Pawilon Zodiak z pozwoleniem na budowę

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja: Katala Architekci

Pawilon "Zodiak" otrzymał pozwolenie na budowę

2016-01-20 10:38

W zrewitalizowanym budynku znajdzie się centrum informacji o warszawskiej architekturze oraz potencjale gospodarczym stolicy. Projekt modernizacji obiektu powstał w pracowni Kalata Architekci, natomiast teren przed pawilonem zostanie przekształcony według koncepcji biura Gowin&Siuta.

Nowy "Zodiak" będzie dwupoziomowym budynkiem o lekkiej, przeszklonej konstrukcji. Koncepcja modernizacji obiektu, opracowana przez warszawską pracownię Kalata Architekci, zakłada m.in. odtworzenie zewnętrznej klatki schodowej, tarasu, pergoli, neonu i mozaiki. Przebudowa obejmie również poprzedzający budynek plac o powierzchni 900 m2, którego projekt powstał w krakowskim biurze Gowin & Siuta.

Odnowa samego budynku, jak i przylegającego do niego placu, to efekt współpracy władz Warszawy z Oddziałem Warszawskim SARP-u. W  zmodernizowanym obiekcie znajdą się miejsca ekspozycyjne zarówno dla miasta, jak i stowarzyszenia.

Na piętrze miasto urządzi Centrum Informacji Gospodarczej (CIG) - multimedialną przestrzeń ekspozycyjną poświęconą gospodarce metropolii warszawskiej, skoncentrowaną na gospodarczym potencjale Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (WOF), czyli Warszawy i 39 otaczających ją gmin.

Natomiast na parterze SARP zaprezentuje architektoniczne propozycje dla Warszawy. Jednym z centralnych elementów ekspozycji będzie makieta Śródmieścia. Warszawski Pawilon Architektury ma być miejscem, w którym informacje dotyczące rozwoju miasta oraz projektów architektonicznych prezentowane są w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla każdego odbiorcy. (...) Wiedza o przyczynach i kierunkach rozwoju miasta, zarówno w przeszłości jak i w przyszłości służyć ma budowaniu tożsamości mieszkańców Warszawy, ale też inspirować projektantów i badaczy oraz stanowić atrakcję turystyczną. Ekspozycji stałej towarzyszyć mają ekspozycje tematyczne i gościnne m.in. prezentacja wyników konkursów architektonicznych - czytamy w komunikacie Oddziału Warszawskiego SARP, który już w 2009 roku podjął pierwsze kroki w kierunku wydzierżawienia obiektu.

Realizację sfinansuje miasto Warszawa. Planowany termin rozpoczęcia działalności w pawilonie to 2018 rok.

Pawilon Zodiak otrzymał pozwolenie na budowę

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja: Gowin&Siuta