Architektura MuratorWydarzeniaOtwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie

Otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie

Zakończono prace nad budową Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie. Niewielki obiekt pomieści m.in. odtworzony pokój artysty z Maisons-Laffitte, wystawę stałą jego prac, a także kawiarnię i bibliotekę. Budynek powstał według projektu architektów Danuty Fredowicz i Andrzeja Gliwińskiego.

Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie
Fot. Mirosław Żak, Muzeum Narodowe w Krakowie

Idea budowy nowego pawilonu wystawienniczego, zawierającego m.in. zbiory i pamiątki po Józefie Czapskim, jest związana ze zrealizowanym w 1994 roku testamentem artysty, który przekazał Muzeum Narodowemu w Krakowie swoje archiwalia, pamiątki i księgozbiór.

Pawilon mieści się przy ulicy Piłsudskiego 12, w kompleksie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - Oddziału Muzeum Narodowego. Projekt budynku oraz zagospodarowania terenu opracowali architekci Danuta Fredowicz i Andrzej Gliwiński.

Kubiczną bryłę wpisano w trudne otoczenie oficyn krakowskich kamienic. Obiekt wyróżnia się pośród nich białą elewacją, która będzie pełnić funkcję ekranu do projekcji filmów. O przeznaczeniu budynku informuje odcinająca się na jasnym tle sygnatura artysty.

W czterokondygnacyjnym budynku o powierzchni ponad 600 m2 znajdą się m.in. odtworzony pokój artysty z dawnej siedziby redakcji "Kultury" w Maisons-Laffitte, sala wystaw czasowych oraz stała ekspozycja prac Józefa Czapskiego. Na parterze umieszczono czytelnię, księgozbiór związany tematycznie z artystą i kawiarnię. Na dachu zaś zaprojektowano ogólnodostępny taras oferujący widoki na okolicę.

Projekt „Budowa Pawilonu Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie” otrzymał 17 754 832,22 zł dofinansowania z Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.

W ramach weekendu otwarcia, w dniach 23-26 kwietnia zaplanowano możliwość zwiedzania obiektu z przewodnikiem. Szczegółowy program dostępny na stronie www.jozefczapski.pl.

Tagi:
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Zakończyła się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Pracownia BE DDJM Architekci przebuduje gmach Poczty Głównej w Krakowie Zabytkowy budynek Poczty Głównej w Krakowie zyska nową funkcję. Projekt adaptacji obiektu na hotel opracowało biuro BE DDJM Architekci.
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.