazało się m.in., że pojęcie architektury rozumiane jest dosyć wąsko. Kojarzy się zazwyczaj z budownictwem, rzadziej z projektowaniem, kształtowaniem otoczenia i krajobrazu, a jeszcze rzadziej z kulturą, sztuką i pięknem.
O krytyce architektonicznej. Co to jest i do czego jej potrzebujemy? Czas, w którym nieustająco ewoluowały oczekiwania wobec architektury, był też czasem zmiany oczekiwań wobec związanych z architekturą mediów. Spojrzenie autorytetów było coraz mocniej wypierane przez krytyczną analizę architektury przez jej bezpośrednich użytkowników. Tak, dziś ciągle pozostaje miejsce na profesjonalną ocenę architektury, ale krytyka staje się coraz bardziej wielowątkowa – pisze Ewa P. Porębska.
Nowe wyzwanie dla polskiej architektury Na pytanie, jak przekształcić się będzie musiała polska architektura i jej projektowanie w obliczu zachodzących zmian klimatycznych i związanych z nimi globalnych raportów oraz wdrażanych w Unii Europejskiej przepisów odpowiadają członkowie Koła Architektury Zrównoważonej Oddziału Warszawskiego SARP: Justyna Biernacka, Piotr Biernacki, Jan Dowgiałło, Piotr Jurkiewicz, Mateusz Płoszaj-Mazurek, Magda Pios, Dariusz Śmiechowski, Kinga Zinowiec-Cieplik i Anka Zawadzka.
Krzysztof Zalewski i Adam Gil o projekcie balkonu Walk-on [FILM] Wykład Krzysztofa Zalewskiego i Adama Gila na temat projektu balkonu Walk-on w Gliwicach (proj. Zalewski Architecture Group). Prezentacja odbyła się w ramach otwartych obrad jury towarzyszących konkursowi Innowacje w Architekturze 2017.