Nowy Europejski Bauhaus: zaproszenie do współpracy i konkurs na zielone realizacje przyszłości

i

Autor: Archiwum Architektury Nowy Europejski Bauhaus stanowi odpowiedź Unii na kryzys klimatyczny i załamanie gospodarki po pandemii; il. serwis prasowy KE

Nowy Europejski Bauhaus: zaproszenie do współpracy i konkurs na zielone realizacje przyszłości

2021-01-20 18:44

Nowy Europejski Bauhaus ma pozwolić na odbudowanie po pandemii gospodarki starego kontynentu w duchu zrównoważonego rozwoju. W ramach tej nowej inicjatywy Komisji Europejskiej zaplanowano m.in. warsztaty, pilotażowe realizacje, a także ustanowienie specjalnej nagrody New European Bauhaus Prize.

Komisja Europejska zapowiedziała konkretne działania w ramach inicjatywy Nowy Europejski Bauhaus, którą przewodnicząca Ursula von der Leyen ogłosiła podczas orędzia o stanie Unii we wrześniu 2020 roku. Jak tłumaczyła wówczas komisarz, przedsięwzięcie to ma na celu wesprzeć realizację strategii tzw. Europejskiego Zielonego Ładu oraz pomóc państwom wspólnoty w odbudowie gospodarczej po pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 m.in. poprzez zwiększenie wykorzystania drewna w budownictwie i realizację projektów opartych na adaptacji i modernizacji istniejącej infrastruktury. Czytaj też: Nowy Bauhaus: odpowiedź UE na kryzys klimatyczny |

Nowy Bauhaus i odnowa Europy

W połowie stycznia poznaliśmy więcej szczegółów. Powstała też specjalna strona poświęcona Nowemu Bauhausowi. Architekci, naukowcy i przedsiębiorcy, ale też studenci, organizacje pozarządowe i wszyscy zainteresowani mogą dzielić się tam swoimi pomysłami na temat tego, jaką formę powinien mieć Nowy Europejski Bauhaus i w jakim kierunku powinien on ewoluować w przyszłości. Jak czytamy w założeniach, ma to być platforma sprzyjająca współpracy pomiędzy idealistami i działaczami, którzy chcą współtworzyć rozwiązania zmieniające nasze życie na lepsze. Istotą Nowego Europejskiego Bauhausu jest to, jak razem żyjemy, nasze wartości, nasze wspólne przestrzenie pracy i odpoczynku, nasze zbiorowe i indywidualne doświadczenia. To projekt dla wszystkich regionów i obszarów Europy. Promując dostępne cenowo rozwiązania, powinien przyczynić się do poprawy spójności społecznej i rozwiązywania problemów mieszkaniowych. Jeśli chcemy, by dokoła nas następowała rzeczywista zmiana – by nasze wspólne życie stawało się piękniejsze i bardziej zrównoważone – powinniśmy pomyśleć nad tym, w jaki sposób Nowy Europejski Bauhaus może połączyć generację nowych pomysłów z ich zastosowaniem w konkretnych miejscach. Zastanawiamy się więc w Komisji, jak zmobilizować nasze narzędzia do wdrożenia pierwszego pakietu konkretnych działań w ramach Nowego Europejskiego Bauhausu – tłumaczy Elisa Ferreira, komisarz ds. spójności i reform.

New European Bauhaus Prize

Zaplanowane na najbliższe miesiące działania podzielone zostały na kilka etapów. W pierwszym, trwającym do lata tego roku, Komisja Europejska organizować będzie on-line spotkania i warsztaty projektowe, które pozwolą na określenie najpilniejszych potrzeb i wyzwań oraz skojarzenie ze sobą zainteresowanych stron. Jednym z elementów fazy projektowej będzie pierwsza edycja konkursu New European Bauhaus Prize na realizacje, które odpowiadają na idee Europejskiego Zielonego Ładu i na swój sposób łączą zrównoważony rozwój z jakością wielu doświadczeń. Dokładne informacje dotyczące nagrody zostaną opublikowane w późniejszym terminie. Natomiast już we wrześniu 2021 roku rozpocznie się przyjmowanie wniosków na realizację pilotażowych projektów w co najmniej pięciu krajach członkowskich UE. Projekty te mają służyć współtworzeniu nowych, ekologicznie zrównoważonych i integracyjnych rozwiązań w wielkim stylu – czytamy w informacji prasowej. Celem przyświecającym inicjatywie nowego europejskiego Bauhausu jest opracowanie innowacyjnych ram wspierających, ułatwiających i przyspieszających transformację ekologiczną poprzez połączenie zrównoważonego rozwoju i estetyki. Tworząc pomost między światem sztuki i kultury z jednej strony, a światem nauki i technologii z drugiej, zaangażujemy całe społeczeństwo: naszych artystów, naszych studentów, architektów, inżynierów, naszych naukowców i innowatorów. Nowy Europejski Bauhaus zainicjuje zmianę systemową – zapowiada Marija Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży. Więcej informacji na stronie: europa.eu.

ZAPISZ SIĘ