Architektura MuratorWydarzeniaPlany na przyszłość: reaktywacja

Plany na przyszłość: reaktywacja

Kultowa wystawa „Plany na przyszłość”,  prezentująca projekty i koncepcje dla Warszawy, będzie od teraz organizowana przez stołeczny SARP. Wernisaż tegorocznej ekspozycji już 1 lipca! Zobaczymy ponad 60 projektów autorstwa 45 pracowni architektonicznych.

Plany na przyszłość: reaktywacja
Fragment grafiki wystawy „Plany na przyszłość | LAB”; proj. Katarzyna Maciąg

Wystawa „Plany na przyszłość”, od 1996 roku organizowana przez Centrum Kultury Łowicka, stanowiła przez lata najpopularniejszy przegląd koncepcji architektonicznych Warszawy i ważny głos w dyskusji o jej aktualnych wyzwaniach i problemach. O znaczeniu ekspozycji świadczy chociażby fakt, że w 2016 roku zdobyła Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy dla najważniejszego wydarzenia stolicy. Ostatnia, 25. edycja „Planów na przyszłość” odbyła się w 2020 roku. Jubileusz stał okazją do podsumowań i wskazania kierunków rozwoju miasta. Organizatorzy zaprosili 25 osób związanych z życiem kulturalnym stolicy, by podzieliły się refleksjami na temat przemian Warszawy w ostatnim ćwierćwieczu.

Czytaj też: Nowa siedziba TR Warszawa na placu Defilad coraz bliżej realizacji |

Na ekspozycji można było przeczytać wypowiedzi m.in. Ewy Kuryłowicz, Mariusza Szczygła, Marcela Andino-Veleza, Sylwii Chutnik czy Grzegorza Piątka. W większości dotyczyły one zjawisk i miejsc, które wpłynęły na zmiany w mieście, jak realizacja projektów  artystycznych z Dotleniaczem i Palmą Joanny Rajkowskiej na czele, przebudowa bulwarów i powrót miejskiego życia nad Wisłę, zielona odsłona ulicy Świętokrzyskiej czy budowa metra. Jak się wkrótce okazało, była to ostatnia edycja wystawy organizowana przez Centrum Kultury Łowicka. Z powodów finansowych placówka wycofała się z przygotowania kolejnych. Warszawski SARP poinformował jednak właśnie, że przejmuje opiekę nad inicjatywą i będzie kontynuował tradycję „Planów...”.

PLANY na przyszłość/ LAB

Od 2022 roku we współpracy z m.st. Warszawa i w porozumieniu z Centrum Łowicka, OW SARP staje się organizatorem wydarzenia „Plany na przyszłość”, kontynuując idee i założenia projektu. Uważamy, że projekt jest nie tylko idealną platformą integracji środowiska architektonicznego, ale przede wszystkim promocji architektury wśród mieszkańców i gości odwiedzających Warszawę. Dlatego naszym nadrzędnym celem będą działania programowe wokół projektu mające na celu popularyzację architektury i urbanistyki jako ważnych dziedzin życia społecznego. By nawiązać do dotychczasowej tożsamości projektu a jednocześnie podkreślić jego nowy wyraz, pod skrzydłami OW SARP, chcemy dodać do nazwy projektu słowo „laboratorium”, by podkreślić wartości związane z walorem edukacyjnym „Planów...”, interdyscyplinarnością architektury i otwartym dialogiem z publicznością – czytamy w liście do architektek i architektów zamieszczonym na stronie warszawskiego oddziału SARP.

Czytaj też: Gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie: modernizacja według JEMS Architekci |

Organizatorzy zapowiadają jednocześnie, że każda edycja wystawy będzie miała odtąd swój temat przewodni. Z uwagi na sytuację w Ukrainie proponują, by hasłem tegorocznej odsłony była „Architektura w kryzysie”.  Inicjatywie „PLANY na przyszłość / LAB” towarzyszyć ma rozbudowany program mikrowystaw i prezentacji, które będzie można oglądać w mieszkaniach prywatnych, pustostanach, witrynach sklepowych czy biurach na trasie między siedzibą SARP przy ul. Foksal a pawilonem Zodiak w pasażu Wiecha. Otwarcie wystawy 1 lipca 2022 roku o godz. 18.00.

Zaprezentowanych zostanie ponad 60 projektów autorstwa 45 pracowni.  Tym razem nie będą uszeregowane według funkcji, ale dzielnic, w jakich powstaną. To nie jedyna nowość. Wystawie towarzyszyć ma szereg działań dodatkowych. Odbędzie się m.in. „speed dating” z architektami prezentującymi się podczas „Planów na przyszłość | LAB”. Spotkania zorganizowane będą w formule pięciominutowych sesji „jeden na jeden” z twórcą. Będzie to wyjątkowa okazja, by zapytać architektów o ich prace projektowe, ale także zawodowe credo czy podejście do architektury. Podsumowany zostanie również projekt WODA W: CENTRUM. Studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej opowiedzą o Wodnym Azylu, instalacji, która 1 lipca stanie na placu przed pawilonem Zodiak.

Ponadto 9 lipca odbędą się warsztaty dla architektów, które poprowadzi Olga Kisiel-Konopka z agencji OKK! PR. Szkolenie poświęcone zostanie budowaniu wizerunku pracowni, przygotowaniu profesjonalnych materiałów tekstowych i fotograficznych, współpracy z mediami oraz monitorowania efektów działań PR. Organizatorzy zapraszają też na wykład autorów „Archiprzewodnika po Polsce”, Roberta Koniecznego i Tomasza Małkowskiego, wraz z prezentacją publikacji. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, na część obwiązują jednak zapisy. Więcej informacji na stronie: www.pawilonzodiak.pl.

Wystawa „Plany na przyszłość | LAB”
Gdzie:
Pawilon Architektury Zodiak, Warszawa, pasaż Wiecha
Kiedy: 1 lipca – 7 sierpnia 2022
Architektura wystawy: mech.build Anna Zawadzka-Sobieraj i Jan Dowgiałło
Grafika: Katarzyna Maciąg.
Organizatorzy: oddział warszawski SARP i Urząd m.st. Warszawy
Partner: Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP

Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA Ulica Kondratowicza na warszawskim Targówku przejdzie prawdziwą rewolucję. W związku z zakończeniem budowy kolejnego odcinka II linii metra tereny wzdłuż arterii zyskają całkiem nowe zagospodarowanie. Projekt przebudowy przygotowała pracownia WXCA.
W Rytmie Kabat: nowy apartamentowiec projektu WWAA Na warszawskim Ursynowie wkrótce rozpocznie się realizacja budynku mieszkalnego Rytm Kabat. Sześciokondygnacyjny obiekt z tarasem na dachu służącym międzysąsiedzkiej integracji zaprojektowała pracownia WWAA.
Autor: Piotr Prus
Raport z oblężonego Czernihowa: wystawa fotograficzna Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zaprasza na wystawę „Raport z oblężonego Miasta Czernihowa”. Ekspozycja, prezentowana do 26 kwietnia, jest fotograficznym raportem, kronikarskim zapisem pierwszych dni wojny w Ukrainie.
Hałas w centrum – rusza cykl otwartych wykładów, warsztatów i pokazów filmowych Stołeczny oddział SARP oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zapraszają na drugą odsłonę projektu poświęconego problematyce planowania i użytkowania przestrzeni. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie hałas.
Daj się urządzić z Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco! Materiały wykończeniowe i budowlane, architektura krajobrazu i ogrodnictwo, a także upominki i dekoracje - to główne zagadnienia Warsaw Home Build, Green Days i Gift&Deco, czyli wydarzenia składającego się z trzech odsłon. Odbędzie się ono w dniach 23-25 marca 2023 w Ptak Warsaw Expo.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. We wrocławskim Muzeum Architektury do 21 maja będzie można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.
Antropocen: katastrofa już tu jest O poszukiwaniu optymistycznych scenariuszy dla architektury i planowania w kontekście ich wpływu na środowisko rozmawiamy z Kacprem Kępińskim i Adrianem Krężlikiem – kuratorami wystawy Antropocen, która po prezentacji w warszawskim Zodiaku od 23 marca będzie dostępna w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
#Archikolaże. Szkice dla przyszłości: dyskusja Ósmego lutego zapraszamy na dyskusję towarzyszącą wystawie „Archikolaże”. Spotkanie z udziałem architektek Marleny Happach, Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, Ewy Kuryłowicz, Barbary Nawrockiej, Ewy P. Porębskiej, Agaty Twardoch, Aleksandry Wasilkowskiej i Marleny Wolnik poprowadzi filozofka i dziennikarka Katarzyna Kasia.