OCH. Ilustrowany atlas architektury Ochoty – premiera książki i wykład profesor Marty Leśniakowskiej

i

Autor: Archiwum Architektury Willa Józefa Referowskiego, il. Łukasz Gadomski

OCH. Ilustrowany atlas architektury Ochoty – premiera książki i wykład profesor Marty Leśniakowskiej

2016-07-08 20:31

Kolejna warszawska dzielnica doczekała się swojego monograficznego opracowania z cyklu ilustrowanych atlasów wydawanych przez Centrum Architektury. Premiera książki zbiega się z setną rocznicą przyłączenia Ochoty do Warszawy.

Ochotę, podobnie jak kilka innych podmiejskich osad i kolonii, przyłączono do stolicy 8 kwietnia 1916 roku na mocy rozporządzenia ówczesnego gubernatora warszawskiego Hansa von Beselera. W ten sposób powierzchnia miasta zwiększyła się ponad trzykrotnie – do blisko 12 tys. hektarów. O tym, jak Ochota się rozwijała, gdzie zabudowa powstawała według ściśle określonych planów, a gdzie spontanicznie, kto projektował i kto zamieszkiwał tutejsze wille, kamienice i osiedla będzie można dowiedzieć się już 14 lipca. Tego dnia w gmachu Biblioteki Narodowej odbędzie się premiera książki „OCH. Ilustrowany atlas architektury Ochoty” z tekstami młodych historyków sztuki Eweliny Klećkowskiej i Mateusza Bzówki oraz wstępem Grzegorza Piątka. Za część graficzną publikacji odpowiadają Magdalena Piwowar, pomysłodawczyni całej serii, oraz Maciej Drążkiewicz, Łukasz Gadomski i Mateusz Gryzło. W atlasie zaprezentowano 60 obiektów – nie tylko budynków, ale też założeń architektonicznych, rzeźb i dekoracyjnych detali znajdujących się na terenie dzielnicy. Według koncepcji serii, dwujęzycznym, syntetycznym opisom, obfitującym jednak w barwne anegdoty, towarzyszą świetne monochromatyczne ilustracje.

Z okazji premiery książki wykład poświęcony historii dzielnicy wygłosi prof. Marta Leśniakowska: Stulecie architektury Ochoty zostało pokazane w tym tomiku zgodnie z założeniami całej serii – za pomocą wypreparowanych komputerowo, oczyszczonych z detalu i koloru monochromatycznych ilustracji, podobnych do kartonowych makiet do składania. Cel jest czytelny: ujawnienie czystej formy architektury w jej postaci modelowej, jako dzieła estetycznego, bezinteresownego, oderwanego od kontekstu i historii. Taka idealna i idealistyczna rekonstrukcja może być jednak pułapką dla naszego oka, bowiem efektowne obrazy wytwarzają architektoniczną fikcję, jakiej w rzeczywistości nie zobaczymy. Konfrontacja ich z rzeczywistością może być zatem doświadczeniem budzącym różne emocje i refleksje – pisze w przedmowie do atlasu. Pierwsza możliwość skonfrontowania zaprezentowanych w książce modelowych obrazów architektury z ich realnymi odpowiednikami już w sobotę, 16 lipca. Na architektoniczny spacer po Ochocie zapraszają autorzy Ewelina Klećkowska i Mateusz Bzówka (zbiórka: Filtry Cafe, ul. Niemcewicza 3, godz. 11.00).

Premiera książki „OCH. Ilustrowany atlas architektury Ochoty”: 14 lipca (czwartek), godz. 18.30, Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213