Architektura MuratorWydarzeniaOtwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie

Otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie

Zakończono prace nad budową Pawilonu Józefa Czapskiego w Krakowie. Niewielki obiekt pomieści m.in. odtworzony pokój artysty z Maisons-Laffitte, wystawę stałą jego prac, a także kawiarnię i bibliotekę. Budynek powstał według projektu architektów Danuty Fredowicz i Andrzeja Gliwińskiego.

Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie
Fot. Mirosław Żak, Muzeum Narodowe w Krakowie

Idea budowy nowego pawilonu wystawienniczego, zawierającego m.in. zbiory i pamiątki po Józefie Czapskim, jest związana ze zrealizowanym w 1994 roku testamentem artysty, który przekazał Muzeum Narodowemu w Krakowie swoje archiwalia, pamiątki i księgozbiór.

Pawilon mieści się przy ulicy Piłsudskiego 12, w kompleksie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - Oddziału Muzeum Narodowego. Projekt budynku oraz zagospodarowania terenu opracowali architekci Danuta Fredowicz i Andrzej Gliwiński.

Kubiczną bryłę wpisano w trudne otoczenie oficyn krakowskich kamienic. Obiekt wyróżnia się pośród nich białą elewacją, która będzie pełnić funkcję ekranu do projekcji filmów. O przeznaczeniu budynku informuje odcinająca się na jasnym tle sygnatura artysty.

W czterokondygnacyjnym budynku o powierzchni ponad 600 m2 znajdą się m.in. odtworzony pokój artysty z dawnej siedziby redakcji "Kultury" w Maisons-Laffitte, sala wystaw czasowych oraz stała ekspozycja prac Józefa Czapskiego. Na parterze umieszczono czytelnię, księgozbiór związany tematycznie z artystą i kawiarnię. Na dachu zaś zaprojektowano ogólnodostępny taras oferujący widoki na okolicę.

Projekt „Budowa Pawilonu Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie” otrzymał 17 754 832,22 zł dofinansowania z Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.

W ramach weekendu otwarcia, w dniach 23-26 kwietnia zaplanowano możliwość zwiedzania obiektu z przewodnikiem. Szczegółowy program dostępny na stronie www.jozefczapski.pl.

Tagi:
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.