Architektura MuratorWydarzeniaPierwszy Płaskowyż Klimatyczny Sztuki Współczesnej

Pierwszy Płaskowyż Klimatyczny Sztuki Współczesnej

Sztuka, aktywizm, architektura, nauka i ekonomia podczas trzech dni spotkań w warszawskiej galerii Propaganda. W programie m.in. dyskusja o ekologicznych alternatywach betonu z reprezentantami Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.

Pierwszy Płaskowyż Klimatyczny Sztuki Współczesnej
grafika: Kof Kof

30 listopada rozpocznie się Pierwszy Płaskowyż Klimatyczny Sztuki Współczesnej, który będzie spotkaniem poświęconym roli polskiej sztuki w przeciwdziałaniu katastrofie klimatycznej.

Osoby pracujące na co dzień w instytucjach sztuki spotkają się z naukowczyniami, architektami i aktywistkami, by zastanowić się, jaka odpowiedzialność spoczywa na artystkach, kuratorach i dyrektorkach instytucji. Co można wspólnie i w odosobnieniu zrobić w celu spowolnienia katastrofy klimatycznej? Jak segregować śmieci? Czy istnieje ekologiczny zamiennik folii bąbelkowej?

Program składa się z warsztatów, dyskusji, podczas których mapowane będą obszary wymagające zmiany, a także z pokazów dźwiękowych i filmowych.

 

SOBOTA 30/11

12.00-14.00
• POCZĄTEK KOŃCA. MAPOWANIE PROBLEMÓW  
Extinction Rebellion Warszawa i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny opowiedzą o swoich działaniach, warsztat poprowadzi Wspólnota międzygatunkowa Mszak

16.00-17.30
• LANIE BETONU. EKOLOGICZNE ALTERNATYWY
wystąpią Jan Dowgiałło (Mech.build i Koło Architektury Zrównoważonej OW SARP) i Przemysław Woś (OSBN - Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego), dyskusję poprowadzi Tomasz Fudala, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

18.00-20.00
• pokaz filmu JESTEŚMY WASZYMI PRZYJACIÓŁMI
reż. Hubert Sauper

21.00
• performans dźwiękowy MOTHER EARTH'S DOOM VIBES
w składzie: Justyna Banaszczyk, Edka Jarząb / Radio Kapitał LIVE

NIEDZIELA 1/12

13.00-14.30
• ART AS USUAL?
Edwin Bendyk, Anita Cieślicka (Centrala), Jakub Gawkowski, Iwona Kurz (dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej UW) w rozmowie z Weroniką Parfianowicz i Kornelią Sobczak (organizatorki cyklu spotkań „Przed końcem” w IKP UW)

16.30-18.00
• BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI. CZEGO MOŻEMY NAUCZYĆ SIĘ OD BIZNESU ODPOWIEDZIALNEGO SPOŁECZNIE?
Bogna Świątkowska poprowadzi rozmowę z Bolesławem Rokiem i Magdaleną Kąkolewską

18.30-20.30
• pokaz filmu ŚMIERĆ CZŁOWIEKA PRACY
reż. Michael Glawogger

PONIEDZIAŁEK 2/12

18.00-20.00
• SYSTEM A KLIMAT
galeria Kiedyś to Będzie zaprasza na rozmowę z Marcinem Popkiewiczem i Janem Sową, którą poprowadzi Kasia Sałata

Wstęp wolny.

Galeria Propaganda, ul. Foksal 11, Warszawa

Link do wydarzenia na FB

Pierwszy Płaskowyż Klimatyczny Sztuki Współczesnej
grafika: Kof Kof  
Climate Leadership: nabór do 3. edycji programu dla firm na rzecz klimatu Climate Leadership to pierwsza inicjatywa w Polsce na rzecz zintensyfikowania działań w zakresie zrównoważonych praktyk biznesowych. W  dwóch dotychczasowych edycjach do programu przystąpiło już 26 firm. „Architektura-murator” jest patronem medialnym tego przedsięwzięcia.
W Polsce powstał największy na świecie dom dla owadów. Właśnie trafił do księgi Guinnessa Największy na świecie dom dla owadów zaprojektował architekt Paweł Wołejsza we współpracy z Igorem Siedleckim, edukatorem przyrodniczym specjalizującym się w badaniu owadów. W październiku konstrukcja została oficjalnie wpisana do księgi rekordów Guinnessa.
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Architektura dla klimatu: kryteria oceny Architekci stają dziś przed wyzwaniem takiego zaprojektowania tkanki miejskiej i pojedynczego budynku, aby z jednej strony stworzyć środowisko odporne na zdarzenia związane ze zmianą klimatu, a z drugiej przyjazne do życia dla mieszkańców. Jerzy Kwiatkowski z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW o nowych wyzwaniach dla architektury i jej ewaluacji w kontekście zmiany klimatu.
Architektura kryzysu klimatycznego i Architects Declare – debata o strategiach i trudnościach w projektowaniu „Architektura kryzysu klimatycznego” to spotkanie dotyczące inicjatywy Architects Declare. Projektanci opowiedzą, jakie kroki zostały podjęte w celu realizacji założeń apelu, a także o trudnościach, które rodzi projektowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Koronawirus a klimat: wpływ pandemii koronawirusa na środowisko Jaki wpływ wywiera koronawirus na klimat? Czy pandemia przyczyni się do większego zużycia energii? A może poprawy jakości powietrza? Czy grozi nam rekordowa produkcja odpadów z plastiku? Siedem pytań do dr. Krystiana Szczepańskiego, dyrektora Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.