Architektura MuratorWydarzeniaOtwarcie 14. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji [ZDJĘCIA]

Otwarcie 14. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji [ZDJĘCIA]

14. Biennale Architektury w Wenecji, którego kuratorem jest holenderski architekt Rem Koolhaas, zostało oficjalnie otwarte. Prezentujemy zdjęcia z poszczególnych części wystawy oraz nagrodzonych pawilonów

Architektura Włoch, Monditalia, Biennale Architektury w Wenecji
Wejście na wystawę Monditalia, 14. Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji. Zdjęcie Giorgio Zucchiatti, dzięki uprzejmości la Biennale di Venezia

14. Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji noszące tytuł "Fundamentals" to wystawa długo wyczekiwana przez środowisko. W przeciwieństwie do wcześniejszych edycji, tegoroczne biennale dotyczyć ma przede wszystkim architektury, a nie architektów. Ekspozycja, której kuratorem jest holenderski architekt Rem Koolhaas, prowadzący pracownię architektoniczną OMA, zwraca się ku przeszłości i podstawowym elementom tworzącym architekturę.

Tegoroczne Biennale Architektury w Wenecji składa się z trzech części. Temat nadany przez Rema Koolhaasa pawilonom narodowym to „Absorbing modernity 1914-2014”. Zadaniem poszczególnych krajów było zaprezentowanie szczytowego dla nich moment procesu modernizacji. Wystawy w pawilonach to niezwykle ciekawy przegląd mikrohistorii wpisujących się w szersze XX wieczne narracje. Odnaleźć tu można szereg odpowiedzi na pytanie o narodową odrębność w unifikujących ramach nowoczesności.

Pawilon Polski na 14. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji

Kuratorzy pawilonu Polski, który został uznany za jeden z Top 10 przez brytyjskiego Gurardiana odnieśli się do architektury, jako elementu tworzenia nowoczesnej państwowości. Centralne miejsce ekspozycji zajmuje replika baldachimu znad wejścia do krypty do grobu Marszałka Piłsudskiego. Przygotowana przez Instytut Architektury wspólnie z Jakubem Woynarowskim wystawa wyróżnia się na tle pawilonów narodowych solenną aurą oraz zestawieniem pozornie sprzecznych tematów modernizmu i śmierci.

Schody, ściany, fasady..."Elementy Architektury" w Pawilonie Centralnym 14. Biennale Architektury

"Elements of Architecture" w Pawilonie Centralnym na terenie Giardini to nie tylko encyklopedyczny pokaz poświęcony podstawowym elementom architektonicznym. Części składowe architektury, takie jak ściana, dach, balkon, podłoga, schody, fasady zostały ukazane pod względem aspektów formalnych, zmienności historycznej i geograficznej, kulturowych i klimatycznych uwarunkowań oraz potencjału politycznego. Wystawa jest wynikiem projektu badawczego, który został przygotowany wspólnie z Harvard's graduate school of design. Ekspozycji towarzyszy obszerna, ilustrowana publikacja.

Monditalia - architektura Włoch w Arsenale

Przestrzeń Arsenału zajęła monograficzna wystawa "Monditalia", w całości poświęcona architekturze Włoch. "Monditalia" to interdyscyplinarny projekt wykraczający poza wąsko zdefiniowane architektoniczne ramy. Na całość składa się szereg projektów tworzących obraz architektury kraju gospodarza, poza sztucznymi podziałami na dyscypliny, poszerzony o elementy tańca, performance i filmu.

Nagrody 14. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji

Jury 14. Międzynarodowego Biennale w Wenecji w składzie Francesco Bandarin (Włochy), Kunlé Adeyemi (Nigeria), Bregtje van der Haak (Holandia), Hou Hanru (Chiny), Mitra Khoubrou (Zjednoczone Emiraty Arabskie) przyznało Złotego Lwa ekspozycji w pawilonie Korei zatytułowanej "Crow’s Eye View: The Korean Peninsula". Srebrny Lew przypadł Chile za wystawę "Sales Oddity. Milano 2 and the Politics of Direct-to-home TV Urbanism", a wyróżnienia pawilonom Kanady ("Arctic Adaptations: Nunavut at 15"), Rosji ("Fair Enough") i Francji ("Modernity: promise or menace?").

Prezentacja założeń 14. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji oraz ekspozycji "Figury niemożliwe" w Pawilonie Polski ukazała się w miesięczniku "Architektura-murator" nr 6/2014

Pawilon Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Poznaliśmy wyniki konkursu projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023. Zwyciężyła koncepcja kuratorska kulturoznawcy Jacka Sosnowskiego, który do współpracy zaprosił artystkę Annę Barlik i architekta Marcina Strzałę.
Konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 18. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 30 września.
Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.
Projekt ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na Biennale Architektury w Wenecji Nieinwazyjny System Pomiarowy, pozwalający analizować ruch miejski, został zaprezentowany podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Za jego opracowaniem stoi zespół ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Cyfrowe platformy, miasto i pandemia Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!