Architektura MuratorWydarzeniaPlaneta Lem na Warszawskich Targach Książki!

Planeta Lem na Warszawskich Targach Książki!

24 maja na Warszawskich Targach Książki odbędzie się prezentacja zwycięskiej koncepcji Centrum Literatury i Języka Planeta LEM autorstwa biura JEMS Architekci. Po spotkaniu dyskusja: czemu służą domy literatury i czy mogą stać się miejską atrakcją na miarę najciekawszych muzeów i zabytków?

Jemsi na planecie Kraków

Już niedługo Kraków zyska nowoczesny obiekt kultury, którego patronem będzie Stanisław Lem. Centrum Literatury i Języka Planeta Lem ma powstać w latach 2021-2023 na terenie dawnego Składu Solnego na Zabłociu. Obiekt, inspirowany takimi centrami literackimi jak Casa del Lector w Madrycie, National Centre for Writing w Norwich czy domy literatury w Niemczech, połączy funkcje festiwalowe, edukacyjne, rekreacyjne i wystawiennicze, stanowiąc otwartą przestrzeń dla inicjatyw promujących czytanie. Wnętrze „Planety” pomieści multimedialną wystawę poświęconą myśli i twórczości Stanisława Lema, przygotowaną przez studio Tengent we współpracy z Jackiem Dukajem, wystawę o języku i komunikacji przygotowaną razem z Fundacją na Rzecz Muzeum Języka Polskiego, wielofunkcyjne sale, w których gościć będą wydarzenia i festiwale literackie, a także ogólnodostępną mediatekę, kawiarnio-księgarnię i ogród.

24 maja na Warszawskich Targach Książki odbędzie się prezentacja zwycięskiej koncepcji obiektu autorstwa studia JEMS Architekci. W marcu koncepcja warszawskiego studia wygrała międzynarodowy konkurs na projekt obiektu.

Po prezentacji Krakowskie Biuro Festiwalowe, przyszły operator Planety Lem, zaprasza na dyskusję o funkcjach, jakie mogą pełnić zinstytucjonalizowane centra literackie w kontekście działalności takich ośrodków, jak domy literatury w Łodzi i Wrocławiu, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku czy Instytut Mikołowski. Czemu służą domy dla literatury? I czy centrum literackie może stać się miejską atrakcją na miarę najciekawszych muzeów i zabytków?

Planeta Lem i domy (dla) literatury
Kiedy:
24 maja, godz. 13.00-14.30
Gdzie: Warszawskie Targi Książki, Stadion Narodowy, scena B, poziom +2

Apartamenty przy Bramie projektu JEMS Architekci Zakończyła się budowa Apartamentów przy Bramie: nowego zespołu mieszkaniowego projektu JEMS Architekci na terenie Browarów Warszawskich. Wszystkie dostępne tu lokale przeznaczone są na długoterminowy wynajem.
Kompleks Rajska 8 / Gdańsk Logika, czystość i modularność to od zawsze znaki rozpoznawcze JEMS. Widoczne są także w budynkach nowej inwestycji w Gdańsku – pisze Monika Arczyńska.
Heweliusza 18 – JEMS Architekci zaprojektowali nowy biurowiec w centrum Gdańska We wrześniu oddano do użytku budynek Heweliusza 18, który jest częścią nowego kompleksu biurowo-mieszkalnego projektu studia JEMS Architekci. Jednym z pierwszych najemców obiektu jest redakcja portalu Trojmiasto.pl.
Hotel PURO Warszawa Centrum W Warszawie oddano do użytku kolejny hotel projektu Jemsów! Ośmiokondygnacyjny budynek stanął przy ul. Widok w samym centrum miasta.
Teatr Muzyczny w Poznaniu według Jemsów Wyniki konkursu na nową siedzibę Teatru Muzycznego w Poznaniu wzbudziły wyjątkowo gorące dyskusje. Dziś prezentujemy pracę biura JEMS Architekci, które zdobyło w nim drugą nagrodę.
Browary Warszawskie – nowe wizualizacje i zdjęcia z realizacji Na blisko 4,5-hektarowym terenie dawnych Browarów Warszawskich powstaje kolejny wielofunkcyjny zespół według projektu pracowni JEMS Architekci. Pod koniec ubiegłego roku oddano tu pierwszy z kilku biurowców, następne są już w realizacji. Mamy zdjęcia i nowe wizualizacje!