Olafur Eliasson, Wersal 2016

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Anders Sune Berg. Dzięki uprzejmości artysty; neugerriemschneider, Berlin; Tanya Bonakdar Gallery, Nowy Jork, © Olafur Eliasson

Olafur Eliasson zmienia oblicze Wersalu

2016-07-06 13:34

Słońca, księżyce, mgły i wodospady – za sprawą kilku przestrzennych interwencji Olafur Eliasson zmienia historyczny pałac i ogród w Wersalu nie do poznania.

Już od ośmiu lat muzeum w Wersalu zaprasza współczesnych artystów do prezentacji swoich prac w otoczeniu zabytkowego pałacu i ogrodu. W tym roku serię przestrzennych interwencji przygotował Olafur Eliasson, znany artysta duńsko-islandzkiego pochodzenia. Zaprojektowane specjalnie dla Wersalu prace zostały umieszczone w różnych miejscach wewnątrz pałacu oraz w przylegających do niego ogrodach. Podczas, gdy w ociekających złotem salach artysta wykorzystał rozmaite efekty świetlne, dodatkowo podkreślone poprzez użycie luster, na zewnątrz posłużył się przede wszystkim wodą. W ogrodzie umieścił m.in. wodospad oraz instalację z której wydobywa się mgła.

Prace ożywiają jeden z oryginalnych, lecz niezrealizowanych pomysłów architekta krajobrazu André Le Nôtre, który zakładał umieszczenie wodospadu na osi Wielkiego Kanału – mówi artysta. Wodospad przywołuje doskonałość inżynieryjną przeszłości. Pozostawiłem konstrukcję widoczną dla wzroku – to pozornie obcy element, który poszerza pole ludzkiej wyobraźni – dodaje.

Za sprawą wystawy pełen przepychu pałac i otaczające go ogrody zmieniają się nie do poznania. Choć żaden z elementów wyposażenia nie został przekształcony, poprzez umieszczenie we wnętrzach obiektów wpływających na percepcję, zwiedzający doświadczają otoczenia w odmienny niż zazwyczaj sposób. Ogrody to natomiast przestrzeń eksploracji prac inspirowanych zjawiskami zaczerpniętymi z natury.

Urodzony 1967 r. w Kopenhadze Olafur Eliasson zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami percepcji oraz sposobami przedstawiania rzeczywistości za pomocą narzędzi optycznych. W swoich pracach posługuje się złożonymi geometrycznymi formami, wykorzystuje lustra i kalejdoskopy. Wszystko po to, by podważyć zwyczajowe sposoby postrzegania. Jego prace często przekraczają granice sztuki i architektury – Eliasson jest autorem m.in. projektu elewacji Sali Koncertowej Harpa w Reykiaviku oraz domu Yu-un w Tokio.

Wystawę w Wersalu można oglądać do 30 października 2016 roku.