Pokój do słuchania w warszawskim pawilonie architektury Zodiak będzie dostępny dla publiczności do 11 września. Autorzy, kompozytorka Hania Rani, Łukasz Pałczyński i Jan Szeliga ze studia Zmir oraz Krzysztof Janas i Igor Łysiuk zapraszają odbiorców do wielozmysłowego doświadczenia, pracy z pamięcią oraz uważnych relacji z otoczeniem.
Cisza, wbrew pozorom, nie jest przeciwieństwem czy brakiem muzyki. Jest brakiem materii, brakiem przewodników dźwięku – rzeczy, ludzi, wody, elementów krajobrazu, cząsteczek powietrza, architektury. Bez materii jesteśmy skazani na milczenie dźwięków, stają się niemożliwe do usłyszenia, ale też niemożliwe do zobaczenia, poczucia, zasmakowania, dotknięcia i zapamiętania. Projektowanie budynków i kształtowanie miejsc jest więc jednocześnie projektowaniem i kształtowaniem przestrzeni akustycznej, oswajaniem jej, nadawaniem dźwiękom jakości, barwy, rytmu – zwracają uwagę.
Pokój do słuchania podejmuje temat relacji architektury i muzyki oraz wzajemnych konstelacji dźwięku, przestrzeni i materiału. Instalację można zwiedzać codziennie poza poniedziałkami w godz. 12.00–19.00. Towarzyszyć jej będą m. in. dyskusje o przenikaniu się architektury i muzyki oraz koncert w przestrzeni Pokoju do słuchania. „Architektura-murator” jest patronem medialnym projektu.
Hania Rani z Łukaszem Pałczyńskim i Janem Szeligą współprace nie po raz pierwszy. W 2020 roku zrealizowali wspólnie projekt Preludium. W przestrzeni Warszawy pojawiły się wówczas trzy specjalnie zaprojektowane pozytywki z autorską kompozycją Rani.
O autorach
Hania Rani – pianistka, kompozytorka i wokalistka. Na koncie ma cztery solowe płyty „Esja” (2019), „Home” (2020), „Music for Film and Theatre” (2021) oraz „Venice – Infinitely Avantgarde” (2022) wydane przez prestiżową brytyjską wytwórnię Gondwana Records. Laureatka 4 nagród Fryderyk (2020) w kategoriach: Fonograficzny Debiut Roku, Alternatywny Album Roku, Kompozytor Roku oraz Najlepsze Nowe Wykonanie (w duecie z Melą Koteluk). Otrzymała nominację do Paszportów Polityki (2019), tytuł „Odkrycia roku” Bestsellerów Empiku (2020) oraz nagrodę Gazety Wyborczej Sanki (2019), przyznawaną przez dziennikarzy dla najciekawszej nowej twarzy na rodzimym rynku muzycznym.Łukasz Pałczyński – projektant działający na pograniczu rzemiosła i architektury. Ukończył z wyróżnieniem studia inżynierskie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Inicjator i twórca cyklu wydarzeń artystycznych wraz z realizacjami przestrzennych instalacji w latach 2015-2017, które doprowadziły do dzisiejszej aktywizacji i nowego życia zabytkowej cerkwi w bieszczadzkiej wsi Baligród.Jan Szeliga – architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W przeszłości związany z pracownią WWAA, a od 2017 roku z zespołem Pracowni Macieja Siudy. Laureat I nagrody oraz stypendium w konkursach Teoria i Praktyka organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza w 2019 roku. Współautor projektu kabin trekkingowych na Łotwie nagrodzonego w międzynarodowym konkursie Bee Breeders w 2017 roku. Współautor ścieżki geologicznej w Bystrem w Bieszczadach.Pokój do słuchaniaGdzie: ZODIAK – Warszawski Pawilon ArchitekturyKiedy: 19 sierpnia do 11 września 2022 rokuAutorzy: Hania Rani, Studio Zmir (Łukasz Pałczyński i Jan Szeliga), Krzysztof Janas, Igor ŁysiukInstalacja dźwiękowa: Jan Skorupa (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe)Wspołpraca przy oprawie graficznej: Nicola CholewaWspółorganizator: urząd m.st. Warszawy
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!