Architektura MuratorWydarzeniaPodwórko im. Wszystkich Mieszkańców: film i dyskusje o rewitalizacji w 10 miastach

Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców: film i dyskusje o rewitalizacji w 10 miastach

Film podsumowujący projekt działań animacyjnych, jakie na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu przeprowadziła Iza Rutkowska rusza w trasę po Polsce, by inspirować do dyskusji o sztuce relacyjnej oraz strategiach rewitalizacji. Premiera 7 czerwca we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty.

Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców: film i dyskusje o rewitalizacji w 10 miastach

Film dokumentalny „Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców” stanowi podsumowanie działań, jakie artystka Iza Rutkowska przeprowadziła w rejonie ulic Mierniczej, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej w ramach projektu „Wejście od podwórza”. O przedsięwzięciu tym, będącym jednym z elementów programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, pisaliśmy już w numerez 3/2016. W sierpniu 2015 roku artystka wspólnie z mieszkańcami tzw. Trójkąta Bermundzkiego na Przedmieściu Oławskim stworzyła wielkoformatowego Jeża. Oglądając podwórko, na którym miałam zrealizować interwencję artystyczną przeszło mi na myśl, że najbardziej przydałoby się je całe przekopać, postawić ławki i uporządkować. Ale ktoś z mieszkańców powiedział mi, że kilka miesięcy wcześniej ławki postawiono, tylko po krótkim czasie zostały zniszczone. Utwierdziłam się wówczas w przekonaniu, że jakakolwiek rewitalizacja bez działań miękkich i angażowania mieszkańców może być nieskuteczna. Bo najpierw trzeba rozbudzić poczucie przynależności do miejsca. Dlatego uszyłam 7-metrowego jeża, wsadziłam do samochodu i pojawiałam się z nim na Trójkącie przez całe wakacje 2015 roku – mówi „A-m” Iza Rutkowska.

W ramach projektu odbył się cykl warsztatów, spacery z jeżem, spotkania kulinarne i projekcje filmów. Jeż pojawiał się regularnie w różnych zakamarkach podwórka, a wraz z nim pomysły na coraz to ciekawsze warsztaty i zabawy, których ani mieszkańcy, ani artystka nie chcieli zaprzestawać po oficjalnym zakończeniu projektu. Wówczas powstał plan zabrania jeża na wakacje do Ośrodka Rehabilitacji Jeży w Kłodzku. Dla jeża i części dzieci miały to być pierwsze wakacje w życiu. Środki na organizację tygodniowej eskapady do Kłodzka zbierane były poprzez portal crowdfundingowy Polakpotrafi, w co zaangażowała się również redakcja „Architektury-murator”. Po powrocie z kolonii przeprowadziłam konkurs na pożyteczne działanie dla innych sąsiadów. Mieszkańcy odwiedzali mnie w stojącym na podwórku kontenerze i przed kamerą nagrywali swoje propozycje. Zarejestrowane pomysły wyświetliliśmy następnie na podwórku i poddaliśmy głosowaniu. Najwięcej głosów zdobyła idea kompleksu rekreacyjno-sportowego, ale jego realizacja okazała się niemożliwa w ramach ESK do końca 2016 roku. Sąsiedzi postanowili zatem połączyć wszystkie pomysły i zorganizowali festyn, podczas którego wspólnie zrobiliśmy ozdoby świąteczne i przystroiliśmy podwórkową choinkę, a najbardziej aktywni namawiali innych, żeby złożyć projekt rewitalizacji podwórka w budżecie obywatelskim. Od dnia festynu miejsce to zaczęło funkcjonować pod nieformalną nazwą „Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców” – tłumaczy Iza Rutkowska.

Artystka pomogła mieszkańcom przygotować projekt zagospodarowania przestrzeni. Zakłada on m.in. nowe nasadzenia, urządzenie placu zabaw i siłowni oraz wielofunkcyjnego boiska. Przewidziano też wybieg dla psów, ławki, latarnie oraz stoły do gry w szachy. Projekt został złożony przez mieszkańców w tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego. Obecnie wszystkie pomysły są weryfikowane pod względem formalnym. Historię jeża i jego opiekunów będzie można lepiej poznać za sprawą dokumentu „Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców” w reżyserii Izy Rutkowskiej, który będzie miał premierę 7 czerwca 2017 roku w kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Po projekcji odbędzie się dyskusja z mieszkańcami podwórka, którą poprowadzi sama autorka. Następnie film ruszy w wakacyjną trasę po całej Polsce – będzie można go obejrzeć w Gorzowie, Szczecinie, Poznaniu, Lublinie, Bydgoszczy, Katowicach, Gdańsku, Kielcach i Warszawie. Po każdym pokazie odbędzie się debata z lokalnymi ekspertami na temat rewitalizacji i wspólnych działań na rzecz przestrzeni.

Kalendarz projekcji filmu:

7 czerwca – Wrocław, Kino Nowe Horyzonty

9 czerwca – Gorzów, Miejski Instytut Sztuki
10 czerwca  - Szczecin, Trafostacja Sztuki
13 czerwca – Poznań, Centrum Kultury Zamek
14 czerwca – Lublin, Centrum Kultury
16 czerwca – Bydgoszcz, Kino Orzeł
20 czerwca - Katowice, Miasto Ogrodów
21 czerwca – Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej
29 czerwca – Kielce, Instytut Designu
4 lipca – Warszawa, Zachęta. Narodowa Galeria Sztuki

Partnerami filmu są: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Zachęta. Narodowa Galeria Sztuki, Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie, Trafostacja Sztuki w Szczecinie, CK Zamek w Poznaniu, SARP Poznań, Centrum Kultury w Lublinie, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Miasto Ogrodów w Katowicach, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz Instytut Dizajnu w Kielcach

Patronat: „Magazyn Miasta”, „Architektura-murator”, Sztukapubliczna.pl

Film powstał w ramach projektu „Wrocław - Wejście od podwórza” będącego elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury WROCŁAW 2016. Produkcja: Biuro Festiwalowe Impart Wrocław 2016. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wejście od podwórza: rozmowa z Izą Rutkowską Architekci zbytnio otaczają się profesjonalnymi makietami i technicznymi rysunkami, żeby zbliżyć się do ludzi, tak jak ja to robię – na spontanie, przebierając się na przykład za cegłę. Artystka Iza Rutkowska w rozmowie z Agatą Twardoch o współprojektowaniu polskich miast wraz z ich mieszkańcami, dawniej i w czasach pandemii.
Przestrzenie integracji. Czy BWA musi być budynkiem? BWA Wrocław zaprasza do współprojektowania swojej nowej siedziby. W przygotowaniu koncepcji miejsca, które zastąpi funkcjonującą w latach 1962-2019 galerię Awangarda pomóc ma artystka Iza Rutkowska.
Studio Zoochitecture: Iza Rutkowska przekształca kolejne przestrzenie publiczne według pomysłu dzieci Najpierw był Madryt, teraz Wilno, wkrótce będzie Warszawa. Artystka Iza Rutkowska wraz ze studiem Zoochitecture przeprojektowuje przestrzenie publiczne według pomysłów najmłodszych. 15 października ruszają w Warszawie warsztaty dla dzieci. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy!
Wąż w służbie rewitalizacji – polski projekt w Madrycie! Artystka Iza Rutkowska inicjuje w Madrycie nowy miejski program, polegający na rewitalizacji wybranych przestrzeni poprzez działania skierowane głównie do najmłodszych użytkowników. Pierwsza odsłona projektu miała miejsce 5 listopada podczas Światowego Forum Urbanistycznego UN-Habitat dotyczącego walki z przemocą oraz edukacji na rzecz tolerancji i pokoju.
Historia jednego podwórka: ciąg dalszy Zaniedbane podwórko w rejonie ulic Mierniczej, Łukasińskiego, Prądzyńskiego i Komuny Paryskiej we Wrocławiu należy niewątpliwie do najsłynniejszych tego typu przestrzeni w Polsce. Dostępny jest już film dokumentalny stanowiący podsumowanie kilkuletnich działań w jego obrębie.
Zapisz się do Szkoły Nauk Praktycznych! Rekrutacja do 31 marca Tylko do 31 marca można nadsyłać zgłoszenia do nowej edycji Szkoły Nauk Praktycznych. Wśród tegorocznych wykładowców Iza Rutkowska, Paweł Jaworski i Hugon Kowalski.