Nowe Piętro

Młoda architektura, grafika i wzornictwo. Cykl spotkań 2010 „Architektury-murator’ w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Gośćmi wieczoru będą: BudCud, Wzorowo i Kuba Sowiński. Spotkajmy się 24 marca!

„Nowe Piętro” to organizowany przez „Architekturę-murator” i Muzeum Sztuki Nowoczesnej cykl comiesięcznych spotkań z młodymi architektami, dizajnerami i grafikami z różnych środowisk. Dla twórców to okazja, by zaprezentować swoje prace i plany, dla publiczności – szansa na spojrzenie w przyszłość, w której dzisiejsze projekty wywierać będą realny wpływ na rzeczywistość.

Spotkanie odbyło się w środę 24 marca 2010 do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Gośćmi wieczoru byli: BudCud, Wzorowo i Kuba Sowiński.

Nowe Piętro 1. duet AzeDesign, Homework i reprezentujący studio WXCA Szczepan Wroński. ZOBACZ WIDEO!!
Nowe Piętro 2. Temperówka, LaPolka i pracownia jojko+nawrocki. ZOBACZ!!

ARCHITEKTURA
BudCud – czyli studio założone przez Mateusza Adamczyka i Michała Paleja – działa od 2006 roku w Krakowie. Młodzi architekci zdobyli główną nagrodę w dziewiątej edycji urbanistycznego konkursu European (2008). Zwycięski projekt prezentował modyfikacje poprzemysłowych terenów warszawskiej Woli. Celem było stworzenie żyjącej, atrakcyjnej dla mieszkańców dzielnicy. Architekci zajmują się także grafiką projektową i architekturą wnętrz. Wizualizacje ich prac wyróżnia kolorystyka, daleka od konwencjonalnego wyglądu makiet.

GRAFIKA
Kuba Sowiński
, absolwent i pracownik ASP w Krakowie uprawia różne dziedziny grafiki użytkowej, zdobywając nagrody – m.in. nagrodę główną w konkursie na najpiękniejszą książkę roku Edycja 2006, brązowy medal na XX Biennale Plakatu w Warszawie (2006). Ma w dorobku obok plakatów także rysunki satyryczne i ilustracje. Wraz z Wojciechem Kubieną jest założycielem pracowni „Biuro Szeryfy”, działającej od 2004 roku. Współtworzył w roku 2001 kwartalnik projektowy „2+3D grafika plus produkt”, zajmuje się w nim opracowaniem graficznym i redakcją.

DIZAJN
Grupa Wzorowo
istnieje od grudnia 2008 roku. Stworzyły ją trzy absolwentki Wydziału Wzornictwa wrocławskiej ASP, Agnieszka Bar, Agnieszka Kajper i Karina Marusińska. Projektantki na różne sposoby używają surowca, jakim są przedmioty uszkodzone czy zdeformowane, odrzucone w fabrykach. Stłuczone szkło wypełnia słój – lampę, kawałki porcelanowych naczyń przekształcone zostają w biżuterię (kolczyki z uszek filiżanek) albo uchwyty naczyń. Karina Marusińska łączy kontrastowo fragmenty białej, zdobionej złoceniami zastawy z gładkim szkłem, albo chropowatym. Kawałki naczyń tworzą skomplikowane wzory w instalacji wideo „Kalejdoskop”, przygotowanej przez Agnieszkę Kajper.

MIEJSC
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, 24.03.2010, godz. 18.00-20.00
ul. Pańska 3, Warszawa
www.artmuseum.pl

kontakt: architektura_org@murator.com.pl

Za przygotowanie poczęstunku dziękujemy cukierniom Sweet Home.

„Architekt Wnętrz” już do pobrania! To już szósty numer magazynu „Architekt Wnętrz”, skierowany do wszystkich, którym bliski jest temat projektowania.
Z archiwum „Architektury”: Henryk Buszko o jubileuszu magazynu „Architektura” Życzę ARCHITEKTURZE, aby jej udział w naszym codziennym, zawodowym życiu był coraz bardziej pełny, aby stała się ona nieodzownym, bliskim i serdecznym przyjacielem każdego architekta, aby po nią sięgali coraz częściej wszyscy ci, którym bliskie są sprawy architektury polskiej – pisał w numerze 11/1972 „Architektury” z okazji jej 25-lecia Henryk Buszko, wieloletni prezes SARP i autor ikonicznych projektów nie tylko śląskiej architektury. Obecnie, 50 lat po opublikowaniu artykułu, przypominamy ów tekst z racji innego jubileuszu: 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”, miesięcznika kontynuującego tradycję powojennej „Architektury”. O wstęp do publikacji poprosiliśmy dr. Ryszarda Nakoniecznego z Politechniki Śląskiej.
Nowe inwestycje 2023: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2023 roku Wojna w Ukrainie i wywołany nią kryzys gospodarczy w znaczący sposób wpływają na planowanie nowych inwestycji. Niepokojąco wygląda zwłaszcza sytuacja na rynku mieszkaniowym. Według GUS, spada nie tylko liczba pozwoleń na budowę, ale też rozpoczynanych projektów. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które (prawie) na pewno zostaną ukończone w 2023 roku.
Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery Każda większa konferencja architektoniczna w Polsce kończy się postulatem upowszechniania edukacji architektonicznej. Mimo to książek o architekturze dla dzieci, które w interesujący i przystępny sposób tłumaczyłyby, na czym polega projektowanie otaczającego nas świata, wciąż nie ukazuje się zbyt wiele. Prezentujemy zestawienie najciekawszych książek o architekturze dla dzieci. Są wśród nich zarówno bestsellery, jak i nowości wydawnicze.
Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.