Architektura MuratorWydarzeniaOtwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie

Otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie

Zakończono prace nad budową Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie. Niewielki obiekt pomieści m.in. odtworzony pokój artysty z Maisons-Laffitte, wystawę stałą jego prac, a także kawiarnię i bibliotekę. Budynek powstał według projektu architektów Danuty Fredowicz i Andrzeja Gliwińskiego.

Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie
Fot. Mirosław Żak, Muzeum Narodowe w Krakowie

Idea budowy nowego pawilonu wystawienniczego, zawierającego m.in. zbiory i pamiątki po Józefie Czapskim, jest związana ze zrealizowanym w 1994 roku testamentem artysty, który przekazał Muzeum Narodowemu w Krakowie swoje archiwalia, pamiątki i księgozbiór.

Pawilon mieści się przy ulicy Piłsudskiego 12, w kompleksie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - Oddziału Muzeum Narodowego. Projekt budynku oraz zagospodarowania terenu opracowali architekci Danuta Fredowicz i Andrzej Gliwiński.

Kubiczną bryłę wpisano w trudne otoczenie oficyn krakowskich kamienic. Obiekt wyróżnia się pośród nich białą elewacją, która będzie pełnić funkcję ekranu do projekcji filmów. O przeznaczeniu budynku informuje odcinająca się na jasnym tle sygnatura artysty.

W czterokondygnacyjnym budynku o powierzchni ponad 600 m2 znajdą się m.in. odtworzony pokój artysty z dawnej siedziby redakcji "Kultury" w Maisons-Laffitte, sala wystaw czasowych oraz stała ekspozycja prac Józefa Czapskiego. Na parterze umieszczono czytelnię, księgozbiór związany tematycznie z artystą i kawiarnię. Na dachu zaś zaprojektowano ogólnodostępny taras oferujący widoki na okolicę.

Projekt „Budowa Pawilonu Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie” otrzymał 17 754 832,22 zł dofinansowania z Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.

W ramach weekendu otwarcia, w dniach 23-26 kwietnia zaplanowano możliwość zwiedzania obiektu z przewodnikiem. Szczegółowy program dostępny na stronie www.jozefczapski.pl.

Tagi:
Krakowskie Centrum Muzyki: nowy konkurs na projekt głównego obiektu koncertowego Krakowa Kolejne podejście do budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Agencja Rozwoju Miasta ogłosiła właśnie nowy konkurs na projekt obiektu, w którym siedziby znajdą między innymi Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia.
Pawilon Okocimski / Kraków Pawilon Okocimski sukcesywnie popadał w ruinę. W wyniku przetargu poddano go pracom konserwatorskim i adaptacji do nowych potrzeb Zainicjowane przez aktywistów przywrócenie pawilonu kawiarnianego do życia to przedsięwzięcie, dzięki któremu architektura odzyskała dawny blask. O realizacji pracowni F-11 pisze Marcin Brataniec.
Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci. Osiedle Jerozolimska w Krakowie powstanie u zbiegu Wielickiej i Jerozolimskiej na Podgórzu, w pobliżu kopca Krakusa, zalewu Bagry i rezerwatu Bonarka. Nowy zespół zaprojektowała lokalna pracownia ION Architekci.
Muzeum Czartoryskich: nowy wyraz narodowej wypowiedzi Muzeum w swojej nowej odsłonie jest realizacją wyrafinowaną i stonowaną – to warunki dla ponadczasowości, o które w architekturze zawsze chodzi najbardziej. W Polsce szukamy ciągle wyrazu dla tego, co patriotyczne i narodowe. Rzadko wyraz ten jest osiągany przez dzieła eleganckie, ustępując taniej symbolice i rozgadanej, pseudohistorycznej architekturze. Muzeum Czartoryskich w Krakowie jest wyznacznikiem nowego wyrazu narodowej wypowiedzi.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie Z okazji 25-lecia „Architektury-murator” redakcja zaprosiła trzech wybitnych architektów, by zmierzyli się z pojęciem niemożliwości i spróbowali, poprzez symboliczną przestrzenną instalację, wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze. Krakowski obiekt został zaprojektowany przez prof. Dariusza Kozłowskiego. Według niego „architektura to budowanie rzeczy fikcyjnych tak, by wyglądały jak prawdziwe”. Tę maksymę wykorzystał, odwołując się do opowiadania Nieśmiertelny Jorge Luisa Borgesa. Zrealizował betonowy, symboliczny tron, idealną formę której jedynym przeznaczeniem jest podziwianie. Uroczyste otwarcie Obiektu Niemożliwego odbyło się 18 października 2019 roku.
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie [GALERIA] Przed Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej stanął betonowy fotel, który odwołuje się do opowiadania Nieśmiertelny Borgesa. Autorem Obiektu Niemożliwego jest profesor Dariusz Kozłowski.