Architektura MuratorWydarzeniaOgłoszenie finalistów EU Mies Award 2022 już za kilka dni w ZODIAKu!

Ogłoszenie finalistów EU Mies Award 2022 już za kilka dni w ZODIAKu!

To właśnie w Polsce przedstawiciele Komisji Europejskiej, OW SARP i Fundacji Miesa van der Rohe przedstawią obiekty zakwalifikowane do finału Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Architektury Współczesnej 2022 – Mies van Der Rohe Award. Ogłoszenie listy finalistów odbędzie się 16 lutego o godz. 10.00 w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury.

Ogłoszenie finalistów konkursu EU Mies Award 2022 już za kilka dni w ZODIAKu
Fragment wystawy zorganizowanej w ZODIAKu, przedstawiającej realizacje biorące udział w konkursie o europejską nagrodę architektoniczną; fot. Artur Wosz

Spośród 40 realizacji, które znalazły się na tzw. krótkiej liście European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award, jury wyłoni pięciu finalistów. Wyróżnione prace mają stanowić przykład dla lokalnego planowania przestrzennego. Mają prezentować nowy model projektowania, oparty na poszanowaniu procesów rozwoju zrównoważonego. Powinny też wyróżniać się starannym zaplanowaniem procesów konstrukcyjnych oraz wyjątkową dbałością o materiały wysokiej jakości i detale.

Konieczne jest przemyślenie sposobu, w jaki budujemy – mówi Mariya Gabriel, komisarz UE ds. Innowacji, Badań Naukowych, Kultury, Edukacji i Młodzieży, odpowiedzialna za programy Kreatywna Europa i Horyzont Europa. Architektura wysokiej jakości jest podstawą podejścia Komisji Europejskiej do zrównoważonego rozwoju. Redefiniując rolę europejskich architektów jako opiekunów, architektura przyczynia się do Europejskiego Zielonego Ładu i jego elementu kulturowego − Nowego europejskiego Bauhausu.

Czytaj też: EU Mies Award 2022: polskie nominacje |

Listę realizacji, które dostały się do ścisłego finału, ogłoszą: Ivan Blasi, koordynator Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej EU Mies Award, Witold Naturski, szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Marlena Happach – Architektka Miasta Warszawa, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Marta Sękulska-Wrońska – prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Transmisję wydarzenia będzie można obejrzeć na żywo na kanale Youtube. 

Wydarzeniu towarzyszy wystawa dzieł polskiej architektury nominowanych do nagrody EU Mies Award w 2022 roku, zorganizowana w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury. Miejsce jest nieprzypadkowe − mówi Magdalena Maciąg – kuratorka wystawy, pełnomocniczka zarządu OW SARP do spraw programowych ZODIAKu. Wystawa przybliża 25 realizacji z Polski nominowanych w konkursie. Możemy na niej przeanalizować nie tylko proces twórczy i idee przeświecające autorom obiektów z ich perspektywy. Przedstawiamy też przyczyny wyboru i kryteria oceny ekspertów nominujących poszczególne prace. Ulokowanie ich w kontekście wcześniejszych polskich realizacji nominowanych do tej nagrody pozwala prześledzić zmiany zachodzące w myśleniu, czym jest dobra architektura współczesna.

Czytaj też: Polska w konkursie Mies van der Rohe Award 2022: nowa wystawa w Zodiaku |

Wraz z wystawą organizowane są wydarzenia towarzyszące: od wykładów i spotkań eksperckich, przez warsztaty dla najmłodszych, po oprowadzanie kuratorskie. Debaty są dostępne w sieci na kanale Youtube Pawilonu ZODIAK. Wystawa będzie otwarta do niedzieli 20 lutego. W najbliższy piątek, czyli 11 lutego, towarzyszyć jej będzie dyskusja online „Refleksje wokół polskich nominacji”, w sobotę 12 lutego odbędą się warsztaty online dla dzieci z cyklu „LESS IS MORE − ferie online z Zodiakiem”, zaś w niedzielę 13 lutego − oprowadzanie po wystawie z Marcinem Szczeliną.

Wstęp na wystawę i pozostałe wydarzenia jest bezpłatny.

Ewa P. Porębska: o czym opowiada europejska architektura? Spotkanie on-line Najnowsza wystawa w warszawskim pawilonie Zodiak można poświęcona jest polskim nominacjom do tegoroczne edycji konkurs EU Mies van der Rohe Award. Ekspozycji towarzyszy bogaty program wykładów i dyskusji. Już 9 lutego spotkanie z Ewą P. Porębską, redaktor naczelną „Architektury-murator”, która w 2013 roku jako pierwszy przedstawiciel Polski znalazła się w jury nagrody.
EU Mies van der Rohe Award 2019 Jury EU Mies van der Rohe Award po raz drugi doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty. W tegorocznej edycji nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux, w poprzedniej, z 2017 roku, transformacja bloku Kleiburg w Amsterdamie.
EU Mies Award 2019 – nagroda dla młodych architektów. Emerging Architect Prize 2019 W tegorocznej edycji konkursu EU Mies van der Rohe Award specjalną nagrodę dla najlepiej zapowiadających się młodych architektów otrzymała francuska pracownia BAST za realizację przyszkolnej stołówki w miejscowości Montbrun-Bocage.
EU Mies Award 2019 dla modernizacji bloków w Bordeaux Jury UE Mies van der Rohe Award po raz kolejny doceniło projekt rewitalizacji wielkiej płyty! Tegoroczną nagrodę otrzymała modernizacja trzech bloków socjalnych w dzielnicy Grand Parc w Bordeaux – wspólny projekt pracowni Lacaton & Vassal Architectes, Frédéric Druot Architecture i Christophe Hutin Architecture.
Plac Skanderbega w Tiranie Za sprawą modernizacji przeprowadzonej według projektu belgijskiej pracowni 51N4E plac Skanderbega w Tiranie jest dziś największą przestrzenią na Bałkanach przeznaczoną wyłącznie dla pieszych. Dzięki Grand Prix w konkursie European Prize for Urban Public Space 2018 i znalezieniu się w finale UE Mies Award 2019 ma także szansę stać się najbardziej znaną albańską realizacją ostatnich lat.
Sala kongresowa w Plasencii Budowa obiektu zajęła 12 lat. Usytuowany na granicy miasta i górzystego krajobrazu malowniczej Estremadury z zewnątrz przypomina świetlisty meteoryt, w środku – prom kosmiczny zaaranżowany przez twórców Archigramu.