Architektura MuratorWydarzeniaPlany na przyszłość: reaktywacja

Plany na przyszłość: reaktywacja

Kultowa wystawa „Plany na przyszłość”,  prezentująca projekty i koncepcje dla Warszawy, będzie od teraz organizowana przez stołeczny SARP. Wernisaż tegorocznej ekspozycji już 1 lipca! Zobaczymy ponad 60 projektów autorstwa 45 pracowni architektonicznych.

Plany na przyszłość: reaktywacja
Fragment grafiki wystawy „Plany na przyszłość | LAB”; proj. Katarzyna Maciąg

Wystawa „Plany na przyszłość”, od 1996 roku organizowana przez Centrum Kultury Łowicka, stanowiła przez lata najpopularniejszy przegląd koncepcji architektonicznych Warszawy i ważny głos w dyskusji o jej aktualnych wyzwaniach i problemach. O znaczeniu ekspozycji świadczy chociażby fakt, że w 2016 roku zdobyła Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy dla najważniejszego wydarzenia stolicy. Ostatnia, 25. edycja „Planów na przyszłość” odbyła się w 2020 roku. Jubileusz stał okazją do podsumowań i wskazania kierunków rozwoju miasta. Organizatorzy zaprosili 25 osób związanych z życiem kulturalnym stolicy, by podzieliły się refleksjami na temat przemian Warszawy w ostatnim ćwierćwieczu.

Czytaj też: Nowa siedziba TR Warszawa na placu Defilad coraz bliżej realizacji |

Na ekspozycji można było przeczytać wypowiedzi m.in. Ewy Kuryłowicz, Mariusza Szczygła, Marcela Andino-Veleza, Sylwii Chutnik czy Grzegorza Piątka. W większości dotyczyły one zjawisk i miejsc, które wpłynęły na zmiany w mieście, jak realizacja projektów  artystycznych z Dotleniaczem i Palmą Joanny Rajkowskiej na czele, przebudowa bulwarów i powrót miejskiego życia nad Wisłę, zielona odsłona ulicy Świętokrzyskiej czy budowa metra. Jak się wkrótce okazało, była to ostatnia edycja wystawy organizowana przez Centrum Kultury Łowicka. Z powodów finansowych placówka wycofała się z przygotowania kolejnych. Warszawski SARP poinformował jednak właśnie, że przejmuje opiekę nad inicjatywą i będzie kontynuował tradycję „Planów...”.

PLANY na przyszłość/ LAB

Od 2022 roku we współpracy z m.st. Warszawa i w porozumieniu z Centrum Łowicka, OW SARP staje się organizatorem wydarzenia „Plany na przyszłość”, kontynuując idee i założenia projektu. Uważamy, że projekt jest nie tylko idealną platformą integracji środowiska architektonicznego, ale przede wszystkim promocji architektury wśród mieszkańców i gości odwiedzających Warszawę. Dlatego naszym nadrzędnym celem będą działania programowe wokół projektu mające na celu popularyzację architektury i urbanistyki jako ważnych dziedzin życia społecznego. By nawiązać do dotychczasowej tożsamości projektu a jednocześnie podkreślić jego nowy wyraz, pod skrzydłami OW SARP, chcemy dodać do nazwy projektu słowo „laboratorium”, by podkreślić wartości związane z walorem edukacyjnym „Planów...”, interdyscyplinarnością architektury i otwartym dialogiem z publicznością – czytamy w liście do architektek i architektów zamieszczonym na stronie warszawskiego oddziału SARP.

Czytaj też: Gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie: modernizacja według JEMS Architekci |

Organizatorzy zapowiadają jednocześnie, że każda edycja wystawy będzie miała odtąd swój temat przewodni. Z uwagi na sytuację w Ukrainie proponują, by hasłem tegorocznej odsłony była „Architektura w kryzysie”.  Inicjatywie „PLANY na przyszłość / LAB” towarzyszyć ma rozbudowany program mikrowystaw i prezentacji, które będzie można oglądać w mieszkaniach prywatnych, pustostanach, witrynach sklepowych czy biurach na trasie między siedzibą SARP przy ul. Foksal a pawilonem Zodiak w pasażu Wiecha. Otwarcie wystawy 1 lipca 2022 roku o godz. 18.00.

Zaprezentowanych zostanie ponad 60 projektów autorstwa 45 pracowni.  Tym razem nie będą uszeregowane według funkcji, ale dzielnic, w jakich powstaną. To nie jedyna nowość. Wystawie towarzyszyć ma szereg działań dodatkowych. Odbędzie się m.in. „speed dating” z architektami prezentującymi się podczas „Planów na przyszłość | LAB”. Spotkania zorganizowane będą w formule pięciominutowych sesji „jeden na jeden” z twórcą. Będzie to wyjątkowa okazja, by zapytać architektów o ich prace projektowe, ale także zawodowe credo czy podejście do architektury. Podsumowany zostanie również projekt WODA W: CENTRUM. Studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej opowiedzą o Wodnym Azylu, instalacji, która 1 lipca stanie na placu przed pawilonem Zodiak.

Ponadto 9 lipca odbędą się warsztaty dla architektów, które poprowadzi Olga Kisiel-Konopka z agencji OKK! PR. Szkolenie poświęcone zostanie budowaniu wizerunku pracowni, przygotowaniu profesjonalnych materiałów tekstowych i fotograficznych, współpracy z mediami oraz monitorowania efektów działań PR. Organizatorzy zapraszają też na wykład autorów „Archiprzewodnika po Polsce”, Roberta Koniecznego i Tomasza Małkowskiego, wraz z prezentacją publikacji. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, na część obwiązują jednak zapisy. Więcej informacji na stronie: www.pawilonzodiak.pl.

Wystawa „Plany na przyszłość | LAB”
Gdzie:
Pawilon Architektury Zodiak, Warszawa, pasaż Wiecha
Kiedy: 1 lipca – 7 sierpnia 2022
Architektura wystawy: mech.build Anna Zawadzka-Sobieraj i Jan Dowgiałło
Grafika: Katarzyna Maciąg.
Organizatorzy: oddział warszawski SARP i Urząd m.st. Warszawy
Partner: Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP

Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA Ulica Kondratowicza na warszawskim Targówku przejdzie prawdziwą rewolucję. W związku z zakończeniem budowy kolejnego odcinka II linii metra tereny wzdłuż arterii zyskają całkiem nowe zagospodarowanie. Projekt przebudowy przygotowała pracownia WXCA.
W Rytmie Kabat: nowy apartamentowiec projektu WWAA Na warszawskim Ursynowie wkrótce rozpocznie się realizacja budynku mieszkalnego Rytm Kabat. Sześciokondygnacyjny obiekt z tarasem na dachu służącym międzysąsiedzkiej integracji zaprojektowała pracownia WWAA.
Autor: Piotr Prus
Archikolaże: wystawa z okazji 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych 1982 to w Polsce stan wojenny,  2022 – okres światowej pandemii i wojna w Ukrainie. A w międzyczasie  transformacja ustrojowa, wejście do Unii Europejskiej, wielkie przemiany – w Polsce i na świecie. Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w architekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
Misja: sąsiedztwo Czym charakteryzują się miejsca dobre do życia? Jak tworzyć przestrzenie sprzyjające integracji? Czy architekt może je tak zaprogramować, by były atrakcyjne dla mieszkańców w różnym wieku i o różnych potrzebach? Tegoroczne triennale architektury w Oslo odbywało się pod hasłem Mission Neighbourhood, przybliżając projekty i realizacje służące budowaniu wspólnotowości.
Triennale Architektury w Lizbonie Kuratorzy tegorocznego Triennale Architektury w Lizbonie podejmowali m.in. tematy dotyczące tego, jak architekci i branża budowlana mogą minimalizować marnotrawstwo zasobów planety czy w jaki sposób przejść z liniowego modelu wzrostu do cyrkularnego.
Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.
Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera Na zaproszenie Instytutu Architektury z wykładem do Polski przyjeżdża profesor Daniel A. Barber, autor głośnej książki „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning”. Podczas spotkania opowie między innymi, jakie rozwiązania odpowiadające za wilgotność, temperaturę i jakość powietrza we wnętrzu stosowali moderniści przed wynalezieniem systemów klimatyzacji.
Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej 2022 Zbliża się kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Definiowanie przestrzeni architektonicznej. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem Awangardy Architektury. Tradycyjnie publikujemy też tezy, które staną się punktem wyjścia do dyskusji.