Architektura MuratorWydarzeniaOlafur Eliasson zmienia oblicze Wersalu

Olafur Eliasson zmienia oblicze Wersalu

Słońca, księżyce, mgły i wodospady – za sprawą kilku przestrzennych interwencji Olafur Eliasson zmienia historyczny pałac i ogród w Wersalu nie do poznania.

Olafur Eliasson, Wersal 2016
Fot. Anders Sune Berg. Dzięki uprzejmości artysty; neugerriemschneider, Berlin; Tanya Bonakdar Gallery, Nowy Jork, © Olafur Eliasson

Już od ośmiu lat muzeum w Wersalu zaprasza współczesnych artystów do prezentacji swoich prac w otoczeniu zabytkowego pałacu i ogrodu. W tym roku serię przestrzennych interwencji przygotował Olafur Eliasson, znany artysta duńsko-islandzkiego pochodzenia. Zaprojektowane specjalnie dla Wersalu prace zostały umieszczone w różnych miejscach wewnątrz pałacu oraz w przylegających do niego ogrodach. Podczas, gdy w ociekających złotem salach artysta wykorzystał rozmaite efekty świetlne, dodatkowo podkreślone poprzez użycie luster, na zewnątrz posłużył się przede wszystkim wodą. W ogrodzie umieścił m.in. wodospad oraz instalację z której wydobywa się mgła.

Prace ożywiają jeden z oryginalnych, lecz niezrealizowanych pomysłów architekta krajobrazu André Le Nôtre, który zakładał umieszczenie wodospadu na osi Wielkiego Kanału – mówi artysta. Wodospad przywołuje doskonałość inżynieryjną przeszłości. Pozostawiłem konstrukcję widoczną dla wzroku – to pozornie obcy element, który poszerza pole ludzkiej wyobraźni – dodaje.

Za sprawą wystawy pełen przepychu pałac i otaczające go ogrody zmieniają się nie do poznania. Choć żaden z elementów wyposażenia nie został przekształcony, poprzez umieszczenie we wnętrzach obiektów wpływających na percepcję, zwiedzający doświadczają otoczenia w odmienny niż zazwyczaj sposób. Ogrody to natomiast przestrzeń eksploracji prac inspirowanych zjawiskami zaczerpniętymi z natury.

Urodzony 1967 r. w Kopenhadze Olafur Eliasson zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami percepcji oraz sposobami przedstawiania rzeczywistości za pomocą narzędzi optycznych. W swoich pracach posługuje się złożonymi geometrycznymi formami, wykorzystuje lustra i kalejdoskopy. Wszystko po to, by podważyć zwyczajowe sposoby postrzegania. Jego prace często przekraczają granice sztuki i architektury – Eliasson jest autorem m.in. projektu elewacji Sali Koncertowej Harpa w Reykiaviku oraz domu Yu-un w Tokio.

Wystawę w Wersalu można oglądać do 30 października 2016 roku.

Cirkelbroen - kładka w kopenhaskim porcie Od sierpnia 2015 roku mieszkańcy Kopenhagi korzystają z nowego mostu w portowej dzielnicy Christianshavn. Jego projekt powstał w Studio Olafura Eliassona, uznanego artysty duńsko-islandzkiego pochodzenia, którego prace często sytuują się na przecięciu sztuki i architektury.
Pawilon z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej W zeszłym roku Narodowy Instytut Audiowizualny we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej ogłosił międzynarodowy konkurs na Pawilon, który miałby być widocznym znakiem naszego przewodnictwa w Europie. Studio Eliassona pokonało w tych zawodach 6 innych pracowni, między innymi biura medusagroup i Centralę. W ten sposób wiemy już, skąd przychodzi Maszyna wyobraźni; przybywa z wymiarów polskich ambicji politycznych i artystycznego marketingu - pisze Stach Szabłowski w listopadowym numerze „A-m”
Roman Rutkowski | Przestrzeń (para)architektoniczna w pracach artystycznych XX i początku XXI wieku Wykład to tak naprawdę luźne rozważania na temat tego, jak artyści w XX i XXI przestrzeń konstruowali, rekonstruowali i dekonstruowali. Prezentację wypełnią prace artystów takich jak Monika Sosnowska, Santiago Sierra i Olafur Eliasson