Architektura MuratorWydarzeniaPolska w konkursie Mies van der Rohe Award 2022: nowa wystawa w Zodiaku

Polska w konkursie Mies van der Rohe Award 2022: nowa wystawa w Zodiaku

Do Mies van der Rohe Award 2022 nominowano rekordową liczbę 25 polskich realizacji. Możemy zobaczyć je wszystkie na nowej wystawie w warszawskim pawilonie Zodiak. A dodatkowo poznać idee, którymi kierowali się ich autorzy w zestawieniu z opiniami nominujących ekspertów. Otwarciu ekspozycji towarzyszy dyskusja z udziałem Ivana Blasiego, Ewy P. Porębskiej, Marcina Szczeliny, Huberta Trammera i Grzegorza Stiasnego.

Polska w konkursie Mies van der Rohe Award 2022: nowa wystawa w Zodiaku
Fragment ekspozycji; fot. serwis prasowy

EU Mies van der Rohe Award to najważniejsza nagroda architektoniczna na starym kontynencie, od 2001 roku oficjalna nagroda Unii Europejskiej. Nobilitująca jest już sama nominacja, której w każdym kraju dokonują instytucje i organizacje zawodowe oraz powołani przez barcelońską fundację Miesa van der Rohe eksperci. W bieżącej edycji polskie realizacje nominował SARP, a także Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „A-m”, Hubert Trammer, nauczyciel akademicki, krytyk architektury, uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu i Marcin Szczelina, redaktor naczelny magazynu „Architecture Snob”. O miano najlepszej europejskiej realizacji odpowiadającej wyzwaniom naszych czasów ubiega się tym samym 25 obiektów z Polski. Od 11 grudnia można je oglądać w warszawskim pawilonie Zodiak. Realizacje pokazane zostały na tle 523 innych nominacji z całego kontynentu.

Czytaj też: EU Mies Award 2022: polskie nominacje |

Wystawa prezentuje idee, którymi kierowali się twórcy w zestawieniu z opiniami ekspertów nominujących do nagrody. Możemy przeanalizować, czy intencje architektów i kierunki projektowe zawarte w ich pracach są odczytywane zgodnie z zamierzeniami. Możemy również prześledzić wielowymiarowość projektów, poznać ich cechy wyróżniające. I umieścić to w szerszym, zarysowanym na wystawie kontekście – rodzimych projektów z poprzednich lat czy wszystkich laureatów – tłumaczą organizatorzy.

Kuratorką ekspozycji jest architektka Magdalena Maciąg, pełnomocniczka zarządu warszawskiego oddziału SARP do spraw programowych Zodiaku, która do współpracy  merytorycznej zaprosiła Ivana Blasiego z fundacji Miesa van der Rohe, Ewę P. Porębską, Marcina Szczelinę i Huberta Trammera. 15 grudnia o godz. 18.00, wspólnie z i reprezentującym SARP Grzegorzem Stiasnym, wezmą oni udział w otwartej dyskusji, podczas której spróbują odpowiedzieć na pytanie czym właściwe jest dobra architektura i dlaczego Parlament Europejski angażuje się w jej promowanie, a także jak polskie projekty prezentują się na tle europejskim, co je wyróżnia, a co jest obecnie wspólne dla współczesnej architektury całego starego kontynentu. Debata będzie transmitowana na kanale YouTube Zodiaku.

Z okazji wystawy przygotowaliśmy dla Was specjalną publikację, zawierającą rozmowę z Ewą P. Porębską, pierwszym polskim jurorem EU Mies van der Rohe Award, na temat zasad i celów pracy tego sądu konkursowego, oraz spis wszystkich polskich realizacji, które w historii konkursu znalazły się na tak zwanej krótkiej liście. Można ją pobrać TU.

Organizatorzy: Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, Fundacja im. Miesa van der Rohe z siedzibą w Barcelonie, Creative Europe
Projekt wystawy: mut_pracownia architektury
Identyfikacja i projekt graficzny wystawy: Katarzyna Maciag
Współpraca produkcyjna i promocyjna: zespół Zodiaku: Anna Brzezińska-Czerska, Katarzyna Sałbut, Artur Wosz, Katarzyna Zachara
Patroni medialni: „Architektura-murator”, „Architecture Snob”

Archikolaże: wystawa z okazji 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych 1982 to w Polsce stan wojenny,  2022 – okres światowej pandemii i wojna w Ukrainie. A w międzyczasie  transformacja ustrojowa, wejście do Unii Europejskiej, wielkie przemiany – w Polsce i na świecie. Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
Misja: sąsiedztwo Czym charakteryzują się miejsca dobre do życia? Jak tworzyć przestrzenie sprzyjające integracji? Czy architekt może je tak zaprogramować, by były atrakcyjne dla mieszkańców w różnym wieku i o różnych potrzebach? Tegoroczne triennale architektury w Oslo odbywało się pod hasłem Mission Neighbourhood, przybliżając projekty i realizacje służące budowaniu wspólnotowości.
Triennale Architektury w Lizbonie Kuratorzy tegorocznego Triennale Architektury w Lizbonie podejmowali m.in. tematy dotyczące tego, jak architekci i branża budowlana mogą minimalizować marnotrawstwo zasobów planety czy w jaki sposób przejść z liniowego modelu wzrostu do cyrkularnego.
Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.
Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera Na zaproszenie Instytutu Architektury z wykładem do Polski przyjeżdża profesor Daniel A. Barber, autor głośnej książki „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning”. Podczas spotkania opowie między innymi, jakie rozwiązania odpowiadające za wilgotność, temperaturę i jakość powietrza we wnętrzu stosowali moderniści przed wynalezieniem systemów klimatyzacji.
Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej 2022 Zbliża się kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Definiowanie przestrzeni architektonicznej. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem Awangardy Architektury. Tradycyjnie publikujemy też tezy, które staną się punktem wyjścia do dyskusji.