Architektura MuratorWydarzeniaOdbudowa Pałacu Saskiego: jest Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji

Odbudowa Pałacu Saskiego: jest Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji

Prezydent Andrzej Duda przekazał marszałek Sejmu projekt Ustawy o przygotowaniu i realizacji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. W zrekonstruowanych budynkach ma się znaleźć m.in. nowa siedziba Senatu.

Odbudowa Pałacu Saskiego: jest Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji
Uroczystość przekazania projektu Ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie; fot. serwis prasowy

Specustawa o odbudowie Pałacu Saskiego

W środę, 7 lipca, marszałek Sejmu Elżbieta Witek odebrała z rąk prezydenta Andrzeja Dudy projekt Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Uroczystość, z udziałem władz państwowych oraz zaproszonych gości, odbyła się na placu Piłsudskiego. Spotykamy się w momencie doniosłym nie tylko dla Warszawy, ale całej Rzeczypospolitej; spotykamy się w sprawie inwestycji bardzo szczególnej z wielu względów, przede wszystkim historycznych – mówił prezydent Andrzej Duda. Cieszę się, że dzisiaj, po dziesięcioleciach, Polska podejmuje to zadanie, kontynuując zarazem to, co rozpoczął w 2004 roku ówczesny prezydent Warszawy profesor Lech Kaczyński. Dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że idea odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej stała się częścią wielkiego programu „Polski Ład”. To duży wysiłek finansowy, ale to także i ogromne dzieło o charakterze symbolicznym – dodał prezydent. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała z kolei niezwłoczne rozpoczęcie procedowania ustawy i wyraziła nadzieję, że podobnie stanie się w Senacie: Żebyśmy mogli być dumni z tego przedsięwzięcia i żebyśmy mogli powiedzieć, że coś po sobie cennego pozostawiliśmy – stwierdziła.

Co znajdzie się w odbudowanym Pałacu Saskim

1 czerwca 2021 roku z inicjatywy Andrzeja Dudy w Kancelarii Prezydenta RP został powołany zespół do opracowania projektu regulacji dotyczącej odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie wraz z inwestycjami towarzyszącymi. Celem zespołu było opracowanie rozwiązań legislacyjnych dla inicjatywy ustawodawczej Prezydenta RP, dotyczącej przygotowania i realizacji inwestycji. Nadzór nad pracami zespołu pełniła prezydencka minister Małgorzata Paprocka. Jak udało nam się dowiedzieć, odbudowany Pałac Saski ma stać się siedzibą różnych instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei kamienice przy ul. Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Brühla jako siedziba Senatu.

Co zawiera projekt specustawy o odbudowie Pałacu Saskiego

W projekcie specustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie zapisano m.in. że realizacja przedsięwzięcia na przestrzeni 10 lat pochłonie blisko 2,5 mld zł (dokładnie 2 453 230 zł). Jak podaje ministerstwo kultury, kwota ta obejmuje nie tylko samą inwestycję, ale i koszty jej obsługi. Kontrowersje budzi jednak przede wszystkim fakt, że odbudowa zostanie wyłączona spod nadzoru służb konserwatorskich i przepisów prawa budowlanego. Przewidziano też ograniczenie do minimum procedur administracyjnych. Zamiast uzgodnień i pozwoleń wystarczą więc opinie. Powierzchnia całej zrekonstruowanej pierzei wraz z pałacami wyniesie ok. 75 tys. m².

Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen na placu Piłsudskiego w Warszawie
Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen na placu Piłsudskiego w Warszawie Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz opracowali projekt nowej instytucji na placu Piłsudskiego w Warszawie. Koncepcję instytutu będącego miejscem refleksji nad dominującymi sposobami upamiętniania wojen można oglądać w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki.
Stowarzyszenie Architektów Polskich przeprowadzi konkurs na Pałac Saski 29 listopada SARP podpisał umowę ze spółką Pałac Saski na zorganizowanie konkursu na projekt odbudowy Pałacu Saskiego. Szczegóły poznamy na początku przyszłego roku.
Co pozostało po Pałacu Saskim? Interwencja artystyczna Diany Lelonek w Muzeum Warszawy Muzeum Warszawy otworzyło drzwi magazynów przed Dianą Lelonek. Artystka zwróciła uwagę na zbiory archeologiczne z miejsca, w którym stał Pałac Saski. Efekty tych poszukiwań będzie można zobaczyć w siedzibie głównej Muzeum na Rynku Starego Miasta. To inauguracja cyklu interwencji artystycznych, w ramach których muzealne kolekcje przedstawiane będą w nowych, zaskakujących kontekstach.
SARP chce konkursu na plac Piłsudskiego: stanowisko Stowarzyszenia Architektów Polskich w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego Zarząd główny Stowarzyszenia Architektów Polskich wystosował pismo do prezydenta Andrzeja Dudy wyrażające zaniepokojenie planowaną odbudową Pałacu Saskiego. Postuluje przeprowadzenie konkursu architektonicznego, który dopuszczałby różne rozwiązania zagospodarowania placu.
Przeciw odbudowie Pałacu Saskiego: list otwarty Z inicjatywy m.in. profesor Marty Leśniakowskiej, Andrzeja Pałysa i Grzegorza Piątka powstał list otwarty w sprawie rezygnacji z odbudowy Pałacu Saskiego i zachodniej pierzei placu Piłsudskiego. W ciągu kilku dni pod apelem do Kancelarii Prezydenta RP podpisało się blisko 70 osób, w tym Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Agnieszka Holland, Krzysztof Warlikowski, Anda Rottenberg, Maria Poprzęcka i Małgorzata Omilanowska.
Stołeczny konserwator o zmianach na Placu Piłsudskiego. "Plac zmieni się w galerię rzeźb" Plac Piłsudskiego z dwoma pomnikami smoleńskimi oraz odbudowanym Pałacem Saskim? Michał Krasucki: Nie został uwzględniony kontekst historyczny ani urbanistyczny tego miejsca
Instytut Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen na placu Piłsudskiego w Warszawie Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz opracowali projekt nowej instytucji na placu Piłsudskiego w Warszawie. Koncepcję instytutu będącego miejscem refleksji nad dominującymi sposobami upamiętniania wojen można oglądać w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki.