Architektura MuratorWydarzeniaOCH. Ilustrowany atlas architektury Ochoty – premiera książki i wykład profesor Marty Leśniakowskiej

OCH. Ilustrowany atlas architektury Ochoty – premiera książki i wykład profesor Marty Leśniakowskiej

Kolejna warszawska dzielnica doczekała się swojego monograficznego opracowania z cyklu ilustrowanych atlasów wydawanych przez Centrum Architektury. Premiera książki zbiega się z setną rocznicą przyłączenia Ochoty do Warszawy.

OCH. Ilustrowany atlas architektury Ochoty – premiera książki i wykład profesor Marty Leśniakowskiej
Willa Józefa Referowskiego, il. Łukasz Gadomski

Ochotę, podobnie jak kilka innych podmiejskich osad i kolonii, przyłączono do stolicy 8 kwietnia 1916 roku na mocy rozporządzenia ówczesnego gubernatora warszawskiego Hansa von Beselera. W ten sposób powierzchnia miasta zwiększyła się ponad trzykrotnie – do blisko 12 tys. hektarów. O tym, jak Ochota się rozwijała, gdzie zabudowa powstawała według ściśle określonych planów, a gdzie spontanicznie, kto projektował i kto zamieszkiwał tutejsze wille, kamienice i osiedla będzie można dowiedzieć się już 14 lipca. Tego dnia w gmachu Biblioteki Narodowej odbędzie się premiera książki „OCH. Ilustrowany atlas architektury Ochoty” z tekstami młodych historyków sztuki Eweliny Klećkowskiej i Mateusza Bzówki oraz wstępem Grzegorza Piątka. Za część graficzną publikacji odpowiadają Magdalena Piwowar, pomysłodawczyni całej serii, oraz Maciej Drążkiewicz, Łukasz Gadomski i Mateusz Gryzło. W atlasie zaprezentowano 60 obiektów – nie tylko budynków, ale też założeń architektonicznych, rzeźb i dekoracyjnych detali znajdujących się na terenie dzielnicy. Według koncepcji serii, dwujęzycznym, syntetycznym opisom, obfitującym jednak w barwne anegdoty, towarzyszą świetne monochromatyczne ilustracje.

Z okazji premiery książki wykład poświęcony historii dzielnicy wygłosi prof. Marta Leśniakowska: Stulecie architektury Ochoty zostało pokazane w tym tomiku zgodnie z założeniami całej serii – za pomocą wypreparowanych komputerowo, oczyszczonych z detalu i koloru monochromatycznych ilustracji, podobnych do kartonowych makiet do składania. Cel jest czytelny: ujawnienie czystej formy architektury w jej postaci modelowej, jako dzieła estetycznego, bezinteresownego, oderwanego od kontekstu i historii. Taka idealna i idealistyczna rekonstrukcja może być jednak pułapką dla naszego oka, bowiem efektowne obrazy wytwarzają architektoniczną fikcję, jakiej w rzeczywistości nie zobaczymy. Konfrontacja ich z rzeczywistością może być zatem doświadczeniem budzącym różne emocje i refleksje – pisze w przedmowie do atlasu. Pierwsza możliwość skonfrontowania zaprezentowanych w książce modelowych obrazów architektury z ich realnymi odpowiednikami już w sobotę, 16 lipca. Na architektoniczny spacer po Ochocie zapraszają autorzy Ewelina Klećkowska i Mateusz Bzówka (zbiórka: Filtry Cafe, ul. Niemcewicza 3, godz. 11.00).

Premiera książki „OCH. Ilustrowany atlas architektury Ochoty”: 14 lipca (czwartek), godz. 18.30, Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.