Film dokumentalny „Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców” stanowi podsumowanie działań, jakie artystka Iza Rutkowska przeprowadziła w rejonie ulic Mierniczej, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej w ramach projektu „Wejście od podwórza”. O przedsięwzięciu tym, będącym jednym z elementów programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, pisaliśmy już w numerez 3/2016. W sierpniu 2015 roku artystka wspólnie z mieszkańcami tzw. Trójkąta Bermundzkiego na Przedmieściu Oławskim stworzyła wielkoformatowego Jeża. Oglądając podwórko, na którym miałam zrealizować interwencję artystyczną przeszło mi na myśl, że najbardziej przydałoby się je całe przekopać, postawić ławki i uporządkować. Ale ktoś z mieszkańców powiedział mi, że kilka miesięcy wcześniej ławki postawiono, tylko po krótkim czasie zostały zniszczone. Utwierdziłam się wówczas w przekonaniu, że jakakolwiek rewitalizacja bez działań miękkich i angażowania mieszkańców może być nieskuteczna. Bo najpierw trzeba rozbudzić poczucie przynależności do miejsca. Dlatego uszyłam 7-metrowego jeża, wsadziłam do samochodu i pojawiałam się z nim na Trójkącie przez całe wakacje 2015 roku – mówi „A-m” Iza Rutkowska.
W ramach projektu odbył się cykl warsztatów, spacery z jeżem, spotkania kulinarne i projekcje filmów. Jeż pojawiał się regularnie w różnych zakamarkach podwórka, a wraz z nim pomysły na coraz to ciekawsze warsztaty i zabawy, których ani mieszkańcy, ani artystka nie chcieli zaprzestawać po oficjalnym zakończeniu projektu. Wówczas powstał plan zabrania jeża na wakacje do Ośrodka Rehabilitacji Jeży w Kłodzku. Dla jeża i części dzieci miały to być pierwsze wakacje w życiu. Środki na organizację tygodniowej eskapady do Kłodzka zbierane były poprzez portal crowdfundingowy Polakpotrafi, w co zaangażowała się również redakcja „Architektury-murator”. Po powrocie z kolonii przeprowadziłam konkurs na pożyteczne działanie dla innych sąsiadów. Mieszkańcy odwiedzali mnie w stojącym na podwórku kontenerze i przed kamerą nagrywali swoje propozycje. Zarejestrowane pomysły wyświetliliśmy następnie na podwórku i poddaliśmy głosowaniu. Najwięcej głosów zdobyła idea kompleksu rekreacyjno-sportowego, ale jego realizacja okazała się niemożliwa w ramach ESK do końca 2016 roku. Sąsiedzi postanowili zatem połączyć wszystkie pomysły i zorganizowali festyn, podczas którego wspólnie zrobiliśmy ozdoby świąteczne i przystroiliśmy podwórkową choinkę, a najbardziej aktywni namawiali innych, żeby złożyć projekt rewitalizacji podwórka w budżecie obywatelskim. Od dnia festynu miejsce to zaczęło funkcjonować pod nieformalną nazwą „Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców” – tłumaczy Iza Rutkowska.
Artystka pomogła mieszkańcom przygotować projekt zagospodarowania przestrzeni. Zakłada on m.in. nowe nasadzenia, urządzenie placu zabaw i siłowni oraz wielofunkcyjnego boiska. Przewidziano też wybieg dla psów, ławki, latarnie oraz stoły do gry w szachy. Projekt został złożony przez mieszkańców w tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego. Obecnie wszystkie pomysły są weryfikowane pod względem formalnym. Historię jeża i jego opiekunów będzie można lepiej poznać za sprawą dokumentu „Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców” w reżyserii Izy Rutkowskiej, który będzie miał premierę 7 czerwca 2017 roku w kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Po projekcji odbędzie się dyskusja z mieszkańcami podwórka, którą poprowadzi sama autorka. Następnie film ruszy w wakacyjną trasę po całej Polsce – będzie można go obejrzeć w Gorzowie, Szczecinie, Poznaniu, Lublinie, Bydgoszczy, Katowicach, Gdańsku, Kielcach i Warszawie. Po każdym pokazie odbędzie się debata z lokalnymi ekspertami na temat rewitalizacji i wspólnych działań na rzecz przestrzeni.
Kalendarz projekcji filmu:
7 czerwca – Wrocław, Kino Nowe Horyzonty
9 czerwca – Gorzów, Miejski Instytut Sztuki 10 czerwca - Szczecin, Trafostacja Sztuki 13 czerwca – Poznań, Centrum Kultury Zamek 14 czerwca – Lublin, Centrum Kultury 16 czerwca – Bydgoszcz, Kino Orzeł 20 czerwca - Katowice, Miasto Ogrodów 21 czerwca – Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej 29 czerwca – Kielce, Instytut Designu 4 lipca – Warszawa, Zachęta. Narodowa Galeria Sztuki
Partnerami filmu są: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Zachęta. Narodowa Galeria Sztuki, Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie, Trafostacja Sztuki w Szczecinie, CK Zamek w Poznaniu, SARP Poznań, Centrum Kultury w Lublinie, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Miasto Ogrodów w Katowicach, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz Instytut Dizajnu w Kielcach
Patronat: „Magazyn Miasta”, „Architektura-murator”, Sztukapubliczna.pl
Film powstał w ramach projektu „Wrocław - Wejście od podwórza” będącego elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury WROCŁAW 2016. Produkcja: Biuro Festiwalowe Impart Wrocław 2016. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.