Architektura MuratorWydarzeniaPiątek w Szczecinie – startuje 12. edycja WESTIVALU

Piątek w Szczecinie – startuje 12. edycja WESTIVALU

Już 12 października rozpocznie się kolejna edycja WESTIVALU, tym razem pod hasłem „Mieszkam w mieście. Realia i alternatywy”. Kuratorem wydarzenia jest Grzegorz Piątek, krytyk architektury, kurator i publicysta.

Piątek w Szczecinie – startuje 12. edycja WESTIVALU

Tegoroczny WESTIVAL Architektury w Szczecinie odbędzie się w dniach 12-20 października. Impreza, organizowana przez lokalny oddział SARP, poświęcona będzie współczesnym tendencjom i alternatywnym pomysłom we współczesnym budownictwie mieszkaniowym. W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. wystawę „Średnia krajowa”. Jej autorzy, Grzegorz Piątek oraz Piotr Wójcik, zapewniają, że będzie to ekspozycja o architekturze, choć nie pokażą ani jednego budynku. Zgromadzili za to dane statystyczne i podzielili je na pięć sekcji: ilość, jakość, własność, dostępność oraz odpowiedzialność. Przedstawione liczby i fakty mają stać się punktem wyjścia do dyskusji o tym, jak mieszkamy w Polsce i co zrobić, byśmy mieszkali lepiej.

Wśród westiwalowych debat i dyskusji przewidziano spotkanie poświęcone modernizowaniu modernizmu „Więc chodź, pomaluj mój blok” z udziałem Łukasza Wojciechowskiego (VROA), Tomasza Osięgłowskiego (Ultra Architects) oraz Jacka Wielebskiego (Traffic Design), czy przyszłości mieszkalnictwa „Budujemy lepszy dom. Eksperymentalne dzielnice”, podczas którego o swoich doświadzceniach opowiedzą Joanna Erbel (BGK Nieruchomości), Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa) i Wojciech Kotecki (BBGK Architekci).

Przez cały czas trwania WESTIVALU odbywać się będą projekcje filmowe. Zobaczymy produkcje o architekturze nie znajdujące się w powszechnej dystrybucji, jak „Mit Pruitt-Igoe” w reżyserii Chada Freidrichs o jednym z nieudanych osiedli w St. Louis, „Wywłaszczenie” w reżyserii Paula Sng czy „Obywatelkę Jane. Walka o miasto” Matta Tyrnauera.

WESTIVALOWI towarzyszyć będzie też pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40.  Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Więcej informacji oraz szczegółowy program wydarzenia tu.

Teatr Letni w Szczecinie po modernizacji: nowy amfiteatr na nowe czasy Zakończyła się przebudowa Teatru Letniego w Szczecinie. Zależało nam na stworzeniu najlepszego amfiteatru pod względami akustycznymi oraz technologicznymi w Europie, a być może i poza nią. Gwarantujący wysoką jakość dźwięku, naturalnie wentylowany amfiteatr wpisuje się w nowy, postcovidowy model funkcjonowania obiektów kultury – tłumaczy architekt Jason Flanagan z londyńskiego biura Flanagan Lawrence, które odpowiada za modernizację.
Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie Jednym z wyzwań podczas modernizacji i rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie było wykonanie pierwszej w Polsce dociskowej ściany żelbetowej, która stanowiła zabezpieczenie obudowy wykopu, a także pełni funkcję fundamentu obiektu – pisze Romuald Loegler.
Westival Sztuka Architektury 2022 Jedenastego maja rozpoczyna się w Szczecinie Westival Sztuka Architektury 2022. Głównym wydarzeniem tegorocznej edycji jest wystawa „Młoda Polska”, na której zobaczymy jedenaście młodych pracowni architektonicznych wytypowanych przez kuratora Piotra Śmierzewskiego.
Morskie Centrum Nauki / Szczecin Nietypowym elementem budynku jest sferyczne planetarium zlokalizowane w centralnej części holu. Monolityczna konstrukcja została wsparta na dwóch podciągach żelbetowych, dzięki czemu sprawia wrażenie lewitującej kuli. O wyzwaniach związanych z realizacją Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie pisze Piotr Płaskowicki.
Teatr Letni / Szczecin Ze względu na mocno zdegradowaną konstrukcję nie wszystkie historyczne elementy budynku udało się zachować. Pozostawiono m.in. żelbetowy łuk, betonowe kaskady i rzeźby, natomiast zadaszenia i proscenium zaprojektowano od nowa – o wyzwaniach związanych z realizacją piszą Przemysław Kołodziej i Andrzej Kowal.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie projektu Płaskowicki & Partnerzy Dobiega końca budowa Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie według konkursowego projektu biura Płaskowicki & Partnerzy z 2011 roku. Nowa placówka na Łasztowni ma zostać oddana do użytku już w przyszłym roku [ZDJĘCIA Z BUDOWY].