Architektura MuratorWydarzeniaPolska w konkursie Mies van der Rohe Award 2022: nowa wystawa w Zodiaku

Polska w konkursie Mies van der Rohe Award 2022: nowa wystawa w Zodiaku

Do Mies van der Rohe Award 2022 nominowano rekordową liczbę 25 polskich realizacji. Możemy zobaczyć je wszystkie na nowej wystawie w warszawskim pawilonie Zodiak. A dodatkowo poznać idee, którymi kierowali się ich autorzy w zestawieniu z opiniami nominujących ekspertów. Otwarciu ekspozycji towarzyszy dyskusja z udziałem Ivana Blasiego, Ewy P. Porębskiej, Marcina Szczeliny, Huberta Trammera i Grzegorza Stiasnego.

Polska w konkursie Mies van der Rohe Award 2022: nowa wystawa w Zodiaku
Fragment ekspozycji; fot. serwis prasowy

EU Mies van der Rohe Award to najważniejsza nagroda architektoniczna na starym kontynencie, od 2001 roku oficjalna nagroda Unii Europejskiej. Nobilitująca jest już sama nominacja, której w każdym kraju dokonują instytucje i organizacje zawodowe oraz powołani przez barcelońską fundację Miesa van der Rohe eksperci. W bieżącej edycji polskie realizacje nominował SARP, a także Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „A-m”, Hubert Trammer, nauczyciel akademicki, krytyk architektury, uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu i Marcin Szczelina, redaktor naczelny magazynu „Architecture Snob”. O miano najlepszej europejskiej realizacji odpowiadającej wyzwaniom naszych czasów ubiega się tym samym 25 obiektów z Polski. Od 11 grudnia można je oglądać w warszawskim pawilonie Zodiak. Realizacje pokazane zostały na tle 523 innych nominacji z całego kontynentu.

Czytaj też: EU Mies Award 2022: polskie nominacje |

Wystawa prezentuje idee, którymi kierowali się twórcy w zestawieniu z opiniami ekspertów nominujących do nagrody. Możemy przeanalizować, czy intencje architektów i kierunki projektowe zawarte w ich pracach są odczytywane zgodnie z zamierzeniami. Możemy również prześledzić wielowymiarowość projektów, poznać ich cechy wyróżniające. I umieścić to w szerszym, zarysowanym na wystawie kontekście – rodzimych projektów z poprzednich lat czy wszystkich laureatów – tłumaczą organizatorzy.

Kuratorką ekspozycji jest architektka Magdalena Maciąg, pełnomocniczka zarządu warszawskiego oddziału SARP do spraw programowych Zodiaku, która do współpracy  merytorycznej zaprosiła Ivana Blasiego z fundacji Miesa van der Rohe, Ewę P. Porębską, Marcina Szczelinę i Huberta Trammera. 15 grudnia o godz. 18.00, wspólnie z i reprezentującym SARP Grzegorzem Stiasnym, wezmą oni udział w otwartej dyskusji, podczas której spróbują odpowiedzieć na pytanie czym właściwe jest dobra architektura i dlaczego Parlament Europejski angażuje się w jej promowanie, a także jak polskie projekty prezentują się na tle europejskim, co je wyróżnia, a co jest obecnie wspólne dla współczesnej architektury całego starego kontynentu. Debata będzie transmitowana na kanale YouTube Zodiaku.

Z okazji wystawy przygotowaliśmy dla Was specjalną publikację, zawierającą rozmowę z Ewą P. Porębską, pierwszym polskim jurorem EU Mies van der Rohe Award, na temat zasad i celów pracy tego sądu konkursowego, oraz spis wszystkich polskich realizacji, które w historii konkursu znalazły się na tak zwanej krótkiej liście. Można ją pobrać TU.

Organizatorzy: Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, Fundacja im. Miesa van der Rohe z siedzibą w Barcelonie, Creative Europe
Projekt wystawy: mut_pracownia architektury
Identyfikacja i projekt graficzny wystawy: Katarzyna Maciag
Współpraca produkcyjna i promocyjna: zespół Zodiaku: Anna Brzezińska-Czerska, Katarzyna Sałbut, Artur Wosz, Katarzyna Zachara
Patroni medialni: „Architektura-murator”, „Architecture Snob”

Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca będzie dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.
Spotkanie z Anną Ramos, dyrektorką Fundacji Miesa van der Rohe [FILM] Prezentujemy nagranie wykładu Anny Ramos, dyrektorki Fundacji Miesa van der Rohe, która m.in. organizuje konkurs o nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe: EU Mies van der Rohe Award.