evolo

i

Autor: Archiwum Architektury Projekt nagrodzonego wieżowca. Il. archiwum architektów

Polacy ponownie zwycięzcami konkursu eVolo

2018-05-30 14:00

Wśród laureatów eVolo Skyscraper competition wielokrotnie byli Polacy. W tym roku po raz kolejny zwyciężyli młodzi architekci z naszego kraju. Koncepcja składanego wieżowca autorstwa Damiana Granosika, Jakuba Kulisy i Piotra Pańczyka pokonała 525 prac z całego świata. Ich Skyshelter.zip można w łatwy sposób przewozić i rozkładać na przykład w miejscach katastrof lub klęsk żywiołowych.

Grupa eVolo Architecture powstała w 2003 roku w Nowym Jorku. Założyło ją kilkoro projektantów z różnych krajów, którzy postanowili stworzyć międzynarodową platformę wymiany poglądów na temat nowoczesnych technologii i roli architektury w nowym stuleciu. Jednym z ich pomysłów było organizowanie konkursu na koncepcję wieżowca XXI wieku. Pierwszy odbył się w 2005 roku i od razu spotkał się z dużym zainteresowaniem. Uczestnicy nie mają w zasadzie żadnych ograniczeń (również wiekowych). Obiekt powinien jedynie być technicznie możliwy do zrealizowania i przyjazny środowisku. Można jednak zauważyć, że punktowane są te propozycje, których autorzy wykażą się wiedzą pozaarchitektoniczną, zwłaszcza znajomością problemów gospodarczych i socjologiczno- społecznych na terenach, dla których projektują swoje drapacze chmur.

Wśród laureatów konkursu wielokrotnie byli Polacy. W 2015 roku główną nagrodę otrzymali Ewa Odyjas, Agnieszka Morga, Konrad Basan i Jakub Pudo, a dwa lata później Paweł Lipiński i Mateusz Frankowski. W tym roku po raz kolejny zwyciężyli młodzi architekci z naszego kraju. Koncepcja składanego wieżowca autorstwa Damiana Granosika, Jakuba Kulisy i Piotra Pańczyka pokonała 525 prac z całego świata. Ich Skyshelter.zip można w łatwy sposób przewozić i rozkładać na przykład w miejscach katastrof lub klęsk żywiołowych. Zakres robót ziemnych jest minimalny, bo bezpośrednio po zakotwieniu podpór, konstrukcja zostaje rozłożona dzięki sile nośnej ogromnego, napełnianego helem balonu, który znajduje się w jej wnętrzu. Lekkie stropy, wykonane w technice druku trójwymiarowego, doczepione są bezpośrednio do balonu i do siebie wzajemnie za pomocą stalowych lin konstrukcyjnych. Balon unosi w górę stropy i napina liny, które uzyskują sztywność zabezpieczającą obiekt przed działaniem sił parcia wiatru – tłumaczą swój pomysł. W skład jury tegorocznego konkursu weszli architekci: Vishaan Chakrabarti, Moon Hoon, Eric Höweler, Chris Precht, James Ramsey i Dayong Sun.